X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46955
Przesłano:

Prędkość, droga, czas. Konspekt zajęć z fizyki

Konspekt lekcji z matematyki

Temat: Prędkość, droga, czas.

Ilość jednostek lekcyjnych: 1
Prowadzący lekcję: mgr Agnieszka Błasiak
Klasa: VI
Data: 02.11.2016 r.

Cel główny: Przypomnienie i utrwalenie wiadomości związanych z pojęciem drogi, prędkości i czasu

Cele operacyjne:
Uczeń zna:
jednostki czasu, drogi i prędkości
wzór na obliczenie prędkości

Uczeń umie:
zamieniać jednostki czasu, drogi i prędkości
obliczać prędkość mając dane drogę i czas
obliczać drogę mając dane prędkość i czas
obliczać czas mając dane drogę i prędkość

Metoda prowadzenia lekcji:
praktyczna – ćwiczeniowa
dyskusja

Formy pracy:
praca z całą klasą
praca indywidualna

Zastosowane środki:
podręcznik „Matematyka wokół nas” klasa VI
zestaw zadań (załącznik nr 1 i nr 2)
pokaz filmowy
Przebieg lekcji:
Etap Czynności prowadzącego
1.
(wprowadzenie) Przywitanie uczniów
Sprawdzenie obecności
Sprawdzenie pracy domowej
2.
(cześć teoretyczna) Podanie tematu lekcji
Temat: Prędkość, droga, czas.

Zapoznanie uczniów z celem lekcji:
Omówienie (przypomnienie) podstawowych zależności związanych z prędkością, drogą i czasem poznanych w klasie V.

(Dzieci otrzymują karteczki z zadaniami)

Zapisanie i omówienie następujących punktów:
Jednostki
drogi
czasu
prędkości
Wzór na prędkość
Obliczanie prędkości
metodą „na piechotę”
ze wzoru
Obliczanie drogi
Obliczanie czasu
Zamiana jednostek
3.
(część ćwiczeniowa) Rozwiązywanie zadań: załącznik nr 2 (Dzieci otrzymują karteczki z zadaniami – zadania te ukazują się na tablicy interaktywnej)

Podanie ciekawostek związanych z wartością prędkości w świecie zwierząt i nie tylko.

4.
(zakończenie) Podsumowanie lekcji
Podanie pracy domowej: podręcznik str. 98

Załącznik nr 1

Zadanie do punktu 3
Oblicz z jaką prędkością poruszał się motocyklista wiedząc, że trasę długości 200 km pokonał w czasie 4 h.

Zadanie do punktu 4
Jaką drogę przejedzie samochód w czasie 3 h, jeśli będzie jechał z prędkością 15 km/h

Zadanie do punktu 5
W jakim czasie rowerzysta przejedzie z Mysłowic do Białki Tatrzańskiej, przyjmując, że będzie się poruszał z prędkością 25 km/h

Załącznik nr 2
Zadanie 1
Samolot lecący ze średnią prędkością 720 km/h pokonał wyznaczona trasę w ciągu dwóch godzin. Ile kilometrów wynosiła ta trasa?

Zadanie 2
Bocian leci z prędkością 10 km/h. Ile kilometrów przeleci w ciągu jednej godziny?

Zadanie 3
Rowerzysta obliczył, że średnią prędkość, z jaką przejechał 48 km, wynosi 12 km/h.
Oblicz, ile zajęło rowerzyście pokonanie tego odcinka drogi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.