X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47330
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polskie symbole narodowe - scenariusz dla 5- 6 latków

Scenariusz zajęć dla dzieci 5- 6 letnich

Polskie symbole narodowe

Opracowanie : Marzena Kucharska
Data: 4 XI 2020
Grupa: grupa VI (dzieci 5- 6 letnie)
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy patriotycznej i poszanowania dla symboli narodowych
- zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi Polski
Cele szczegółowe:
Dziecko
- wie że mieszka w Polsce, jest Polakiem i mówi po polsku,
- potrafi ułożyć i odczytać napis Polska
- zna polskie symbole narodowe,
- wie, kto to jest patriota i że symbole narodowe należy traktować z szacunkiem,
- uczestniczy w zabawie, przestrzega reguł zabawy,
- uważnie ogląda film edukacyjny, potrafi odpowiedzieć na pytania do filmu
- rozwiązuje zagadki
- potrafi współpracować w grupie
- rozumie,że aby sprawnie wykonać zadanie grupowe, należy podzielić zadania,
- dokonuje ewaluacji zajęć.

Metody: podająca, aktywizująca, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: napis POLSKA, magnesy , laptop, film edukacyjny „polskie symbole narodowe- Polak Mały”, szarfy, nagranie muzyki, zagadki, pompony w 5 kolorach, 5 granatowych kartonów, 5 x litery do ułożenia napisu Polska, 5 x puzzle- godło, 5x kolorowanka – flaga, kawałki bibuły czerwonej i białej, kleje, słoik z uśmiechem, nagranie – hymn.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
N tłumaczy dzieciom zasady zabawy- powitania: Będę się zaraz z Wami witać. Jeśli to co powiem do Was pasuje, klaśnijcie, jeśli nie, rączki zostająca kolankach.
N macha do dzieci i mówi: Witam wszystkie dzieci, które.. lubią lody/ mają dziś dobry humor/ mają brata/ lubią owoce/ lubią tańczyć/ widziały prawdziwego lwa/ nie lubią nudy/ mieszkają w Chinach/ mieszkają w Polsce/ są Polakami/ są Francuzami/ mówią po niemiecku/ mówią po polsku.

2. Wprowadzenie tematu dnia.
N prosi dzieci by dokończyły zdania:
Mieszkam w kraju, który nazywa się ...(Polska) , N pokazuje dzieciom napis POLSKA- czytanie globalne, dzielenie wyrazu na sylaby, głosowanie wyrazu. Wyraz należy umieścić na tablicy.
Mieszkam w Polsce więc jestem kim?... (Polką/ Polakiem)
Mieszkam w Polsce, jestem Polką/ Polakiem i mówię po... (polsku)

3. Oglądanie filmu edukacyjnego Polskie symbole narodowe- Polak Mały, IPNtvKraków
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
N prosi dzieci o uważne obejrzenie filmu. Uprzedza, że po filmie dzieci zostaną poproszone o udzielenie odpowiedzi na kolka pytań:

Jak nazywali się trzej bracia z legendy o powstaniu państwa polskiego?
Jak nazywała się pierwsza stolica Polski?
Jak nazywa się ptak na polskim godle?
Jakie kolory ma flaga Polski?
Jaki kolor symbolizuje czystość?
Jaki kolor symbolizuje odwagę i waleczność?
Co to jest Mazurek Dąbrowskiego?
W jakiej pozycji należy stanąć podczas śpiewania hymnu narodowego?
Czy potrafisz wymienić polskie symbole narodowe?
Jak nazywamy osobę, która szanuje swój kraj, zna i szanuje symbole narodowe?

4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Orły”.
N tłumaczy dzieciom zasady zabawy: Dzieci to orły, koła zrobione z szarf to gniazda ( gniazd jest mniej niż orłów). Gdy dzieci- orły usłyszą muzykę, rozpościerają szeroko skrzydła i latają po sali robiąc wielkie koła. Gdy muzyka ucichnie, orły zlatują się do gniazd, przykucają i odpoczywają. Ale uwaga, gniazd jest mniej niż orłów ( za każdym razem, gdy orły wylatują z gniazd N zabiera 3-4 gniazda). Orzeł, który nie znajdzie gniazda, odpada z zabawy. Dzieci- orły, które odpadną, siadają na brzegu dywanu w siadzie skrzyżnym. Gramy tak długo aż zostanie tylko jeden orzeł.

5. Rozwiązanie zagadek.

Pytanie nie trudne, każdy to przyzna.
Jak się nazywa nasza ojczyzna? (Polska)

Jest na niej biel, jest na niej czerwień.
Powiewa, trzepoce, gdy wiatr się zerwie. ( flaga)

Jaki to ptak, zgodnie z obyczajem
zdobi polskie monety
i polskie sztandary? (orzeł biały)

Zwie się: Mazurek Dąbrowskiego.
Choć Józef Wybicki jest jego autorem.
Pieśnią jest państwa polskiego,
I Polski jest trzecim symbolem. (hymn)

6. Zadanie grupowe – praca plastyczno- techniczna.
Aby podzielić zespół na 5 mniejszych grup, dzieci losują pompony w kolorach białym, czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym.
N tłumaczy dzieciom na czym polegać będzie ich zadanie. Każda grupa będzie pracować wspólnie przy swoim stoliku ( stoliki oznaczone są odpowiednimi kolorami). Na każdym stoliku dzieci znajdą granatowy karton, pomieszane litery i puzzle i obrazek- szablon flagi i kawałki bibuły. Zadaniem grup jest :
1. Z liter ułożyć napis POLSKA, przykleić go na kartonie .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.