X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47428
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnice dźwięków - eksperymentujemy w świecie muzyki

Scenariusz zajęć przedszkolnych
w grupie 6-latków

Temat: „Tajemnice dźwięków” – eksperymentujemy w świecie muzyki - wykorzystanie elementów aktywnego słuchania muzyki

Cele:
rozwijanie umiejętności rozpoznawania dźwięków: określając ich wysokość,
rozwijanie umiejętności obserwacyjnych, wyciągania wniosków z doświadczeń,
wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki,
rozwijanie poczucia rytmu, wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki,
ćwiczenie percepcji i koncentracji uwagi,
kształtowanie umiejętności współpracy w zespole,

Metody pracy:
słowna – pogadanka,
oglądowa: pokaz doświadczeń, praktyczne działanie,
pedagogika zabawy Klanza,

Formy pracy:
praca z całą grupą,
indywidualna,

Środki dydaktyczne:
nagranie utworów: piosenka „Zróbmy kółka dwa”, muzyka z dźwiękiem wysokim i niskim,
materiały do doświadczenia nr 1: bębenek, stolik, trójkąt,
materiały do doświadczenia nr 2: miska plastikowa, folia, gumka recepturka, trochę ryżu, metalowy garnek/patelnia, drewniana łyżka,
materiały do doświadczenia nr 3: kieliszki z wodą,

Przebieg:
1. Powitanie dzieci – zabawa muzyczno - ruchowa na powitanie „Zróbmy kółka dwa” ( pedagogika zabawy Klanza)
2. Przypomnienie zasad zachowania obowiązujących w grupie.
3. Wprowadzenie do zajęć: „Dziś porozmawiamy o dźwięku, ale nie o muzyce, czyli jak te dźwięku tworzą piękne melodie ale zastanowimy się czym właściwie jest ten dźwięk ? Na początek małe doświadczenie:”
- doświadczenie nr 1 : „otwórzcie szeroko dłoń i złapcie się za szyję, poszukajcie takiego zgrubienia/twardszy kawałek - to jest krtań, w środku są schowane Wasze struny głosowe. Teraz skupcie się na opuszkach Waszych palców i spróbujcie coś powiedzieć, np. a a a a a Czujecie jakieś drganie ? Każdy dźwięk będzie związany z jakimś drganiem.”
- eksperymentowanie przez dzieci: uderzanie w bębenek, trójkąt i słuchanie oraz wyczuwanie dotykiem drgań.
4. Doświadczanie i eksperymentowanie, pogadanka – czym jest dźwięk i czy można zobaczyć dźwięk ?.
- Czym jest dźwięk ?
Rozwiązanie zagadki: „może być przyjemny lub nieprzyjemny, naturalny- czyli wydawany np. przez zwierzęta, zjawiska atmosferyczne lub sztuczny np. dźwięk urządzeń i maszyn. Dzieci dowiadują się, że dźwięki to fale rozchodzące się w powietrzu, wodzie.
- Czy można zobaczyć dźwięk ?
- doświadczenie nr 2: miska plastikowa, folia, gumka recepturka, trochę ryżu, metalowy garnek/patelnia, drewniana łyżka. Naciągamy folię na plastikową miskę, mocujemy ją gumką recepturką, wysypujemy troszkę ryżu i uderzamy łyżką drewnianą o garnek, trzymając garnek bardzo blisko miski ale tak by naczynia się nie zetknęły. Ziarenka ryżu podskakują, ponieważ uderzając w garnek robimy hałas, czyli wprawiamy powietrze w ruch, powietrze tworzy fale, które dochodzą do naszego ucha ale i do miski. Fale dochodząc do miski powodują że miska zaczyna wibrować, te wibracje wprawiają ryż w ruch.
5. Eksperymentowanie, pogadanka – dźwięk wysoki i niski
- eksperymentowanie przez dzieci : dzieci łapią się dłonią za szyję/krtań i mówią dźwięk niski o o o o o, dźwięk bardzo wysoki o o o o o, „Co poczuliście ? że ta krtań przy niskich dźwiękach się wydłużyła/ rozciągnęła, a przy wysokich się skróciła. Możemy wykorzystać te obserwacje to budowy własnego instrumentu. np. organków z kieliszków. To za chwilę, teraz zapraszamy Was do zabawy muzyczno – ruchowej”.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wysoko-nisko” - dowolna muzyka, gdzie wyraźnie słychać dźwięki wysokie i niskie. Na wysokich dźwiękach – dzieci chodzą po obwodzie koła wspinając się na palcach, na niskich dźwiękach - dzieci chodzą z pochyloną głową do dołu.
7. Doświadczanie, pogadanka – dźwięk wysoki i niski
- doświadczenie nr 3: - granie na kieliszkach z wodą, Dzieci wypowiadają się na temat własnych spostrzeżeń, zauważają związek ilości wody w kieliszku z wysokością dźwięku, doświadczają istnienie fali dźwiękowej. Im więcej wody w kieliszku tym niższy dźwięk, im mniej wody w kieliszku tym wyższy dźwięk.
8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Dźwięki wysokie i niskie w podskokach”.
9. Ewaluacja zajęć: dzieci poproszone są:
- położenie sopla lodu (plastikowy element) w pudełku – podobało mi się,
- położenie sopla lodu poza pudełkiem – nie podobało mi się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.