X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47148
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO
NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY
NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

mgr Alicja Lademann - Macijewska

Nauczyciel edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej

Szkoła Podstawowa im. mjr H. Sucharskiego w Gościcinie

Okres trwania stażu: 01.09.2021 r. – 31.05.2024 r.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznie 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2019 poz.2215)
Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574 z późn. zm).

Cel podstawowy podejmowanego stażu:
uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
Inne cele:
• Doskonalenie warsztatu, metod i form pracy w celu uzyskiwania przez uczniów dobrych wyników nauczania, zaspokajania ich potrzeb i zainteresowań.
• Pogłębienie wiadomości i umiejętności w różnych dziedzinach mojej pracy zawodowej.
• Zdobywanie doświadczenia w podejmowanych działaniach na rzecz szkoły.
• Podniesienie efektywności działań dydaktyczno-wychowawczych.
• Osobisty rozwój.
• Realizacja wymagań kwalifikacyjnych umożliwiających uzyskanie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego
• Podniesienie poziomu pracy szkoły.
• Doskonalenie pracy dydaktyczno – wychowawczej z uczniami w kierunku kształtowania postaw proekologicznych.
• Doskonalenie kompetencji w zakresie pracy opiekuńczo – wychowawczej.

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE
L.p. Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Terminy realizacji
1.

Poznanie procedury awansu zawodowego i przygotowanie planu rozwoju. • Wstępna analiza własnych umiejętności.
• Zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa oświatowego dotyczącymi awansu zawodowego.
• Złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu.
• Sporządzenie planu rozwoju zawodowego.
• Śledzenie zmian dokonywanych w Karcie Nauczyciela.
• Uzyskanie informacji na temat awansu za pomocą Internetu. sierpień 2021

sierpień/wrzesień
2021
wrzesień 2021
wrzesień 2021

w okresie stażu

w okresie stażu
2.
Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego. • Gromadzenie dokumentacji.
• Praca nad spełnieniem wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego.
• Uzyskanie oceny dorobku zawodowego. cały okres stażu
cały okres stażu

czerwiec 2024
3. Opracowanie sprawozdania z realizacji planu rozwoju. • Przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju. czerwiec 2024
4. Złożenie wniosku po zakończeniu stażu o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego • Prawidłowe wypełnienie wniosku czerwiec 2024
Ramy planu są zgodne z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego ( Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (§ 8 ust. 3 pkt. 1 – 4)

§ 8 ust. 3 pkt. 1
Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych
i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się

Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1. Stosowanie techniki komputerowej w pracy pedagogicznej

• Opracowanie dokumentacji szkolnej, dokumentacji związanej z realizacją zaplanowanych zadań stażu na nauczyciela dyplomowanego oraz pomocy dydaktycznych przydatnych w pracy (m.in. karty pracy, krzyżówki, rebusy, itp.).
• Komunikowanie się z nauczycielami, rodzicami poprzez e – dziennik, a-mail.
• Opracowanie i umieszczanie artykułów z bieżących działań na stronie internetowej szkoły.
na bieżąco
w okresie stażu

2. Wykorzystanie technologii informatycznej jako źródła wiedzy • Przeglądanie stron internetowych dotyczących pedagogiki specjalnej, pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych i gromadzenie informacji tematycznych.
• Korzystanie z artykułów w czasopismach pedagogicznych, na edukacyjnych portalach internetowych w celu inspiracji do ciekawych rozwiązań metodycznych.
• Korzystanie z internetowych stron dla nauczycieli – wymiana doświadczeń, publikacje.
• Doskonalenie warsztatu pracy poprzez udział w kursach internetowych.
na bieżąco
w okresie stażu

3. Wykorzystanie metod aktywizujących, sprzyjających procesowi uczenia się
• Stosowanie w pracy z dziećmi metod aktywizujących i innowacyjnych.
• Wykorzystanie metod motywujących w bieżącej pracy z uczniami m.in. burza mózgów, dyskusja, linia czasu, stacje zadaniowe, drzewko decyzyjne, drama.
• Diagnozowanie możliwości uczniów, komunikowanie wyników, prowadzenie samooceny.

na bieżąco
w okresie stażu

4. Wykorzystanie technologii informatycznej na zajęciach w celu przekazania wiedzy uczniom • Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem programów multimedialnych, Internetu, aplikacji, korzystanie w czasie zajęć z tablicy multimedialnej.
• Wyszukiwanie i przetwarzanie informacji z Internetu na potrzeby zajęć.
na bieżąco
w okresie stażu

§ 8 ust. 3 pkt. 2
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli.

Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1.

Prowadzenie 3 godzin zajęć otwartych dla nauczycieli • Opracowanie scenariuszy zajęć.
• Ustalenie terminu zajęć otwartych.
• Prowadzenie zajęć.
• Omówienie z nauczycielami przebiegu zajęć. 1 godzina w każdym roku stażu

2.

Upowszechnianie i promocja własnych doświadczeń, metod, form pracy.
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w ramach zespołu przedmiotowego i wychowawczego.

