X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47114
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy jeziora

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-5 letnich
Data 10.06.2021r.
Temat: „Mieszkańcy jeziora” – rozwiązywanie zagadek.
Cele ogólne: Rozwijanie słuchu fonematycznego, umiejętności analizy i syntezy słuchowej. Doskonalenie umiejętności tworzenia pojęcia na podstawie definicji.
Cele szczegółowe – dziecko:
 zna mieszkańców jeziora
 rozpoznaje i nazywa litery, odczytuje sylaby
 potrafi rozwiązać zagadki
 potrafi przeczytać globalnie wyrazy
 tworzy słowa przez dodanie sylaby
 doskonali syntezę słuchową wyrazów
 wyodrębnia i przelicza sylaby/głoski w wyrazach
 wyodrębnia głoski w nagłosie wyrazów
 chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody: słowna, oglądowa, czynna
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD, ilustracja, karty z sylabami, napisy do globalnego czytania, treść zagadek, karta pracy, kredki, obrazki, folia, emblematy.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence „Hej witam was” M. Kluzy.
2. Zabawa „Dokończ słowo” – na tablicy pod kartami z sylabami ukryta jest plansza przedstawiająca jezioro. Zadaniem dzieci jest odczytanie pierwszej sylaby i dokończenie słowa. Wówczas nauczyciel odkrywa część ilustracji. Po odkryciu wszystkich kart zadaniem dzieci jest odgadnąć, co to za miejsce, zamieszczenie podpisu jezioro i globalne odczytanie wyrazu.
3. „Mieszkańcy jeziora” – rozwiązywanie zagadek Tomasza Jabłońskiego (ryba, żaba, ślimak) i Beaty Gawrońskiej (rak). Zamieszczenie na tablicy podpisów z nazwami mieszkańców jezior. Czytanie globalne wyrazów.
Któż to mieszka w jeziorze: mała albo duża,
Ma ogonek, płetwy, nie chce się wynurzać. (ryba)

Cztery płaskie łapki, zielony mundurek,
Mówi „Re, re, kum, kum...”, na muchy poluje. (żaba)

Nosi dom na plecach, chociaż jest malutki,
Ma rogi na głowie, chociaż są króciutkie,
Jak się w muszli schowa, będzie miał sen błogi,
Jak chcesz go zawołać – daj sera w pierogi. (ślimak)

Ma pancerz, choć to nie rycerz,
Ma szczypce, choć to nie kowal.
Zawsze chodzi wiecie jak? Wspak! (rak)
4. „Raki” – zabawa na czworakach. Na hasło: Raki idą na spacer! dzieci idą do tyłu na czworakach. Muszą uważać, by nie wpaść na współćwiczące dzieci. Na hasło: Raki na plaży! dzieci zatrzymują się.
5. Zabawa „Szukamy zatopionych skarbów” – Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Pośrodku na jeziorze (niebieskiej folii) pośród ryb leżą obrazki. Uczestnicy „nurkują” i wyjmują obrazek. 4-latki dzielą nazwę obrazka na sylaby (liczą sylaby), 5-latki wyodrębniają głoski w nagłosie wyrazów.
6. Zabawa ruchowa „Jak chodzą zwierzęta?”- nauczyciel głoskuje nazwę zwierzęcia, dzieci pokazują jak porusza się dane zwierzę, np. k-o-t: dzieci naśladują sposób poruszania się kota, m-u-ch-a, o-s-a itp.
7. Praca przy stolikach - dzieci otrzymują karty ze zwierzętami do przeprowadzenia analizy sylabowej (4-latki) i głoskowej (5-latki). Przy każdym obrazku kolorują tyle kółek, ile jest sylab (4-latki), głosek (5-latki) w wyrazie.
8. Podsumowanie zajęć. Wystawa prac dzieci.
9. Ewaluacja zajęć – Jest mi wesoło, jest mi smutno. Sala podzielona jest na dwie części. Jedna część oznaczona jest emblematem uśmiechniętej buźki, druga smutnej. Dzieci stoją na środku sali. Przechodzą na wybraną stronę sali, która określa ich stan emocjonalny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.