X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47214
Przesłano:

Wprowadzenie dwuznaku Ch, ch

Temat: Wprowadzenie dwuznaku Ch, ch.
1. Środki dydaktyczne
-opowiadanie o zakupach Michała, , karty ilustrujące dwuznak ch, obrazki,
zeszyt przedmiotowy, kartoniki niebieskie i czerwone, kolorowe sznureczki, plastelina.
2. Cel ogólny:
• Wprowadzenie dwuznaku „Ch” „ch” drukowanych i pisanych, małych
i wielkich
• Rozwijanie funkcji językowych
• Kształtowanie funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, motorycznych
3. Cele operacyjne

• czyta wyrazy z nowo poznanym dwuznakiem
• zna dwuznak „Ch, „ch” potrafi go zapisać oraz utworzyć z nimi sylaby i wyrazy,
• potrafi ułożyć zdania z wyrazami zawierającymi głoskę „ch”
• potrafi czytać ze zrozumieniem i pisać wyrazy z poznanymi dwuznakami,
• wykonywanie ćwiczenia samodzielnie lub z pomocą.
• wie że dwuznak to jedna głoska, zapisana dwiema literami,
• wykonuje ćwiczenia wprowadzające język i wargi do wymowy „ch”

4 . Metody i formy pracy
-forma indywidualna i grupowa
-metoda słowna, czynna, oglądowa

5. Przebieg zajęć
1) Przywitanie z uczniami (rutyna powitalna -piosenka)
2) Wprowadzenie uczniów w temat zajęć poprzez pytania: Czy lubią robić zakupy? Co najczęściej kupują?
3) Demonstracja obrazka przedstawiającego chłopca-Michałka- na zakupach. Nauczyciel zadaje pytania:
• Co widzicie na ilustracji?
• Co robi chłopiec?
• Czy podoba się mu robienie zakupów?
• Ile marchewek widzisz na ilustracji?
• Jakie produkty spożywcze widzisz w koszyku Michałka? (marchewki)
• Jak myślisz jaki byłby tytuł obrazka?
• Co wy najczęściej wkładacie do koszyka zakupowego?
4) Powtarzanie wyrazu marchewka, w grupie następnie pojedynczo. Zapisanie wyrazu na tablicy.
5) Sylabizowanie wyrazu marchewka, głośne wymawianie wyrazu oraz klaskanie (raz) na znak jednej sylaby. Wspólne ćwiczenie z dziećmi.
6) Wypowiadanie kolejnych głosek (spółgłoska – klaśnięcie, samogłoska – rozłożenie rąk)
7) Przypięcie do tablicy trzech białych kartoników. Zadanie pytań:

• Ile kartoników jest na tablicy?
• Ile sylab ma wyraz „marchewka”?

Nauczyciel prosi aby wszyscy razem podzielili wyraz na sylaby.

8) Układanie wyrazu „marchewka” przez dzieci wyróżniając samogłoski i spółgłoski. Nauczyciel przypomina dzieciom, że czerwone karteczki oznaczają samogłoski w wyrazie, niebieskie oznaczają spółgłoski. Dziecko odczytuje z jakich głosek składają się wyrazy, operując wyrazami: samogłoska, spółgłoska.
9) Zastępowanie kartoników znanymi, wcześniej wprowadzonymi literami.
10) Prezentacja różnych ilustracji, dzieci mówią wyrazy, które zawierają nowopoznany dwuznak „ch” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Uczniowie odgadują znaczenia ilustracji, poprawnie je wymawiają oraz podają własne propozycje. Przykłady wyrazów w:
• Nagłosie- chleb, chałwa, chałka

• Śródgłosie- marchewka,

• Wygłosie- groch
11) Nauczyciel pokazuje dzieciom tabliczkę z nowopoznanym dwuznakiem. Zadaje pytania:
- Z czym kojarzy wam się wielki dwuznak „Ch”?
- Z czym kojarzy się wam mały dwuznak „cz”?
- z jakim liter tworzymy dwuznak ch?
Dzieci opowiadają jakie są ich skojarzenia z dwuznakiem „ch”
12) Pokaz pisania litery – na tablicy, bez liniatury i w liniaturze, zwrócenie uwagi na kierunek pisania. Omówienie miejsca zapisu litery małej i wielkiej w liniaturze.
13) Nauczyciel prosi, by uczniowie stanęli w kole. Prosi aby dzieci spróbowały napisać palcem wielki dwuznak” Ch” na plecach swojego kolegi. Następnie dzieci mają odwrócić się w druga stronę, i na plecach sąsiada, napiszcie mały dwuznak „ch”.
14) Układanie dwuznaku za pomącą kolorowych sznurków. (na blacie ławki)
15) Lepienie z plasteliny nowopoznanego dwuznaku
16) Pisanie po śladzie, najpierw samych dwuznaków, a następnie wyrazów z nimi.
17) Czytanie krótkiego opowiadania o zakupach Michałka. Wyszukiwanie w tekście wyrazów zawierających dwuznak „ch”. Układanie pytań do tekstu oraz odpowiadanie na nie.
18) Nauczyciel podsumowując zajęcia przeprowadza z uczniami rozmowę, zadaje pytania:
• Jaki dwuznak dzisiaj poznaliśmy?
• O czym dzisiaj rozmawialiśmy?
19) Rozdanie dzieciom wykreślanek zwierających wyrazy z produktami spożywczymi
(w większości z dwuznakiem ch). Uczniowie zakreślają wszystkie produkty spożywcze,
a następnie podpisują obrazki odpowiednimi wyrazami z dwuznakiem „ch”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.