X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47758
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień. Zajęcia otwarte

CELE OGÓLNE:
• rozwijanie poczucia rytmu
• rozwijanie aparatu głosowego
• reagowanie na sygnał dźwiękowy
• określanie elementów muzyki: cicho- głośno
• poznanie nazw kolorów: zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy
• rozwijanie sprawności manualnej

CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
• uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowo-muzycznych
• reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe
• odtwarza rytm prostej melodii ruchem
• nazywa kolory jesiennych liści i utrwala ich nazwy
• rozwija sprawność manualną

POMOCE:
• jesienne listki wycięte z kolorowego kartonu, płyta CD z dowolną muzyką, tamburyn, kontury liści, farby.

Rodzaje aktywności:
• muzyczna, ruchowa, plastyczna

Formy pracy:
• z całą grupą, indywidualna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Piosenka na powitanie „Witaj Ola...”

2. Nauczyciel trzyma bukiet jesiennych liści. Opowiada dzieciom, że dostał go od pani jesieni, którą spotkał w drodze do przedszkola. Wskazuje na bukiet i zadaje dzieciom pytania: Co to jest?, Jakie kolory mają liście?, Kto je strącił z drzewa?

3. Zabawa ruchowa: „Wieje wiatr”. Nauczyciel mówi tekst ilustrując go ruchem. Dzieci naśladują ruch.

Wieje, wieje wiatr (naśladowanie wiatru, wymachy uniesionymi rękami w jedną i drugą stronę)
Liście z drzew spadają (ruch rąk z góry w dół)
Wieje, wieje wiatr (jw)
Liście z drzew spadają (j w)
Listek tu (klaśnięcie z jednego boku na sylabę tu)
Listek tam (klaśniecie z drugiego boku na sylabę tam)
Listek tu i tam (rytmiczne klaśnięcie 3 razy).

4. Ćwiczenie dykcyjne „Mały i duży wiatr” – naśladowanie wiejącego wiatru małego i dużego: szszsz... (cicho i głośno)

5. Zabawa: „Listki spadają z drzewa”. Nauczyciel rozdaje dzieciom listki. Każde dziecko stara się umieścić swój listek, jak najwyżej, a potem puszcza go. Dzieci obserwują, jak listki spadają na ziemię i naśladują odgłos wiatru (szszsz...).

6. Zabawa „Jesienny spacer”. Dzieci maszerują do dowolnej muzyki trzymając listki w dłoni. Na przerwę w muzyce dotykają listkiem wymienionych przez nauczyciela części ciała: listek na głowie, na kolanie, na brzuszku, na dłoni itd.

7. Zabawa „Kolory listków”. Dzieci maszerują przy akompaniamencie tamburynu. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi do góry listek w wybranym kolorze. Dzieci, które mają taki sam kolor listka podnoszą swoje listki do góry.

8. Zabawa „Duży wiatr”. Nauczyciel razem z dziećmi rozrzuca liście po podłodze. Dzieci spacerują przy akompaniamencie tamburynu, mówiąc rytmicznie szu, szu, szu... Na przerwę w muzyce zbierają liście.

9. Malowanie farbami konturów jesiennych liści. Wystawka prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.