X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47707
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmiczna wyprawa. Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci 4-letnich
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Kamilla Konobrocka
Data: 13.10.2021r.
Miejsce: sala przedszkolna
Czas realizacji zajęć: 15 minut
Grupa dzieci: 4-latki
Temat zajęć: Kosmiczna wyprawa.
Cele główne:
- Rozwijanie mowy.
- Rozwijanie zainteresowania książką jako źródłem informacji.
- Wdrażanie dzieci do współdziałania w grupie.
- Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości.
Cele operacyjne: (Dzieci)
- uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczycielkę,
- biorą udział w rozmowie na temat wiersza,
- rozwiązują zagadki,
- poznają pojęcia: planety, układ słoneczny, pojazdy kosmiczne, orbita, księżyc, kosmonauta, rakieta,
- prawidłowo reagują na sygnał nauczycielki - uczestniczą aktywnie w zabawach ruchowych,
- układają określone budowle z klocków,
- wykonują pracę plastyczną.
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, piosenka, zagadki, objaśnienie,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- ruchowa: naśladowanie ruchem.
Formy pracy:
- indywidualna,
- pary
- małe grupy
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: książka przedstawiająca kosmos, pojazdy kosmiczne i planety, wiersz Barbary Lewandowskiej „Rakieta”, zagadki, zestawy figur geometrycznych, granatowe kartki z bloku technicznego, kredki, kleje, obrazki rakiety i planet, tamburyno, grzechotka, płyta CD, szarfy- żółte, niebieskie, klocki.

I. Faza wstępna

1. Powitanie piosenką „W kole” Wszyscy w kole tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy tak zabawa się zaczyna.
2. „Rakieta”- zabawa ruchowa. Dzieci kucają, opuszczają ramiona wzdłuż ciała, dłonie zgięte kierują na zewnątrz. Na hasło nauczycielki-Rakieta startuje!- wyskakują do góry i biegają po sali. Na hasło nauczycielki Ziemia!- wracają do pozycji wyjściowej.

II. Faza realizacyjna

1. Rozwiązywanie zagadek. Nauczycielka czyta zagadki, a dzieci je rozwiązują.
Gdy w górę popatrzysz zobaczysz go w dali, raz wygląda jak bułeczka, Księżyc to znów jak rogalik.
W dzień ich nie widzisz, a tylko nocą jak srebrne świeczki Gwiazdy w górze migocą.
Co to za złota świetlana kula, Słońce która swym ciepłem Ziemię otula?
Jej długi warkocz złotem błyska, siostrą jest gwiazd i księżyca. Kometa Rzadko odwiedza nasze niebo. Niesie wieści. Jakie? To tajemnica.
2. „Ziemia i Słońce”- zabawa ruchowa. Nauczycielka rozdaje dzieciom szarfy żółte i niebieskie
( pół na pół). Dzieci poruszają się w rytmie tamburyna podanym przez nauczycielkę. Na mocne uderzenie w tamburyno i hasło: Ziemia-Słońce! dzieci łączą się w pary (dziecko z niebieską i dziecko z żółtą szarfą). Na hasło: Ziemia krąży wokół Słońca! dziecko z niebieską szarfą biega wokół dziecka z żółtą szarfą.
3. Słuchanie wiersza Barbary Lewandowskiej „Rakieta”. Nauczycielka czyta wiersz, a dzieci uważnie słuchają. Kolejami, samolotem dobrze jeździ się po świecie, ale ja wciąż marzę o tym, by pilotem być w rakiecie. Stoi pojazd mój przed bramą... Ja po srebrnych wchodzę schodkach.
Do widzenia, tato, mamo! Dziwów sto po drodze spotkam. I w godzinę, albo krócej Księżyc, gwiazdy w krąg objadę... I na ziemię potem wrócę, aby w domu zjeść obiadek.
4. Rozmowa na temat wiersza. Nauczycielka zadaje pytania, a dzieci odpowiadają z jej małymi podpowiedziami. - Gdzie można polecieć rakietą? (Dzieci odpowiadają-w kosmos) - Czy wiecie co to jest kosmos? (Dzieci odpowiadają po swojemu) Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje w książce i uzupełnia odpowiedzi dzieci mówiąc: Kosmos to wszystko, co widzimy patrząc w niebo oraz to, co jest niewidoczne dla nas, ale jest ponad nami na niebie. Ziemia, na której żyjemy, to planeta, która krąży wokół Słońca. Razem z nią krążą też inne planety, których jest 8. - Jak nazywamy osoby, które odbywają podróże?
(Dzieci odpowiadają-kosmonauci) - Jak nazywa się pojazd, którym lata kosmonauta w kosmos?
(Dzieci odpowiadają-rakieta)
5. „Dziwne planety”- zabawa ruchowa. Nauczycielka gra na grzechotce dowolny rytm. Na mocne uderzenie grzechotką w dłoń mówi: Stop! Lądujemy na planecie, gdzie wszystkie dzieci skaczą jak piłeczki. Można wymyślać różne nietypowe zachowania na planecie np. wszystkie dzieci skaczą jak pajacyki, wszystkie dzieci chodzą na czworaka itp.
6. „Stacja kosmiczna”- zabawy konstrukcyjne. Nauczycielka do wcześniej przygotowanych klocków dokłada nowe i zachęca dzieci do zbudowania stacji kosmicznej. Dzieci mogą zbudować samodzielnie, w parach lub w małych grupkach. Nauczycielka zwraca uwagę, aby stacja była okazała, może też podpowiadać sposoby ustawiania klocków. Gotowe budowle dzieci mogą wykorzystać do zabawy tematycznej z zabawkami przedstawiającymi pojazdy kosmiczne.
7. „Moja rakieta -praca plastyczna-wykonanie obrazka z figur geometrycznych. Nauczycielka rozdaje dzieciom granatowe kartki z bloku technicznego i zestawy figur geometrycznych. Dzieci naklejają na kartkę wymyśloną podczas poprzednich zajęć rakietę. Mogą dorysować kredkami gwiazdy, planety, księżyc. Na koniec nauczycielka organizuje wystawę kosmicznych pojazdów.

III. Faza podsumowująca
1. Ewaluacja zajęć. Dzieci rysują na kartkach wesołe lub smutne minki w zależności od tego, jak im się podobały zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.