X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47503
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świat emocji 3 latka "Smutek"

Temat zajęć: „Smutek”
Cel główny:
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania oraz nazywania emocji.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozpoznaje wybrane emocje i nazywa je;
• wyraża emocje w formach niewerbalnych (poprzez rysunek, ruch i muzykę);
• podejmuje próby identyfikacji stanów wewnętrznych bohatera opowiadania na podstawie jego zachowania;
• podejmuje próby wczuwania się w emocje wyrażane przez innych;
• przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw ruchowych/muzycznych/plastycznych.
Metody dydaktyczne:
• Bajkoterapia
• Słowna- rozmowa, objaśnienia, polecenia,
• Oglądowa – pokaz, obserwacja,
• Czynna – zadania stawiane do wykonania, kierowanie własną aktywnością.
Formy pracy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Książka z cyklu Świat Emocji pt. „Balony dla Fryderyka”; ilustracje do opowiadania; kontury balonów; kleje; nożyczki; bibuły; kolorowe kartki; brokaty; ozdobne naklejki; zalaminowane słoneczka i chmurki (po dwa dla każdego dziecka).
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie przy piosence.
Każda rączka, każda rączka pięć paluszków ma, pięć paluszków ma.
Paluszki składamy, wszystkimi klaskamy, Raz i dwa, raz i dwa.
Dzieci wykonują ruchy obrotowe jedną, a następnie drugą dłonią. Pokazują jedną i drugą
dłoń z rozstawionymi palcami, zestawiają czubki palców obu rąk, stukają palcami o siebie.
2. Wysłuchanie fragmentu opowiadania z serii Świat Emocji pt. „Balony dla Fryderyka”.
3. Rozmowa na podstawie opowiadania oraz ilustracji.
Rozmowa kierowana przez nauczyciela na podstawie wysłuchanego opowiadania pt.
„Balony dla Fryderyka” oraz ilustracji do niego.
4. Zabawa ruchowa pt. „Balonik”.
Zabawa w kole przy rymowance:
Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!
5. Masażyk relaksacyjny wg. M. Bogdanowicz.
Dzieci dobierają się w pary. Na plecach kolegi lub koleżanki z pary „rysują” treść
recytowanego przez nauczycielkę wierszyka. Następnie dzieci zamieniają się miejscami
i powtarzają czynność:
Stolarz młotkiem stuka (stukanie pięścią)
Lekarz w plecy stuka (delikatne pukanie palcami)
Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)
Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie)
Rolnik grabi siano (grabienie palcami obu rąk z góry na dół)
Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty)
I ja też pracuję (wskazanie na siebie)
Obrazek rysuję (dowolny rysunek palcami na plecach partnera).
Nauczyciel przypomina dzieciom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa obowiązującymi
podczas zabaw ruchowych (np. o natężeniu nacisku dłoni na plecy rówieśnika).
6. Praca plastyczna pt. „Balon”.
Zadaniem dzieci jest ozdobienie balona pocieszenia wg własnego pomysłu z dostępnych
materiałów plastycznych. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas
pracy wykonywania plastycznej (np. bezpiecznego posługiwania się nożyczkami).
7. Ewaluacja zajęć.
Każde z dzieci przyczepia do tablicy uśmiechnięte słoneczko, jeśli zajęcia się mu podobały
lub smutną chmurkę – gdy się nie podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.