X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47786
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż: Renata Miedzińska
Stanowisko: nauczyciel języka polskiego
Miejsce pracy: Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie
Czas trwania stażu: 2 lata i 9 miesięcy
Data rozpoczęcia stażu: 1.09.2019r.
Data zakończenia stażu: 31.05.2022r.

Cele stażu:

1. Doskonalenie własnego warsztatu metodycznego, służącego osobistemu rozwojowi oraz podnoszeniu jakości pracy szkoły

2. Uzyskanie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Czynności organizacyjne, związane z planowaniem i realizacją stażu:
Zadanie:
1.Zapoznanie się z powinnościami przewidzianymi na okres stażu oraz z wymaganiami koniecznymi do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego.

Formy realizacji:

Analiza przepisów prawa dotyczących awansu zawodowego:

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2018r. poz.967 ze zm. w 2018r. poz.2245, w 2019r. poz.730 i poz.1287);

Rozporządzenia MEN w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego z dnia 26 lipca 2018r. (z późniejszymi zmianami z 2019);

Zapoznanie się z interpretacjami prawnymi;

Uczestnictwo w szkoleniach dot. zmian w procedurze awansu zawodowego.
Zadanie:
2.Rozpoznawanie potrzeb szkoły w celu właściwego zaplanowania działań i ich ewentualnych modyfikacji w okresie stażu.
Formy realizacji:

Poznanie:
- kierunków realizacji polityki oświatowej państwa;
- planu pracy szkoły;
- planu wychowawczo – profilaktycznego szkoły
- analiza:
wyników egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej i egzaminu z języka polskiego dla klas ósmych ; wyciągnięcie wniosków, wprowadzenie właściwego dostosowania programu nauczania dla tych klas w branżowej szkole I stopnia.
planu pracy zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych i OK;

Zadanie:
3.Zaplanowanie ogólnego kierunku i szczegółowej drogi rozwoju.
Formy realizacji:
Analiza potrzeb i zainteresowań uczniów oraz reagowanie na zmiany
Analiza oferty kursów, szkoleń, warsztatów w kolejnych latach stażu.

Złożenie wniosku o otwarcie stażu i sporządzenie planu rozwoju zawodowego.
Zadanie:
4.Realizacja stażu.
Formy realizacji:
Pogłębianie wiedzy i umiejętności w drodze udziału w kursach, szkoleniach, webinariach, konferencjach oraz samodzielne doskonalenie;

Podejmowanie kolejnych zadań nieujętych w planie rozwoju, jako wynik reagowania na nowe potrzeby uczniów oraz wynik dokonywania ewaluacji własnej pracy;

W razie konieczności sporządzenie aneksu do planu rozwoju;
Monitorowanie realizacji planu - robienie notatek, sporządzanie sprawozdań cząstkowych.
Zadanie:
5. Zakończenie stażu.
Formy realizacji:
Pogłębianie wiedzy i umiejętności w drodze udziału w kursach, szkoleniach, webinariach, konferencjach oraz samodzielne doskonalenie;

Podejmowanie kolejnych zadań nieujętych w planie rozwoju, jako wynik reagowania na nowe potrzeby uczniów oraz wynik dokonywania ewaluacji własnej pracy;

W razie konieczności sporządzenie aneksu do planu rozwoju;
Monitorowanie realizacji planu - robienie notatek, sporządzanie sprawozdań cząstkowych.
§8. ust.3 pkt.1

Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych
i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się.

Działania i zadania nauczyciela w okresie stażu:

1.Doskonalenie się w zakresie stosowania metod aktywizujących na lekcjach języka polskiego
2.Gromadzenie pomocy dydaktycznych i akcesoriów wykorzystywanych w stosowaniu metod aktywizujących

3.Poznanie i stosowanie skutecznych metod pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Formy realizacji:

Udział w szkoleniach i warsztatach doskonalących umiejętność stosowania metod aktywizujących
Udział w lekcjach otwartych u innych nauczycieli, którzy stosują ciekawe i nowe metody aktywizujące

Przygotowywanie ciekawych kart pracy, krzyżówek , quizów związanych z treściami kształcenia,
Opracowanie scenariuszy zajęć z języka polskiego , z wykorzystaniem metod aktywizujących

