X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47478
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W poszukiwaniu wiosny. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich

Temat kompleksowy: Nadeszła wiosna

Temat zajęć: W poszukiwaniu wiosny...

Czas trwania: 45 min

Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania pierwszych zwiastunów wiosny, ćwiczenia percepcji słuchowej.

Cele szczegółowe:
DZIECKO:
- zna nazwy oraz wygląd kwiatów (narcyz, przebiśniegi, tulipany, krokusy), ptaków (bocian) zwiastujących wiosnę, a także owadów (pszczoły).
- potrafi wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie,
- potrafi wskazać na ilustracji żabę, wróbla, bociana, pszczołę oraz kwiaty: żonkile, przebiśniegi, krokusy,
- potrafi podzielić nazwy poznanych kwiatów i zwierząt na sylaby,
- uczestniczy i obserwuje proces sadzenia kwiatów,
- stara się uważnie słuchać recytowanego przez nauczyciela wiersza,
- uważnie słucha piosenki i stara się wypowiedzieć na jej temat,
- chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
- uczestniczy w różnych zadaniach przygotowanych przez nauczyciela,
- pamięta o zwrotach grzecznościowych,
- potrafi wykonać pracę plastyczna,
- potrafi dostosować ruch do rytmu i nastroju muzyki,
- umie prawidłowo wykonać proste polecenia.

METODY PRACY WG WINCENTEGO OKONIA:

- metody asymilacji wiedzy: pogadanka, opis, opowiadanie
- metody praktyczne: ćwiczebna
- metody waloryzacyjne: ekspresyjne, impresyjne

FORMY PRACY:

- zbiorowa,
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: list od Pani Wiosny, posłaniec, czapka pszczoły, kwiaty wiosenne (tulipany), śnieżynki, kredki i farby do twarzy, kwiaty do pasowania, kosz z kwiatami, walizka, ilustracje pierwszych zwiastunów wiosny: bocian, żaba, wróbel, przebiśniegi, żonkile, krokusy, małe ilustracje: żaby, bociany, wróble, etykiety – podpisy, pomoce do przeprowadzenia zajęć plastycznych (wycięte doniczki, łodygi, listki, bibuła, klej, kartki białego papieru, nożyczki), chusta animacyjna, płyta CD z piosenką, doniczka, ziemia, cebulki do posadzenia, przebranie dla Pani Wiosny.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. List od Pani Wiosny – posłaniec przynosi list dla dzieci, okazuje się, że jest to list od Pani Wiosny, zachęca ona dzieci, aby ją odszukały. Wszystkie potrzebne informacje są zawarte w liście.
2. Dzieci wyruszają ścieżką z kwiatów w poszukiwaniu Pani Wiosny.
3. Pani Wiosna wita się z przedszkolakami, prowadzi rozmowę z dziećmi na temat początku królowania wiosny i końca zimy. Mianuje dzieci na swoich pomocników, ponieważ ma bardzo dużo pracy do wykonania. Każdemu pomocnikowi maluje na twarzy kwiat.
4. Piosenka „Zielona Wiosna” – dzieci słuchają piosenki o wiośnie, odpowiadają na pytania. Zabawa ruchowa przy piosence – dzieci naśladują kolejno: bociana, żaby, wróbla. Instrumentarium muzyczne w rytm piosenki – dzieci zostają podzieleni na trzy grupy: żaby, bociany, wróble, otrzymują własnoręcznie wykonane instrumenty. Czekają na swoją kolej i grają tylko te dzieci, o których mowa w piosence.
5. Pani Wiosna omawia zwiastuny wiosny jakie wystąpiły w piosence. Dzieci wykonują ćwiczenia z zakresu percepcji słuchowej, ćw. słuchu fonematycznego (dzielą wyrazy na sylaby, wskazują liczbę sylab, wskazują co słychać w nagłosie, nazywają oraz etykietują, powtarzanie dźwięków wydawanych przez bociana, żabę, wróbla).
6. Pani Wiosna zadaje pytanie: Kto był posłańcem i przyniósł list?” Dzieci odpowiadają, że pszczoła. Nauczyciel – wiosna prezentuje ilustrację pszczoły. Podkreśla, że one również zwiastują wiosnę. Dzieci wykonują ćwiczenie – układają pszczołę przecięta na pół w całość.
7. Zabawa z chustą animacyjną – „Pszczółka maja sobie lata”, utrwalanie znajomości kolorów,
8. Wiersz Pt. „Idzie wiosna” Danuty Gellenerowej. Krótkie omówienie wiersza, zwrócenie szczególnej uwagi na jeszcze inne zwiastuny wiosny, kwiaty. Wiosna prezentuje kwiaty, które ma w koszyku oraz na ilustracjach: żonkile, przebiśniegi, krokusy.
9. Pani Wiosna zachęca dzieci do wykonania ciekawej pracy plastycznej (doniczka z żonkilami).
10. Prezentacja i omówienie wykonanych prac. Zwrócenie szczególnej uwagi, na rodzaj kwiatów w doniczce, nawiązanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
11. Sadzenie kwiatów – cebulek żonkili, zajęcia praktyczne będące podsumowaniem zajęć.
12. Ewaluacja zajęć – Pani Wiosna zadaje pytanie komu podobały się zajęcia, w nagrodę dzieci otrzymują naklejki oraz niespodziankę...
13. Pani Wiosna żegna się z dziećmi, wyjaśnia że czeka ją jeszcze bardzo dużo pracy i musi już iść, ale żeby dzieciom nie było smutno ma dla nich niespodziankę. Piosenka „Wiosenny bal” , przy której dzieci mogą tańczyć.

Wiersz:
„Idzie Wiosna”

Wiosna jest już
Całkiem blisko.
Idzie z koszem
I z walizką.
A z koszyka
I z walizki
Wyglądają
Świeże listki.
I wystawia nos tulipan
Ciągle Wiosnę o coś pyta.
- Nie nudź!-
Mówi Wiosna krótko
- zaraz znajdziesz się w ogródku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.