X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47420
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć

Temat: „W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia” Grupa dzieci: 6-latki
Cel główny: - realizacja treści związanych z wychowaniem do wartości, - kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych, - wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt,
– kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, - kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania,
Cele operacyjne: -dziecko:
- wymienia przedmioty związane ze Świętami Bożego Narodzenia, - układa wyrazy z liter, - czyta wyrazy, - dzieli wyrazy na sylaby, – wysłuchuje głoski w nagłosie, - wykonuje działania na dodawanie i odejmowanie, - odczytuje kod i umieszcza w odpowiednich miejscach na planszy kartoniki, - przelicza w zakresie 7, - śpiewa piosenkę, - uczestniczy w zabawie ruchowej,
– ozdabia bombki ze styropianu, - wie, jak należy zachowywać się podczas zajęć.
Metody pracy:
– czynna – zadań stawianych do wykonania i aktywność własna
– słowna – rozmowa, objaśnienie
– oglądowa – pokaz, obserwacja
Formy pracy:
– z całą grupą
– indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD, wieża, tekst opowiadania, pudełko z przedmiotami, papierowe ludziki z działaniami, kartoniki z literami, plansza do kodowania, kolorowe kartoniki, sensoryczna guma, dzwoneczki, obrazki, bombki z filcu, piłka, kolorowe pudełko, kartoniki z cyframi, liczmany, ołówki, styropianowe bombki, artykuły plastyczne. Obszary: I.4, I.5, I.6, I.7, I.9, II.7, III.1, III.4, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.8, IV.9, IV.12, IV.15, IV.18, IV.21, IV.22
Przebieg zajęć:

• Zaproszenie dzieci do zajęć, wprowadzenie do zajęć.
Już niedługo zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dzisiaj przygotowałam dla was choinkę z bombkami, pod każdą bomką jest ukryte zadanie, musimy wykonać wszystkie zadania, aby dojść do gwiazdy na czubku choinki, gdzie czeka na was niespodzianka.
I. Bombka 1
Opowiadanie przez nauczycielkę: przyniosłam dzisiaj do przedszkola moje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Wiecie, co bardzo lubię zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają mi o najpiękniejszych w roku Świętach Bożego Narodzenia. Chcecie zobaczyć co w nim jest?
Pudełko krąży w trakcie muzyki, na przerwę w muzyce dziecko wyciąga jedną rzecz, mówi co to jest, nauczycielka wyjaśnia z którym momentem świąt są związane.
o Opłatek – dzielimy się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną, składamy sobie życzenia, które powinny być szczere, wybaczamy sobie, aby zasiąść do kolacji z czystym sercem.
o Siano – kładziemy pod białym obrusem, symbolizuje miejsce, gdzie przyszedł Jezus- w szopce na sianie.
o Pieniążek, łuska z karpia – powinny być pod talerzem, zapewniają szczęście i to, że będziemy mieć dużo pieniążków.
o Gwiazdka – wigilię rozpoczyna się, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka.
o Płyta – kolęda, śpiewanie kolęd jest tradycją świąteczną, są to pieśni, które opowiadają o Narodzeniu Pana, wspólne kolędowanie jest miłym świątecznym zwyczajem.
o Talerz – wolne miejsce przy stole przeznaczone jest dla przygodnego gościa.
o Prezenty – kładzie się pod choinką, zwyczaj bożonarodzeniowy.

II. Bombka 2
Dodawanie w zakresie 7 – każde dziecko dostaje działanie do rozwiązania, które umieszczone jest na piernikowym ludziku (wykonany z papieru), zapisuje wynik i umieszcza przy odpowiednim domku.

III. Bombka 3
Zabawa ruchowa do piosenki „Siedem reniferów” z użyciem gumy i dzwoneczków.
IV. Bombka 4
Kodowanie na dywanie – na podłodze nauczyciel rozkłada plansze z literami i cyframi, każde dziecko dostaje kolorowy kartonik i kod, zadaniem dziecka jest odczytanie kodu i odpowiednie umieszczenie kartonika na planszy. Następnie dzieci podają co powstało – choinka z ozdobami.
V. Bombka 5
„Co to za wyraz?” - dzieci poruszają się po sali do muzyki, na przerwę w muzyce dobierają się w pary na podstawie obrazków, które mają zawieszone na szyi (obrazki przecięte są na pół - aniołek, świeczka, prezent, itd.). Praca w parach - dzieci otrzymują obrazki, muszą wyłonić pierwszą głoskę i wpisać lub umieścić kartoniki z literami w odpowiednie miejsce – powstały wyraz: bombka.

VI. Bombka 6
Na tablicy są rozwieszone bombki z filcu na każdej bombce jest inna litera, dziecko rzuca piłką z rzepem. Tam gdzie trafi piłka, dziecko podaje literę, mówi wyraz na daną literę, dzieli na głoski.
VII. Bombka 7
Zadania tekstowe: zadaniem dzieci jest rozwiązanie zadań przy tablicy i przedstawienie wyniku cyfrą.
o Choineczka sobie stała
pięknych bombek 6 miała
lecz 3 zbiły się.
Ile teraz bombek jest?

o 4 prezenty Ania miała,
ale jeszcze 1 dostała.
Ile Ania razem ma prezentów?

o Gwiazdek 5 na niebie błyszczało,
nagle błysnęły jeszcze 2.
Ile gwiazdek teraz jest?

• Po wykonaniu wszystkich zadań, nauczyciel odsłania choinkę pod którą znajduje się obrazek rodziny przy wigilijnym stole. Wyjaśnia dzieciom, że ważną wartością
w życiu każdego człowieka jest rodzina.
• Wspólne otwieranie prezentu – dzieci otrzymują świąteczne ołówki. W pudełku znajdują się również styropianowe bombki i artykuły plastyczne, dzieci ozdabiają bombki, zawieszają na choince w sali.
• Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.