X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47560
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bale, bale w karnawale. Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego dla grupy 4-latków

Temat: Bale, bale w karnawale.

Cele główne:
• Kształtowanie umiejętności matematycznych;
• Rozwijanie umiejętności klasyfikowania wg podanych cech.

Cele szczegółowe. Dziecko:
• Rozwiązuje zagadkę słowną;
• Klasyfikuje przedmioty wg podanego kryterium wielkości i koloru;
• Przelicza elementy zbioru w zakresie 6 i więcej;
• Potrafi odnaleźć i połączyć w pary takie same obrazki;
• Współpracuje z rówieśnikami;
• Bierze czynny udział w zabawie muzyczno-ruchowej w parach;
• Reaguje na sygnały dźwiękowe i słowne;
• Ozdabia balonik wg własnego pomysłu;
• Uważnie słucha poleceń nauczyciela i stara się je wykonywać.
Metody:
• Słowne;
• Oglądowe;
• Praktycznego działania.
Formy:
• Zbiorowa;
• Indywidualna jednolita;
• Indywidualna zróżnicowana.

Środki/materiały dydaktyczne:
Treść zagadki „Balonik”, sylwety balonów w trzech wielkościach – małe, średnie, duże oraz czterech kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski, mata do kodowania, emblematy małych baloników dla każdego dziecka w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski, kostka z obrazkami (muffinka, dwie muffinki, trzy muffinki, cztery muffinki, mikser, potworek), papilotki do muffinek, kolorowe pomoponiki, balony (po 1 dla każdego dziecka), pendrive z nagraniem wersji instrumentalnej piosenki pt. „Balonowa Samba” oraz „Marsz bałwanków”, odtwarzacz CD, flamastry.
Numery obszarów podstawy programowej:

I.5, I.6, I.7, I.8, I.9, II.7, II.8, II.9, III.1, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.8, IV.11, IV.12, IV. 14, IV.15.

Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie – rozwiązanie zagadki słownej „Balonik”.
Jeśli go nadmuchasz
Będzie okrąglutki.
Wypuścisz w powietrze
Stanie się malutki.

2. „Gdzie poleciał balon?” – ćwiczenie słuchowe.
Nauczyciel nadmuchuje balon i nie zawiązuje go. Chętne dziecko zamyka oczy, a w tym czasie nauczyciel wypuszcza balon, z którego zacznie uciekać powietrze wydając charakterystyczny dźwięk. Dziecko wskazuje kierunek, w którym poleciał balon, a następnie szuka go. Pozostałe dzieci podpowiadają za pomocą stukania dłońmi o podłogę – jeśli ochotnik zbliża się do szukanego balonika uderzają mocno dłonią o podłogę, jeśli się oddala uderzają lekko.

3. „Mały, średni, duży balonik” – ćwiczenie w klasyfikowaniu wg kryteriów: wielkości i koloru na macie do kodowania.
Nauczyciel rozkłada na dywanie matę do kodowania, na której rozmieszcza białe emblematy balonów w trzech wielkościach oraz kwadraty w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym. Przed dziećmi układa emblematy balonów małych, średnich i dużych w kolorach żółtym, zielony, czerwonym i niebieskim. Dzieci kolejno wybierają jeden balonik i układają w odpowiednim miejscu na macie.

4. „Szukam pary” – łączenie w pary balonów według określonego koloru.
Nauczyciel przykleja dzieciom baloniki (czerwony, zielony, żółty lub niebieski) wycięte z papieru. Dzieci spacerują po dywanie w rytm muzyki „Marsz bałwanków”. Na przerwę w muzyce dzieci wykonują polecenia nauczyciela: łączą się w pary baloniki o takim samym kolorze, łączą się w pary baloniki zielone z czerwonymi, niebieskie z żółtymi itd.

5. „Robimy ciasteczka” – zabawa matematyczna z elementem rywalizacji.
Na dywanie przed dziećmi nauczyciel ustawia 6 papilotek. W koszyku na środku leżą kolorowe pomponiki. Dzieci na zmianę rzucają kostką. Jeśli na kostce wypadnie obrazek muffinki/muffinek, dziecko przelicza je, po czym wyjmuje z koszyka tyle samo pomponików i umieszcza je w papilotkach. Gdy wypadnie obrazek miksera, dziecko rzuca kostką jeszcze raz. Obrazek potworka oznacza, że wyjadł on wszystkie ciasteczka – pomponiki wracają do koszyka. Zabawa kończy się, kiedy uda się wypełnić wszystkie papilotki „ciasteczkami”.

6. „Balonowa samba” – zabawa muzyczno-ruchowa z balonami.
Dzieci stają w parach. Nauczyciel daje jeden balonik dla każdej pary, a następnie włącza wersję instrumentalną piosenki „Balonowa Samba”. Dzieci tańczą w parze trzymając balonik w rękach, a następnie na przerwę w muzyce zmiana – dzieci tańczą trzymając balonik brzuszkami, główkami. Na koniec nauczyciel rozdaje balony dla każdego dziecka, włącza utwór muzyczny jeszcze raz. Dzieci tańczą swobodnie, każde ze swoim balonikiem.

7. „Balonowe stworki” – ozdabianie balonów wg pomysłów dzieci.
Dzieci siadają przy stolikach. Każdy ozdabia swój balon za pomocą flamastrów tak, aby powstał balonowy stworek. Nauczyciele podpisują gotowe Stworki i zakładają je na patyczki. Dzieci zabierają balony do domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.