X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47412
Przesłano:

Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia. Konspekt lekcji biologii

Scenariusz lekcji
Temat: Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia
Cel ogólny
Znaczenie aktywności fizycznej i diety dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego.
Cele szczegółowe
Uczeń:
• wykonuje pomiar tętna i ciśnienia krwi w czasie spoczynku i wysiłku fizycznego; analizuje wyniki doświadczenia – pomiaru tętna i ciśnienia krwi;
• wnioskuje na podstawie wyników doświadczenia;
• planuje i przeprowadza doświadczenie określające wpływ różnych czynników na zmiany tętna i ciśnienia tętniczego krwi;
• analizuje wpływ aktywności fizycznej i prawidłowej diety na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Metody pracy:
• pogadanka
• praca z podręcznikiem , karty pracy
•metoda doświadczalna – pomiar tętna oraz ciśnienia krwi;
Środki dydaktyczne:
• podręcznik – lekcja 22, s. 113–115
• zeszyt ćwiczeń – zadania do lekcji 22, s. 46–47
• karta pracy – załącznik nr 1. Wpływ wysiłku fizycznego na tętno i ciśnienie krwi
• ciśnieniomierz do mierzenia ciśnienia (i tętna) – najlepiej elektroniczny
Przebieg lekcji
I. Faza wstępna
1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od określenia celów głównych lekcji i przechodzi do krótkiej dyskusji o znaczeniu aktywności fizycznej i diety dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego. Następnie nawiązuje do wartości tętna i ciśnienia krwi – parametrów, na których podstawie możemy wiele powiedzieć o zdrowiu człowieka i stanie organizmu. Uczniowie przypominają sobie prawidłowe wartości tych parametrów dla organizmu zdrowego człowieka.
II. Faza wykonawcza
1. W tej części lekcji uczniowie doświadczalnie sprawdzają, czy wysiłek fizyczny wpływa na zmiany tętna i ciśnienia tętniczego krwi. Dzielimy uczniów na grupy (uwaga: liczba grup zależy od liczby elektronicznych ciśnieniomierzy przyniesionych przez uczniów na lekcję). W razie braku ciśnieniomierzy pomiary są ograniczone do palpacyjnego mierzenia tętna na przegubie dłoni (w sposób pokazany na s. 111 w podręczniku).
2. Przypominamy uczniom, że ich zadaniem jest zmierzenie tętna i ciśnienia przed wysiłkiem fizycznym i po jego ukończeniu.
III. Faza podsumowująca
1. W podsumowaniu tej lekcji uczniowie prezentują wyniki i wyciągają wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.
• Wartość tętna przed wysiłkiem fizycznym u zdrowego człowieka wynosi ok. 70 uderzeń na minutę, a ciśnienia krwi 120/80. Po wysiłku fizycznym wartość tętna i ciśnienia wzrasta.
• Wniosek: Wysiłek fizyczny powoduje wzrost tętna oraz ciśnienia krwi. Następnie zadajemy pytanie: W jaki sposób wysiłek fizyczny przekłada się na funkcjonowanie organizmu.
• Podwyższone tętno jest efektem zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen i składniki odżywcze.
2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, najaktywniejszych uczniów nagradza ocenami, zadaje pracę domową.
Praca domowa
• Dla wszystkich uczniów:
Rozwiąż zadania w zeszycie ćwiczeń do lekcji 22.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.