X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4744
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze prawa i obowiązki - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 i 6 letnich

Cele:
Dzieci:
 znają swoje prawa i korzystają z nich;
 znają i przestrzegają swoje obowiązki;
 prawidłowo dokonują oceny zachowania swojego i innych
Pomoce:
 puzzle do ułożenia słów: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam;
 kartoniki do udzielania odpowiedzi z napisem: TAK, NIE dla 6-latków oraz zielone i czerwone dla 5-latków;
 piłka;
 napis „Dobry kolega”
 sylwety małych serduszek do oceny zachowania;
 sylwety kwiatków do przeproszenia za zł zachowanie;
 kulki w 5 kolorach do wyłonienia grup;

Przebieg zajęć:

1. „Powitanie”- marsz w takt muzyki, na przerwy w muzyce dzieci starają powitać się przez podanie ręki z jak największą liczba kolegów wypowiadając przy tym dowolne powitanie np. cześć, dzień dobry, witaj itp. Wypowiedzi na temat słów jakie zostały użyte w zabawie. Podawanie innych propozycji.
2. „Miłe słowa” –zabawa z podziałem na 5 zespołów wyłonionych poprzez losowanie kolorowych kulek. Układanie z puzzli wylosowanego słowa: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam. Omówienie przez przedstawiciela grupy w jakich sytuacjach używamy danego słowa.
3. „Nasze prawa”. Wysłuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym
Że dziecko to także człowiek
Tyle że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

4. „Moje prawa”. Udzielanie odpowiedzi za pomocą kartoników: TAK, NIE. Oraz słowne odpowiedzi chętnych dzieci na dodatkowe pytania związane z ocenianą wypowiedzią.
Jestem jeszcze mały dlatego muszę robić to co karzą mi inni.
- Co trzeba zrobić gdy ktoś namawia dziecko do zrobienia czegoś złego?
- W jaki sposób można odmówić?
W przedszkolu mogę sobie wybrać w co będę się bawił.
- Czy w każdą wymyśloną przez dzieci zabawę można bawić się w przedszkolu?
- W jakie zabawy nie można bawić się w przedszkolu?
Sam mogę sobie wybrać z kim będę się bawił.
Nawet gdy czuję się źle muszę brać udział w zajęciach.
- Co zrobisz gdy poczujesz się zmęczony?
- Gdzie na naszej sali można odpocząć?
Gdy coś spsocę lub nabroję to pani może mi dać klapsa.
- Jaką karę wymyśliłbyś dla siebie za zepsucie przedszkolnej zabawki, przezywanie kolegi, uderzenie kolegi itp.?
Dla zabawy koledzy mogą cię straszyć?
- Do kogo zwrócisz się o pomoc gdy ktoś dokucza ci, bije lub straszy?
Z każdą rzeczą, którą mam w przedszkolu muszę się podzielić z kolegami.
- Z jakimi rzeczami nie można dzielić się z kolegą?
5. „Moje ulubione prawo”- dziecko, które otrzyma piłkę podaje prawo, które mu się najbardziej podoba.
6. „Break mixer”- zabawa taneczna przy muzyce wg propozycji KLANZA. Na przerwę muzyczną zmiana partnera do tańca.
7. „Bawmy się” – zaproszenie do dowolnej zabawy z wybranym kolegą.
8. „Nasze obowiązki”– dokonanie oceny pracy dyżurnych w ciągu całego dnia, oglądanie kącików, wypowiedzi dzieci na temat swojej pracy i pracy kolegów.
9. „Dobry kolega” – Odczytanie napisu: „Dobry kolega” nagradzanie serduszkiem dobrych zachowań, uczynków z podaniem uzasadnienia.
10. „Samoocena” Przyznawanie sobie czerwonego serduszka z podaniem najlepszego zachowania, uczynku tego dnia. Podarowanie sylwety kwiatka osobie, której wyrządziło się jakąś przykrość, krzywdę itp. i przeproszenie jej za złe zachowanie.
11. „Pożegnanie” Wspólny śpiew piosenki „Podajmy sobie ręce”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.