X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47040
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej: Zaburzenia osobowości

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Temat lekcji: ,,Zaburzenia osobowości”
Prowadzący: Hanna Miera psycholog szkolny
Czas lekcji 45 minut
Adresaci: młodzież szkoły ponadpodstawowej
Cel główny:
• Poszerzenie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego, dotyczącej znajomości chorób psychicznych.
Cele szczegółowe:
- uczenie empatii, uczeń potrafi wczuć się w sytuację osoby z zaburzeniem osobowości,
- uczeń potrafi wymienić kilka rodzajów Zaburzeń Osobowości.
Cele sformułowane w języku uczniów:
- wiem więcej na temat chorób psychicznych i ich profilaktyki,
- wiem i rozumiem, jak się czuje osoba z zaburzeniami osobowości,
-potrafię wymienić przynajmniej dwa rodzaje zaburzeń osobowości.
Metody pracy:
Podawcza, multimedialna, metoda aktywizująca.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, komórkowe telefony.

Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe (powitanie, sprawdzenie obecności uczniów, motywacja uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach- nagrodą jest uwaga pozytywna na zakończenie zajęć).
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji, przedstawienie celów w języku ucznia.
3. Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie adresu internetowego strony w swoich telefonach komórkowych: Parking Lot of the Personality Disordered | Medical Humour
(Na podstawie grafiki parkingu zamieszczonego na stronie internetowej uczniowie łatwiej zrozumieją treści zamieszczone w prezentacji multimedialnej).
4. Nauczyciel prezentuje Prezentację multimedialną ,,Zaburzenia osobowości”
Pytania dla uczniów:
- pytanie do slajdu osobowość paranoiczna:
Czy łatwo żyje się z osobą z paranoicznym zaburzeniem osobowości?
-pytanie do slajdu osobowość schizoidalna:
Czy łatwo zaprzyjaźnić się z osobą z schizoidalnym zaburzeniem osobowości ?
-pytanie do slajdu osobowość dyssocjalna:
Czy osoba z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości jest godna zaufania?
-pytanie do slajdu osobowość chwiejna emocjonalnie:
Czy łatwo jest przewidzieć zachowanie osoby z chwiejnym emocjonalnie zaburzeniem osobowości?
-pytanie do slajdu osobowość histrioniczna:
Czy osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości jest autentyczna, czy przejawia zachowania teatralne -nieautentyczne?
- pytanie do slajdu osobowość anakastyczna:
Czy osoba z anakastycznym zaburzeniem osobowości lubi porządek?
-pytanie do slajdu osobowość lękowa:
Czy osoba z lękowym zaburzeniem osobowości jest pewna siebie i ma wysoką samoocenę?
- pytanie do slajdu osobowość zależna:
Czy osoba z zależnym zaburzeniem osobowości potrafi samodzielnie podejmować decyzje?

5. Zadanie dla uczniów na podsumowanie zajęć :
Proszę przedstawić nazwy zapamiętanych przez Was zaburzeń osobowości .

6. Uczniowie prezentują odpowiedzi, każdy uczeń który aktywnie uczestniczył w zajęciach otrzymuje uwagę pozytywną.
7. Nauczyciel dziękuje uczniom za uwagę .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.