X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47449
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karnawałowy wąż - zabawa matematyczna na podstawie wiersza "Wąż geometryczny" własnego autorstwa

Cele :
- rozpoznawanie i nazywanie kształtów figur geometrycznych (również w języku angielskim)
- rozwijanie kreatywnego myślenia poprzez dokonywanie skojarzeń i tworzenie kompozycji słownych
- wzmocnienie samooceny dzieci, wiary we własne siły (każdy pomysł jest dobry, ciekawy, niepowtarzalny)
Środki dydaktyczne: wąż – maskotka, emblematy figur i przedmiotów, piłeczki do tenisa stołowego

Przebieg zajęcia:
1. Improwizacja ruchowa nauczycielki do utworu muzycznego „Karnawałowy wąż”
Wystrój sali nawiązuje do okresu karnawałowego. Prowadząca przy utworze „Karnawałowy wąż” tańczy i bawi się z głównym bohaterem balu.
2. „Wąż geometryczny” – recytacja przez nauczycielkę w/w wiersza własnego autorstwa
Wszystkim chce się tańczyć
głośno śpiewać, żwawo brykać
niosąc frajdy wielką moc,
aby bal trwał całą noc!
Ale co to...znów
Idzie, sunie gdzieś po sali, cóż to za dziwny gad
skóra jego nie łuskami, lecz pokryta figurami
koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty!
Sunie, idzie, pełznie........ ssss
Wygląd jego fantastyczny, bo to wąż geometryczny:
kwadraty! koła! prostokąty! trójkąty!
Rozmowa na temat wiersza:
- kto jest głównym bohaterem wiersza?
- Jakie figury znajdują się na skórze węża?
- Jakie cechy posiada kwadra, prostokąt, trójkąt i koło?
3. „Figurowe zadanie” – zabawa matematyczna z elementami języka angielskiego
Dzieci określają figury znajdujące się na tułowiu węża, nazywają kolory poszczególnych figur w języku angielskim. Nauczyciel zapoznaje dzieci z angielskim nazewnictwem figur: square, triangle, rectangle, circle. Dzieci wskazują figury wg instrukcji słownej nauczyciela: „Square is black”, „Triangle is red” itp. Kończą układać powstałe rytmy.
4. „Moi przyjaciele” – burza mózgów, zabawa językowo – słownikowa
Dzieci tworzą żarty i anegdoty językowe, nadają przyjaciołom węża wymyślone przez siebie imiona
5. „Taneczny wąż” – zabawa integracyjna do utworu brazylijskiego
Dzieci tańcząc z nauczycielką próbują odzwierciedlić słyszany utwór.
6. „Czegoś tu brak!” – zabawa matematyczna
Dzieci wyszukują w najbliższym otoczeniu przedmiotów w podstawowych kształtach. Podział dzieci na cztery zespoły. Zadaniem każdego z nich jest odnalezienie przedmiotów, wg wylosowanego kształtu. Następnie zespoły dopasowują elementy do ciała węża wg. instrukcji słownej nauczyciela: „Where is ball?”.
7. Ewaluacja – dzieci określają swój nastrój podczas zajęć poprzez „przedmuchanie” piłeczki do wybranego przez siebie węża

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.