• Publikowanie własnych pomysłów na portalach edukacyjnych.
• Przeprowadzanie lekcji otwartych dla nauczycieli stażystów.
• Opracowanie i udostępnienie do wykorzystania m. in. scenariuszy zajęć, kart pracy, scenariuszy z uroczystości szkolnych, gier dydaktycznych.
• Opracowanie i zreferowanie wybranych zagadnień i problemów zgodnie z bieżącymi potrzebami szkoły.

na bieżąco
w okresie stażu

3.
Praca w Klasowym Zespole Nauczycielskim
• Realizowanie zadań wg harmonogramu prac zespołu.
• Wymiana opinii, doświadczeń na temat zaistniałych problemów.
• Analiza problemu i ustalanie działań zaradczych.
• Wyciąganie wniosków do dalszej pracy.

na bieżąco
w okresie stażu

4.
Współpraca wewnątrzszkolna
• Współpraca z nauczycielami w zespole przedmiotowym, wychowawczym.
• Współpraca z pedagogiem, psychologiem, logopedą
• Prowadzenie konkursów i imprez szkolnych w obecności innych nauczycieli.
według harmonogramu zespołu

cały okres stażu

§ 8 ust. 3 pkt 3
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych
lub opiekuńczych.
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1.

Organizowanie i współudział w organizacji uroczystości i imprez szkolnych.
• Organizacja i współorganizacja różnych uroczystości i imprez szkolnych.
• Angażowanie uczniów do udziału w licznych imprezach szkolnych i pozaszkolnych.
• Współpraca z innymi nauczycielami przy organizowaniu uroczystości o charakterze środowiskowym wynikających z kalendarza uroczystości szkolnych.

na bieżąco
w okresie stażu

2.
Rozwijanie wszechstronnych zainteresowań i zdolności dzieci. • Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach i inscenizacjach.

na bieżąco
w okresie stażu

3.
Organizacja wycieczek dydaktycznych dla uczniów • Zachęcanie uczniów do udziału w wycieczkach.
• Uświadamianie uczniom wartości płynących z pobytów na wycieczkach.
na bieżąco
w okresie stażu
4.
Organizacja/ udział w akcjach i zbiórkach charytatywnych.
• Zachęcenie uczniów do udziału w różnorodnych akcjach charytatywnych.

okres stażu
5.
Realizacja oraz udział w projektach edukacyjnych • Wybór i realizacja projektów edukacyjnych.
• Udział w akcjach wspierających zdrowy tryb życia, racjonalne odżywianie oraz edukację ekologiczną.
1 projekt w każdym roku stażu
cały okres stażu
6.
Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Współpraca z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną • Praca z uczniem mającym opinię/orzeczenie poradni pedagogiczno-psychologicznej.
• Analiza sytuacji uczniów, podejmowanie wspólnych działań pedagogicznych i wychowawczych, realizacja zaleceń PPP.
• Monitorowanie zachowań i postępów w nauce uczniów we współpracy z pedagogiem i psychologiem szkolnym.
• Kierowanie uczniów na badania do PPP.
• Rozmowy w sprawie uczniów mających problemy w nauce z rodzicami i nauczycielami.

na bieżąco
w okresie stażu
7.
Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów edukacyjnych
i wychowawczych. • Stała współpraca z rodzicami, poznawanie środowisk wychowanków, diagnozowanie problemów, ustalenie metod pracy i pomocy.
• Wdrażanie rodziców do organizacji wyjazdów, wycieczek, uroczystości szkolnych, akcji charytatywnych.
zgodnie z potrzebami

zgodnie z planem pracy
8.
Propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców we współpracy z biblioteką szkolną • Zachęcanie uczniów do aktywnego włączenia się w akcje promujące czytelnictwo.
• Zachęcanie uczniów do korzystania z księgozbioru biblioteki.

w okresie stażu

§ 8 ust. 3 pkt. 4a
Opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1.

Innowacja programowo - metodyczna • Opisanie innowacji.
• Zgłoszenie innowacji do Dyrektora szkoły.
• Opracowanie i wdrożenie innowacji dla grupy przedszkolnej – „Bajkowa odsłona szachów”.
• Realizacja innowacji na zajęciach zgodnie z opracowanym harmonogramem.
• Ewaluacja innowacji.
wrzesień 2021
– czerwiec 2022

§ 8 ust. 2 pkt 4b
wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1.
Pełnienie funkcji opiekuna stażu lub/i opiekuna praktyk studenckich • pełnienie zadań opiekuna stażu nauczyciela kontraktowego lub/i opiekuna praktyk studenckich
okres stażu

2.
Pełnienie funkcji koordynatora projektu • koordynowanie realizacji na terenie szkoły projektów zewnętrznych. rok szkolny
2022/2023

Niniejszy plan rozwoju zawodowego ma charakter otwarty i możliwe są jego modyfikacje zgodnie z potrzebami szkoły i własnymi.

Opracowała: mgr Alicja Lademann - Macijewska
Zatwierdzam do realizacji

............................... ................................
miejscowość, data podpis i pieczęć dyrektora szkoły

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.