X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4741
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny - scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

WSTĘP:
Scenariusz zajęć „Jestem bezpieczny” prezentuje propozycje zabaw, w których dzieci mogą wykazać się wiedzą dotyczącą bezpiecznych zachowań w różnych miejscach i rozmaitych sytuacjach. Do wykorzystania w czasie hospitacji diagnozującej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa: 6-latki

Prowadząca nauczycielka: Agata Pagacz.
Temat zajęć: Jestem bezpieczny
Cele:
Dziecko:
- Potrafi podać swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania;
- Wie, komu i w jakiej sytuacji może ujawnić swoje dane;
- Zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym i w parku;
- Potrafi rozpoznać podaną sytuację jako zagrażającą zdrowiu i bezpieczeństwu;
- Potrafi wymienić kilka niebezpieczeństw z jakimi może spotkać się w środowisku przyrodniczym;
- Potrafi wymienić kilka niebezpiecznych miejsc i urządzeń z jakimi może spotkać się w środowisku przedszkolnym i domowym;
- Zna i prawidłowo wykonuje pozycję obronną przed oszczekującym psem i atakującym psem;
- Zna zasady bezpiecznego zachowania na ulicy;
- Wie jak zachować się w kontakcie z nieznajomym;
- Szybko reaguje na polecenia;

Pomoce:
Napisy : Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co złe. Bawimy się bezpiecznie, w bezpiecznych miejscach, bezpiecznymi zabawkami. Kartoniki: zielone, pomarańczowe i czerwone do podziału grupy na trzy zespoły. Piłka, tamburyno. Nalepka dla każdego dziecka z napisem: Jestem bezpieczny.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszykiem: Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu ( unoszenie rąk do góry)
Możemy być też całkiem mali ( przykucanie)
Ale nigdy nie będziemy sami.

Dziewczynki na polecenie nauczycielki pokazują lewą rękę, prawą rękę, witają się z chłopcem po swojej prawej stronie. Chłopcy na polecenie nauczycielki pokazują prawą nogę, lewą nogę i witają się z dziewczynką po swojej prawej stronie.
2. Zapowiedź tematu zajęć:
Troje wybranych dzieci wybiera paski z napisami. Dzieci układają paski od najdłuższego do najkrótszego i we fragmentach odczytują hasło: Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co nie.
3. Prezentacja dzieci: Dzieci mówią swoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkania.
4. „Kto może znać moje dane?”
Dzieci ustawione „w szachownicę” odpowiadają za pomocą umownych znaków rąk: TAK, NIE na pytania:
- Koleżanka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny;
- Sympatyczny pan, który chce podwieźć mnie do domu swoim nowym samochodem
- Policjant, który znalazł mnie gdy się zgubiłam;
- Miła pani, którą spotkałam przed blokiem;
5. „Bezpieczne zabawy w przedszkolu”
Dzieci spacerują po kole recytując rymowankę: „Kipi kasza”. Po zakończeniu podnoszą z ziemi kartonik, przy którym się zatrzymali. Podział na trzy grupy wg kolorów kartoników: czerwonego, zielonego, pomarańczowego. Przypomnienie przez dzieci co kolory te oznaczają na sygnalizatorze świetlnym.
Odczytanie w grupach napisów: ▪ I grupa: Bawimy się bezpiecznie
▪ II grupa: w bezpiecznych miejscach
▪ II grupa: bezpiecznymi zabawkami.

Ustalenie w grupach: ▪ I grupa: jakie zachowania dzieci mogą być niebezpieczne
▪ II grupa: które miejsca na naszej sali mogą być niebezpieczne
▪ III grupa: jakie zabawki mogą być niebezpieczne
Prezentacja ustaleń poszczególnych grup.
6. Zabawa ruchowa „ Ulubione zabawy”
Na sygnał tamburyna dzieci biegają zachowując zasady bezpieczeństwa, na sygnał młynka przerywany lub ciągły ustawiają się w umówiony sposób (w kole lub w szachownicę) i wykonują polecenie ▪ naśladuj jak bawisz się swoją ulubioną zabawką;
▪ pokaż ruchem swoją ulubioną maskotkę
▪ zamień się w zabawkę, którą chciałbyś dostać na Dzień Dziecka.
7. „W przedszkolnym ogrodzie”
Dzieci ustawione w kole łapią piłkę i wg hasła nauczycielki mówią o czym pamiętają bawiąc się na: huśtawkach, drabinkach, zjeżdżalniach, w piaskownicy, biegając po trawie, grają c w piłkę.
8. „ Po za przedszkolem”.
Dzieci ustawione w dwóch szeregach naprzeciwko siebie
Dziewczynki przedstawiają niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać je w domu.
Chłopcy przedstawiają niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać w środowisku przyrodniczym. Uzupełnianie wypowiedzi.
9. Zabawa ruchowa przy piosence „Piłka Oli”. Dzieci tańczą. Na przerwę muzyczną i cichy dźwięk tamburyna prezentują postawę obronną przed oszczekującym psem, na głośny dźwięk tamburyna prezentują postawę obronną przed atakującym psem.
Rozmowa na temat: Kiedy pies może zaatakować?
10. „Bezpiecznie na drodze” rozwiązywanie kwizu
Dzieci ustawione w szachownicę. Nauczycielka zadaje pytania i podaje trzy odpowiedzi do wyboru. Dzieci podnoszą właściwy kartonik: a, b lub c. Wybrane dzieci zaznaczają kolejne odpowiedzi na wykresie. Wspólne odczytanie hasła: BRAWO.

1. Kiedy musisz przejść przez jezdnię:
a) szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej,
b) przechodzisz tam gdzie jesteś, bo tak jest wygodnie,
c) patrzysz w lewo, w prawo i znów w lewo, a potem przebiegasz między jadącymi samochodami.

2. Co zrobisz gdy piłka kopnięta z boiska wypadnie na ulicę?
a) pobiegniesz szybko za nią,
b) poprosisz kogoś dorosłego aby pomógł ci ją odzyskać,
c) poprosisz kolegów i razem wbiegniecie na jezdnię

3. Gdy musisz przejść przez jezdnię w miejscu nie oznaczonym trzeba:
a) spojrzeć w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść,
b) przebiec szybko na drugą stronę,
c) spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść.

4. W samochodzie zawsze należy zapiąć :
a) kieszenie
b) kurtkę
C) pasy

5. Dzieci noszą światła odblaskowe aby:
a) ładnie wyglądać
b) być z daleka dobrze widocznym na drodze
c) pochwalić się przed kolegami

Wykres do zaznaczania właściwych odpowiedzi

a b c
1 B H S
2 D R G
3 L N A
4 M T W
5 K O C
11. Zabawa ruchowa i ćwiczenia oddechowe przy rymowance „Jedzie rowerek”.
12. „ Scenki sytuacyjne- jak się zachować ”- przedstawiają chętne dzieci, pozostałe oceniają zachowanie dzieci ze scenek, proponują inne rozwiązania.
▪ Nieznajomy puka do drzwi
▪ Nieznajomy daje cukierka
▪ Nieznajomy prosi o podanie imienia i nazwiska oraz adresu
▪ Nieznajomy proponuje podwiezienie
▪ W domu zasłabła mama
▪ Zauważenie dymu lub ognia itp.
Zakończenie . Rozdanie nalepek „Jestem bezpieczny”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.