X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47431
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęce przysmaki

Integralny ośrodek tematyczny: Zwierzęta z wiejskiego podwórka

Temat: Zwierzęce przysmaki

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Sochacka – Hryciuk

Cel główny:
Wzbogacanie i utrwalenie zdobytych wiadomości na temat zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie.

Cele szczegółowe – dziecko:

• wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza
• podejmuje próby śpiewania grupowo piosenki zachowując prawidłowe tempo
• zna i potrafi nazwać niektóre zwierzęta wiejskie,
• rozróżnia odgłosy zwierząt i nazywa je,
• chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
• potrafi zaśpiewać piosenkę wspólnie z grupą,
• podejmuje próbę ułożenia puzzli,
• wykonuje pracę plastyczną.
• rozumie i wykonuje prawidłowo polecenia n-la,

Metody:
• podające – słowne polecenia;
• aktywne – wizualizacja;
• praktyczna – stawianie zadań do wykonania.

Formy:
• praca z całą grupą

Środki dydaktyczne:
• wiersz ,,Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” H. Bechlerowej, sylwety zwierząt do wiersza, bajka ortofoniczna „W zagrodzie Małgosi”, ilustracje zwierząt do bajki.

Środki audiowizualne:

• płyta CD „Gimnastyczne figle muzyczne” – Muzyczny Domek – poz.1 „Dwie Krowy”
• płyta CD „ Przygoda z Uśmiechem – roczne przygotowanie przedszkolne” WSiP – poz.7 – „Gąski”
• płyta CD „ABC zabawy muzyczne czterolatków” WSiP – poz.21 – „Odgłosy zwierząt”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Na powitanie zabawa ze śpiewem „Dwie krowy”. Dzieci w parach witają się jak zwierzęta w piosence.
„Dwie krowy się spotkały /dzieci ustawiają się w parach, witają się/
rogami przywitały /przykładają palce do głowy imitując rogi/
Krowy bardzo lubią się /chwytają się za rączki i tańczą w kółkach/
do zabawy proszą cię.
Dwa kotki się spotkały
noskami przywitały
Kotki bardzo lubią się
do zabawy proszą cię.
Dwie kaczki się spotkały
skrzydłami przywitały
Kaczki bardzo lubią się
do zabawy proszą cię.
I dzieci się spotkały
rączkami przywitały
Dzieci bardzo lubią się
do zabawy proszą cię.

2. Teatrzyk sylwet H. Bechlerowej „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”

1. To jest Filik – kotek bury. Ma wąsiki i pazury.
Dobry jest ten kotek Filik: chce, by wszyscy mleko pili.
2. Stanął Filik przy kurniku.
- Czy chcesz mleka, koguciku?
Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.
3. Koło żłobu stoi konik. Filik ładnie się ukłonił.
- Lubisz mleko?
- Nie, ja rano smaczny owies jem i siano.
4. Do królika kotek podszedł.
- Pij, pij mleczko, bardzo proszę!
Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu – gryzł marchewkę.
5. Przed gołąbkiem Filik staje, słodkie mleko mu podaje.
- Wypij mleczko sam, Filiku, ja mam groszek w gołębniku.
6. Więc do krówki poszedł kotek.
- Czy na mleko masz ochotę?
- Nie, Filiku, bo ja przecież jem zieloną trawkę w lecie.
7. Koło furtki kózka biała także mleka pić nie chciała.
- Zabierz sobie kotku dzbanek! Jajem liście kapuściane.
8. Poszedł kotek do motyla i dzbanuszek mu nachyla.
Ale motyl tam na łące pije z kwiatka sok pachnący.
9. Teraz kotek mleko niesie do wiewiórki w ciemnym lesie.
Na sosence wiewióreczka gryzie orzech, nie chce mleczka.
10.Wraca kotek.
Koło płotka na ścieżynce jeża spotkał.
Jeżyk woła go z daleka:
- Bury kotku, daj mi mleka!
O, bo jeże, tak, jak kotki, bardzo lubią mleczko słodkie.
Rozmowa na temat wiersza:
 jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
 czym kotek częstował zwierzęta?
 co te zwierzęta jedzą?

3. Zabawa ze śpiewem przy piosence „Gąski”

Idzie stadko gładką kładką
młode gąski z gąską matką,
tuż za matką idzie gąska,
bo ta kładka bardzo wąska.

Pod ciężarem tłustych gęsi
cała kładka aż się trzęsie.
Gdy się trzęsie gładka kładka,
Gąski trzęsą się i matka.

Chlup! Chlupnęły nagle w wodę
Gąska matka oraz młode.
I pod gładką wąską kładką
płynie sobie całe stadko.

4. Zabawa słuchowa „Czyj to głos” - rozpoznawanie głosów zwierząt i odnajdowanie przedstawiających je obrazków.
5. Zabawa z bajką ortofoniczną „W zagrodzie Małgosi” E. Michałowskiej
Wieczorem w zagrodzie ciocia Małgosi
każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
6. „Jakie to zwierzę?” – układanie obrazków z pociętych elementów.
Dzieci podchodzą do stolików, znajdują się tam koperty z pociętymi obrazkami 3 elementowymi. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka z pociętych elementów. Po ułożeniu nazywają widoczne zwierzątko.
7. Wspólny śpiew piosenki „U nas na podwórku” – utrwalenie znajomości odgłosów zwierząt podwórkowych i gospodarskich.
8. Ewaluacja – dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu zajmując miejsce przy uśmiechniętej buzi– gdy są zadowolone i przy smutnej – gdy są niezadowolone.
9. Praca plastyczna – „Kurczątko”. Wyklejanie kurczątka bibułą oraz plasteliną wg podanego wzoru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.