X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47650
Przesłano:

Wiosna w ogrodzie. Scenariusz zajęć z elementami kodowania

Temat: Wiosna w ogrodzie z elementami kodowania.

Cel ogólny:
•poszerzenie wiadomości na temat wiosennych prac w ogrodzie,
•rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
•rozwijanie miękkich kompetencji(logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów).

Cele szczegółowe:
•potrafi rozpoznać i nazwać podstawowe narzędzia ogrodnicze,
•wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w okresie wiosny,
•zapoznaje się z pracą ogrodnika i czynnościami jakie wykonuje,
•zna nazwy pierwszych wiosennych warzyw,
•rozumie pojęcie nowalijka,
•wie, jakie są etapy wzrostu rzeżuchy,
•potrafi samodzielne wysiać nasiona,
•współpracuje w grupie realizując wspólne zadanie,
•umie wypowiadać się swobodnie na zadany temat,
•umie rozwiązywać zagadki tematyczne ,
•dokonuje analizy wyrazów (poprawnie dzieli wyrazy na sylaby i określa ich liczbę),
•szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,
•poprawnie dodaje w zakresie 20.

Metody:
•czynna: zadania stawiane do wykonania
•słowna: objaśnienia, instrukcje
•poglądowa: obserwacja, pokaz

Formy pracy:
•zespołowa
•indywidualna

Środki dydaktyczne: laptop, rzutnik, prezentacja multimedialna, mata do kodowania, krążki do maty, nasiona rzeżuchy, podstawki, płatki kosmetyczne, woda, kubeczki plastikowe.

Przebieg zajęć:
Część wstępna
1.Przywitanie się z uczniami
-czynności organizacyjno -porządkowe,
-przygotowanie się do zajęć,
-sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji.
2.Zakodowany napis WIOSNA.
Zadaniem uczniów jest odkodować za pomocą strzałek kierunkowych litery wyrazu- WIOSNA.
3.Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosny np:
- jest coraz cieplej,
- przyroda budzi się do życia,
- kiełkują nasiona,
- na drzewach pojawiają się pąki,
- ptaki wracają z ciepłych krajów,
- zwierzęta budzą się ze snu zimowego.
4. Wiosenne sudoku. Zadanie polega na wypełnieniu pól w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie znalazł się jeden z czterech obrazków.

Część właściwa
5.Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną na temat Wiosna w ogrodzie.
https://view.genial.ly/603a957bd9cde80d331db2f8/presentation-untitled-genially
Na podstawie prezentacji omówione zostają zagadnienia :
-kto to jest ogrodnik,
-jakie prace wykonuje się wiosną w ogrodzie,
-jakie narzędzia wykorzystujemy w ogrodzie.
6.Narzędzia ogrodnicze ( mata do kodowania) . Uczniowie dokonują podziału wyrazów na sylaby i określają ilości sylab w wyrazie.

7.Przypomnienie terminu nowalijki – wyjaśnienie znaczenia nazwy.
8.Rozwiązywanie zagadek tematycznych związanych z warzywami. Omówienie cech charakterystycznych warzyw (okrągły, podłużny, gorzki)

9.Ogródek na parapecie okna- wysiewanie nasion rzeżuchy .
-Omówienie co jest potrzebne do wyhodowania rzeżuchy.
-Nauczyciel pokazuje uczniom rzeżuchę zasianą dzień wcześniej.
-Zaobserwowanie kiełkujących nasion.
-Nauczyciel rozdaje uczniom nasiona rzeżuchy, płaskie tacki i płatki.
-Uczniowie wg instrukcji wysiewają nasiona rzeżuchy (wkładają płatki do pojemników, zwilżają wodą, wsypują nasionka na watę ).

10. Matematyczna wieża kubeczkowa- wykonanie działań matematycznych a następnie zbudowanie wieży według wskazanego schematu.

11.Podsumowanie zajęć.
12.Podziękowanie za wspólną pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.