X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4734
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy ogrodów zoologicznych - utrwalenie wiadomości o egzotycznych zwierzętach. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

CELE OGÓLNE:
- utrwalenie wiadomości o zwierzętach w ZOO
- rozwijanie spostrzegawczości

CELE OPERACYJNE: (dziecko...)
- wie, co to jest zoo
- potrafi wytłumaczyć znaczenie słowa zoo
- wie, po co są budowane ogrody zoologiczne
- potrafi rozwiązać zagadki
- umie powiedzieć, jakie zwierzęta mieszkają w ZOO
- potrafi uważnie słuchać
- umie naśladować ruchem sposób poruszania się węży

METODY:
czynnościowe-zadań stawianych do wykonania
słowne-objaśnienia, instrukcja słowna, zagadki

FORMY:
zbiorowa, grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
obrazki z ukrytym napisem „ZOO”, kolorowe paski, zagadki, wiersz „Pokojowe zoo” T.Fiutowskiej, karta pracy do wykreślania nazw zwierząt, puzzle „Zwierzęce rodzinki”

PRZEBIEG

Część wprowadzająca
* Powitanie dzieci zabawą „Złap moje imię” – stoimy w kręgu. Wyznaczone dziecko przedstawia się, mówi swoje imię i rzuca piłkę do wybranej osoby, a ta wymienia imię rzucającego itp.

* Kolorowanie obrazka według kodu z ukrytym napisem „ZOO”

* Odczytanie napisu i przypomnienie znaczenia słowa „ZOO”

Część główna
* Podział dzieci na zespoły: każde dziecko losuje kolorowy pasek, który określa do jakiej grypy przynależy, odczytuje go i siada przy stoliku oznaczonym wylosowanym kolorem paska.

* Rozwiązywanie zagadek – każdy zespół rozwiązuje 2 zagadki

W paski czarno-białe suknię nałożyła
i wszystkim znajomym dumnie ogłosiła:
„Już się kryć nie muszę w sawannie przed nikim,
bo i tak mnie mylą ze zwykłym konikiem” (zebra)

Zamiast nosa wielki róg,
dosyć głośny tupot nóg,
idzie ciężki, idzie duży
aż się za nim piasek kurzy. (nosorożec)

Śpi do góry nogami,
żywi się owadami,
nocą cicho przelatuje,
trochę sobie popiskuje. (nietoperz)

Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję,
więc pewnie nie często ją myje.
Na sierści ma plamy wzorzyste
wprost z drzew zrywa liście soczyste. (żyrafa)

Gdy budzi e Afryce się rano,
to grzywę ma potarganą.
Jak kot do zwierzyny się skrada,
jest królem, a więc mu wypada. (lew)

Choć przypomina człowieka,
na drzewo chętnie ucieka.
Banany zjada łapczywie,
i wrzeszczy przeraźliwie. (małpa)

Jest szary, powolny i wielki
i uszy ma w kształcie wachlarzy.
Ma trąbę i ogon z pędzelkiem,
je dużo i dużo też waży. (słoń)

Siedzi w klatce kolorowa
i powtarza różne słowa.
Choć to ptakom nie wypada,
ona ludzkim głosem gada. (papuga)

Okrągła, ładna skorupa,
trochę wężowa głowa.
Kiedy się czegoś wystraszy,
cały w skorupie się chowa. (żółw)

Ma futerko czarno-białe,
a na głowie uszka małe.
Ten miś chętnie w trawie siada
i bambusem się objada. (panda)

To jest zwierzątko z torbą na brzuchu,
która schronieniem jest dla maluchów. (kangur)

Jest podobny do niedźwiadka.
Przez dzień cały liście żuje.
Żeby z drzewa się nie zsunąć,
mocno gałąż obejmuje. (koala)

* „Pokojowe ZOO” – słuchanie wiersza T.Fiutowskiej.
Zadaniem dzieci jest zapamiętanie jak największej ilości zwierząt w trakcie recytacji N.

Jeden lubi łowić ryby,
inny piłkę kopie w koło.
Moim hobby było zawsze:
zostać właścicielem ZOO.
Już spełniło się marzenie.
Mam już ZOO. Trochę ciasne,
ale cieszę się ogromnie,
bo jest tylko moje własne!
Lecz nie myślcie, że w tym ZOO
jakieś marne mam zwierzaki.
Skądże znowu? Egzotyczne!
Wielkie gady, ptaki, ssaki...
Na podłodze chodzą jeże,
a za szafą są żyrafy.
Pod krzesłami-krokodyle,
a ślimaki obok szafy.
Wąż na półce i na stole,
zaś na lampie ptaków kilka,
przy doniczce, tam na oknie
- rodzina szarego wilka.
Skąd zdobywam te zwierzaki?
Nie róbcie zdziwionej miny?
Bo ja wszystkie te okazy
ulepiłem z plasteliny.

* „Wąż” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń ortofonicznych. Naśladowanie ruchem poruszania się węży z równoczesnym syczeniem. Dzieci podzielone na zespoły ustawiają się jeden za drugim trzymając ręce na ramionach lub biodrach poprzednika. Pierwsze dziecko w każdym zespole to głowa. Prowadzą one tak swój zespół, aby naśladowały ruchem zygzakowatym sposób poruszania się węża jednocześnie sycząc sss...

* Wyszukiwanie wśród liter i kolorowanie nazw zwierząt.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z zadaniem do wykonania.

S Ł O Ń C E A W E Ł
O L E W R J B G N A
S T W L A M A T W A
T Y G R Y S L W I R
H I P O P O T A M K
R O A N T Y L O P A
J G O R Y L N O G A

Rozwiązania: słoń, lew, lama, tygrys, hipopotam, antylopa, goryl

Część podsumowująca
* Układanie puzzli „Zwierzęce rodzinki”
Każdy zespół otrzymuje puzzle i ma za zadanie ułożyć je w jak najkrótszym czasie.

* Zakończenie zajęć zabawą „Znajdż swoją rodzinę”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka rozdaje losy z ilustracjami zwierząt (po 3-4 jednakowe). Ustawiamy się w kole, na hasło dzieci wydają charakterystyczne dla wylosowanego zwierzęcia odgłosy. Zadaniem uczestników jest odnalezienie na podstawie słyszanych dźwięków swojej zwierzęcej rodziny. Po wykonaniu zadania każda rodzina krótko się prezentuje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.