Udział w szkoleniach na temat stosowania nowatorskich metod aktywizujących w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Opracowanie różnych tematów i scenariuszy zajęć , na których można stosować metody aktywizujące z wykorzystaniem zgromadzonych zbiorów
Samokształcenie – zgłębianie wiedzy poprzez studiowanie literatury fachowej oraz aktywny udział w dyskusjach na portalach społecznościowych z udziałem metodyków i specjalistów z dziedziny stosowania metod aktywizujących , uwzgledniających ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Współpraca i korzystanie z doradztwa nauczycieli specjalistów w Zespole

Działania i zadania nauczyciela w okresie stażu:
4.Organizowanie warsztatu pracy przy użyciu komputera

5. Prowadzenie zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem komputerów.
6.Redagowanie strony internetowej Zespołu Szkół Specjalnych w Lesznie

Formy realizacji:
Przygotowywanie dokumentacji szkolnej z wykorzystaniem komputera i technologii informacyjnej
Prowadzenie lekcji języka polskiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, prezentacji, aplikacji, filmów, programów lub projektów edukacyjnych dostępnych w sieci
Używanie komputera do opracowania pomocy dydaktycznych, np. dyktand, sprawdzianów, kart pracy, testów, prezentacji multimedialnych,
Praca z uczniami na platformie e-learning. Sporządzanie notatek i sprawozdań z imprez szkolnych, konkursów i ciekawych wydarzeń, organizowanych w branżowej szkole I stopnia i umieszczanie ich na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych szkoły
§8. ust.3 pkt.2

Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenia zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli .
Zadania i działania nauczyciela w okresie stażu:

Opracowanie scenariuszy z zajęć edukacyjnych i
uroczystości szkolnych.
Prowadzenie zajęć otwartych dla nauczycieli, hospitacje koleżeńskie.
Prowadzenie szkoleń w ramach zespołu nauczycieli przedmiotów humanistycznych.
Formy realizacji:

Opracowanie testu z języka polskiego sprawdzającego wiadomości i umiejętności uczniów klasy I branżowej szkoły I stopnia po pierwszym , następnie II i III roku nauki po wdrożeniu nowej podstawy programowej
Przeprowadzenie w/w testu
Analiza wyników testu i opracowanie raportu z analizy.
§8. ust.3 pkt.3

Poszerzanie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych
Działania i zadania nauczyciela w okresie stażu:
1.Współpraca z Samorządem Uczniowskim w szkole branżowej.
2.Rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów
3.Współorganizowanie uroczystości szkolnych
4.Podjęcie inicjatywy na rzecz edukacji zdrowotnej związanej ze zdrowym stylem życia jako ważnym elementem współczesnej kultury
5.Aktywna realizacja zadań opiekuńczych integrująca społeczność szkolną
Formy realizacji:
Pomoc w realizacji zdań wynikających z planu pracy i działalności SU w szkole branżowej.
- Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach z zakresu języka polskiego ( np. ortograficzny, literacki związany z Patronem Szkoły)
-współudział w przygotowaniu scenariuszy
- Pomoc uczniom uczestniczącym w szkolnych przedsięwzięciach

-Współpraca z leszczyńską fundacją „Zdrowa Natura”

-Współudział w organizowaniu uroczystości szkolnych
§8. ust.3 pkt.4a

opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Działania i zadania w tym zakresie:
Pomoc uczniom z problemami w czytaniu i pisaniu .
Pomoc uczniom z rodzin patologicznych.
Działąnia na rzecz uczniów z niepełnosprawnościa intelektualną.
Formy realizacji:
Opracowanie zestawu ćwiczeń wspomagających pokonanie konkretnych problemów w przyswajaniu wiedzy i umiejętności
Praca pozalekcyjna ze zdiagnozowanymi uczniami
Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lesznie.
Współpraca z pedagogiem szkolnym w celu pomocy uczniom ze środowisk o trudnej sytuacji rodzinnej
-Indywidualne kontakty nauczyciela z rodzicami w/w uczniów
Współpraca z leszczyńskim stowarzyszeniem na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną ”Razem z Nami”

§8. ust.3 pkt.4b

wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników
Zadania i działania nauczyciela w tym zakresie:
Lider zespołu nauczycieli stosujących ocenianie kształtujące
Formy realizacji:
Pełnienie przewodniczącego zespołu nauczycieli stosujących ocenianie kształtujące w szkole.
&8.ust.3.pkt.4d
opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym
lub w formie innej zwartej publikacji.
Działania i zadania w tym zakresie:
1. Napisanie i opublikowanie pracy autorskiej z zakresu rozwoju dziecka
Formy realizacji:
Publikacja na dostępnym portalu edukacyjnym.

Powyższy Plan Rozwoju Zawodowego może ulec modyfikacji w trakcie trwania stażu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.