X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47691
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spiżarnia babci Ludwiki. Konspekt zajęcia dydaktycznego - zapasy na zimowe czasy

1.Nazwisko nauczyciela:
Izabela Sarbak
2.Data zajęcia:
LISTOPAD
3.Grupa przedszkolna:
5,6-latki
4.Temat kompleksowy
Zapasy na zimowe czasy
5.Temat zajęcia
Spiżarnia babci Ludwiki
6.Cele operacyjne zajęcia (planowane osiągnięcia dzieci):
Dziecko:
-wita się zabawą „To już czas” M. Kluzy
-słucha treści listu od babci Ludwiki
-odczytuje globalnie nazwy wyrazów na słoikach i półkach na przetwory
-porządkuje słoiki według poleceń nauczyciela
-dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia pierwszą i ostatnią głoskę
-dokonuje klasyfikacji przetworów
-posługuje się liczebnikami porządkowymi
-rozwiązuje zadania matematyczne, przelicza na konkretach
-reaguje na sygnały dźwiękowe
-reaguje na polecenia słowne
-czynnie uczestniczy we wspólnej zabawie
-zaprojektuje spiżarnię dla babci Ludwiki
7.Forma pracy:
grupowa i indywidualna
8.Metody pracy:
Słowna, oglądowa, czynna, aktywizująca
9.Organizacja zajęcia:
Sala przedszkolna na dywanie, przy stoliku.
Zajęcia zorganizowane są w oparciu o metody aktywizujące. Dzieci podczas działań praktycznych zdobywają nową wiedzę i umiejętności
10.Środki dydaktyczne:
Piosenka „To już czas” M. Kluzy, list od babci Ludwiki, sylwety słoików, owoców, warzyw, spiżarni, podpisy do czytania globalnego, drewniane klocki, pisaki, kredki, pastele, kolorowe kartki papieru, bibuła, klej, nożyczki, taśma malarska, tamburyno, 18 talerzyków, historyjka obrazkowa prezentująca przepis na kompot od babci Ludwiki
11.Przygotowanie nauczyciela:
Nauczyciel przygotował zajęcia w oparciu o metody nauczania, które aktywizują dzieci do podejmowania proponowanych działań. Nauczyciel przygotował wszelkie pomoce dydaktyczne oraz salę
12.Przebieg zajęcia:
1.Powitanie piosenką- „To już czas” M. Kluza.
2. Odczytanie listu od babci Ludwiki, która prosi dzieci o pomoc w uporządkowaniu oraz zaprojektowaniu swojej spiżarni.
Kochane Dzieci!
Ostatnio jak poszłam do mojej spiżarni to złapałam się za głowę. Był w niej taki bałagan, że nie mogłam nic znaleźć. Na półce z dżemami leżały pudła z antykami, a na półce z warzywami owoce... Moja spiżarnia jest bardzo duża i niestety jest mi ciężko utrzymać w niej porządek. Mam do Was ogromną prośbę: Czy możecie pomóc mi ją uporządkować, a może nawet udałoby się Wam stworzyć projekt całkiem nowej?
W zamian za pomoc, otrzymacie ode mnie przepis na kompot, który jest w mojej rodzinie od pokoleń.
3. „Porządki w spiżarni”- czytanie globalne
Dzieci siedzą w kole, na środku leżą podpisane sylwety słoików z przetworami (powidła, kompot owocowy, dżem truskawkowy, kiszone ogórki, sok malinowy, dynia, buraczki), zadanie polega na odnalezieniu takiego samego podpisu na półce w spiżarni. Następnie dzieci dzielą podpisy na sylaby i dobierają tyle klocków, ile jest sylab w wyrazie. Wyodrębnienie pierwszej i ostatniej głoski
4. Zabawa ruchowa „Słoiki na odpowiednich półkach”
Nauczyciel rozkłada na dywanie sylwetę spiżarni z półkami. Dzieci pełnią rolę słoików, które stoją na półkach z emblematami owoców i warzyw. Prosi żeby dzieci ustawiły się na odpowiednich półkach (owoców lub warzyw) jedno obok drugiego czyli w szeregu, a także dokładnie zapamiętały, w którym miejscu i na której półce stoją. Na jedno uderzenie w tamburyno dzieci schodzą z półek i wędrują po sali w różnych kierunkach. Na dwa uderzenia i hasło: Słoiki na półki! Spokojnie wracają na swoje wcześniejsze miejsca na półce.
5.Dzieci mają przed sobą sylwety słoików, owoców i warzyw do klasyfikacji oraz półki spiżarni. Dzieci porządkują sylwety według poleceń nauczyciela: Np.: Na pierwszej półce połóż 1 kapustę, na najwyższej 2 jabłka, na środkowej powidła, pomiędzy słoikami z dżemem sok z malin. Ile zapasów znajduje się na środkowej półce? Na której półce przetworów jest najwięcej, a na której najmniej? Który z kolei na najwyższej półce jest dżem truskawkowy? Itd.
6.Rozwiązywanie zadań matematycznych. Babcia Ludwika zabiera Sowy na targowisko na zakupy. Zadanie dzieci polega na przeliczaniu owoców i warzyw kupionych przez babcię, np.:
- Babcia Ludwika kupiła 2 jabłka i 3 gruszki, ile owoców kupiła?
-5 ogórków, 3 pomidory i 2 papryki
-6 orzechów laskowych i 4 włoskie
-8 śliwek, 1 jabłko i 1 gruszkę
-2 główki kapusty, 8 ogórków
7. Praca plastyczna: Projektowanie spiżarni babci Ludwiki
8. Wręczenie dzieciom przepisu na kompot jabłkowy
9. Podsumowanie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.