X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47710
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesoła choinka. Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci 3-letnich
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Kamilla Konobrocka
Data: 14.12.2020r.
Miejsce: sala przedszkolna
Czas realizacji zajęć: 15 minut
Grupa dzieci: 3- latki
Temat zajęć: Wesoła choinka.
Cele główne:
- Zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia.
- Rozwijanie mowy.
Cele operacyjne: (Dzieci)
- uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczycielkę,
- biorą udział w rozmowie na temat wiersza,
- rozwiązują zagadkę,
- uczestniczą aktywnie w zabawach ruchowych,
- śpiewają piosenki,
- wodzą palcem na kartce po śladzie choinki,
- wykonują pracę plastyczną.
Metody pracy: - słowna: rozmowa, piosenka, zagadka, objaśnienie,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- ruchowa: naśladowanie ruchem,
- ćwiczenie kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa-w parach,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz „Choinka” Tadeusza Kubiaka, szablon choinki, zagadka, piosenki na CD i pendrive, magnetofon, blok rysunkowy, bibuła, plastelina, nagrody.

Przebieg zajęć:
I. Faza wstępna
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”. Nauczycielka wita się z dziećmi piosenką „Wszyscy są, witam Was”. Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.
2. Zabawa muzyczna „Przyjdź, uciekaj”. Dzieci dobierają się w pary, łapią za ręce i siadają na podłodze. Przy akompaniamencie muzycznym dzieci szybko wstają i uciekają od siebie. Gdy muzyka milknie dzieci podbiegają do siebie, podają sobie ręce i siadają na podłodze.
3. Słuchanie zagadki „Choinka”. Nauczycielka czyta dzieciom zagadki, a dzieci muszą odgadnąć jej rozwiązanie.
Drzewko to zawsze jest zielone i na czas Świąt Bożego Narodzenia pięknie wystrojone. Pod nim Mikołaj Święty zostawia dzieciom zawsze prezenty. (choinka)

II. Faza realizacyjna
1. Słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka „Wesoła choinka”. Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci wykonują odpowiednie ruchy. Na gałązce choinkowej wiszą dwa jabłuszka. (dzieci pokazują dwa palce)
Przy jabłuszku pierwszym -pajac, (naśladują skoki pajaca) przy drugim-kaczuszka. (chodzą i kołyszą się na boki)
Pajac biały jest jak piekarz, (naśladują ścieranie mąki z brody) mąkę ma na brodzie.
A kaczuszka złota, (chodzą i kołyszą się na boki) jakby kapała się w miodzie.
„Popatrz, mamo-woła Krysia -jak ten pajac skacze!” (naśladują skoki pajaca)
A czy słyszysz -mówi mama-jak kaczuszka kwacze?” (naśladują kwakanie kaczki)
Pajac skacze, (naśladują skoki pajaca) kaczka kwacze-posłuchajcie sami.
(naśladują kwakanie kaczki)
A zajączek tuż-tuż obok (ruszają nosem jak zając) rusza wąsikami...
2. Rozmowa na temat wiersza. Nauczycielka zadaje pytania, a dzieci odpowiadają.
- Co wisi na gałązce choinkowej?
- Co wisi przy pierwszym jabłuszku?
- Co wisi przy drugim jabłuszku?
- Jak wygląda pajac?
- Jak wygląda kaczuszka? - Co robi pajac, a co kaczuszka?
- Co jeszcze wisi na gałązce choinkowej?
3. Dowolny taniec dzieci przy słowach piosenki Bożeny Formy „Choinka”. Dzieci tańczą w dowolny sposób przy piosence.
4. Ćwiczenie kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona. Dzieci wodzą palcem na kartce po śladzie choinki.
5. Wykonanie pracy plastycznej- „Świąteczna choinka”. Dzieci uzupełniają kontury choinki kuleczkami bibuły i zdobią kuleczkami plasteliny.

III. Faza podsumowująca
1. Podsumowanie zajęć-podziękowanie za udział w zajęciach i wręczenie nagród. Nauczycielka dziękuje dzieciom za aktywny udział na zajęciach i wręcza im nagrody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.