X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46917
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego
wg Rozporządzenia MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z 26 lipca 2018r. (z późniejszymi zmianami)

mgr RENATA PIĄTEK
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Data rozpoczęcia stażu – 01.09.2020 r.
Data zakończenia stażu – 31.05.2023 r.

CEL GŁÓWNY:
UZYSKANIE W WYNIKU POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO STOPNIA AWANSU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO.
CEL SZCZEGÓŁOWY:
-Podejmowanie działań mających na celu doskonalenie własnego warsztatu pracy i metod pracy;
- Doskonalenie kompetencji w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej;
- Doskonalenie umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej;
- Realizowanie zadań mających na celu podniesienie jakości pracy szkoły;
-Pogłębienie wiedzy i umiejętności służących własnemu rozwojowi, samodzielnie lub poprzez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 26 stycznie 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2018 poz.967 z późn. zm.).
-Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2019r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. 2019r., poz.1650).

Czynności organizacyjne związane z realizacją stażu

1. Poznanie powinności na okres stażu oraz wymagań koniecznych do uzyskania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego.
- Zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa oświatowego dotyczącymi awansu zawodowego.
-Opracowanie planu rozwoju zawodowego.
- Udział w szkoleniach dotyczących awansu zawodowego.

2.Dokonanie analizy potrzeb placówki w celu właściwego
zaplanowania działań i ich modyfikacji w okresie stażu.
- Poznanie zamierzeń planu pracy szkoły i reagowanie na zmiany okresowe.
- Analiza stanu wyposażenia i potrzeb warsztatu pracy.
-Analiza potrzeb uczniów oraz reagowanie na zmiany.

3. Zaplanowanie ogólnego kierunku i szczegółowej drogi rozwoju.
- Analiza oferty szkoleń i warsztatów w kolejnych latach stażu.
- Sporządzenie planu rozwoju zawodowego, złożenie wniosku o staż.

4. Realizacja planu.
- Pogłębienie wiedzy i umiejętności poprzez udział w szkoleniach i warsztatach.
- Samodzielne doskonalenie ( literatura, Internet).
- Podejmowanie kolejnych działań, nieujętych w planie rozwoju, jako wynik reagowanie na nowe potrzeby uczniów oraz wynik dokonywanej własnej ewaluacji własnej pracy.
- W razie konieczności sporządzenie aneksu do planu rozwoju.
5. Zakończenie stażu.
- Sporządzenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
- Dokonanie analizy własnego dorobku zawodowego w okresie stażu, zebranie i usystematyzowanie materiałów.
- Złożenie wniosku po zakończeniu stażu o podjęcie postepowania kwalifikacyjnego.

§ 8 ust. 3 pkt 1
Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się

1. Doskonalenie się w zakresie poszerzenia wiedzy, wzbogacenia własnego warsztatu pracy i stosowania metod aktywizujących.
- Uczestniczenie w różnych formach doskonalenia zawodowego, szkoleniach, radach pedagogicznych, warsztatach itp.
- Stosowanie w pracy z uczniami metod aktywizujących i innowacyjnych.
- Pogłębianie wiedzy na temat metod aktywizujących poprzez samodzielne studiowanie literatury pedagogicznej.W zależności od terminu firmy szkoleniowej.

2. Przygotowanie pomocy, akcesoriów do zajęć metodami aktywizującymi.
- Wykonanie pomocy z dziećmi ( np.niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych, strojów, rekwizytów).
- Sporządzanie akcesoriów do ćwiczeń terapeutycznych
(np. do zabaw ruchowych, rytmicznych, odgrywania ról, scenek)
- Sporządzanie i wykorzystanie gier, historyjek obrazkowych, zestawów wyrazowych itp.
- Tworzenie własnych materiałów dydaktycznych.

3. Poznanie i stosowanie skutecznych metod pracy z uczniem o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.
- Poszerzenie i stosowanie wiedzy na temat alternatywnych metod pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Stosowanie ciekawych metod pracy z ciałem i wykorzystanie różnych form ruchu oraz tańca podczas zajęć z dziećmi ( np. ruchu rozwijającego W. Sherborne).

4. Wykorzystanie technik komputerowych do opracowania dokumentacji związanej z awansem zawodowym.
- Opracowanie dokumentów w poznaniu procedury awansu zawodowego i gromadzenia informacji dotyczących awansu (ustawy, rozporządzenia)
5. Stosowanie techniki komputerowej w pracy pedagogicznej.
- Przygotowanie pomocy dydaktycznych do pracy na lekcji przy pomocy komputera. Przygotowanie sprawdzianów, kart pracy ucznia, testów, krzyżówek, diagnoz itp.
- Prowadzenie e- dziennika, dokumentacji szkolnej, pisanie sprawozdań, ocen opisowych z użyciem komputera.
- Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
- Korzystanie z e-podręczników. okres stażu
6. Wykorzystywanie Internetu oraz jego zasobów.
- Wykorzystywanie zasobów internetowych w zakresie poszukiwania nowych przepisów w prawie oświatowym, pomysłów na realizację zadań wychowawczo-dydaktycznych.
- Wykorzystanie serwisów, stron internetowych, portali edukacyjnych i forów dyskusyjnych do wymiany poglądów oraz informacji związanych z pracą nauczyciela.
- Wykorzystywanie zasobów Internetu w celu uzyskania informacji na temat szkoleń.
- Korzystanie z internetowych publikacji innych nauczycieli odbywających staż.
- Komunikowanie się z nauczycielami, rodzicami poprzez e – dziennik, pocztę elektroniczną.

7. Pogłębianie wiedzy i umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną.
- Samodoskonalenie oraz uczestniczenie w różnych formach doskonalenia z zakresu technologii komputerowej i informacyjnej.
- Stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.
- Wykonanie prezentacji multimedialnej na spotkanie z rodzicami.

8. Współpraca przy redagowaniu strony internetowej szkoły.
- Zamieszczanie na stronie internetowej szkoły materiałów związanych z wykonywaną pracą dydaktyczno– wychowawczą oraz pracą SU klas 1-3.

§ 8 ust. 3 pkt. 2

Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli.

1.Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
- Zapoznawanie nowych nauczycieli z dokumentacją regulującą pracę placówki.
- Dzielenie się zdobytą wiedzą z odbytych szkoleń.
- Udostępnianie innym nauczycielom własnych materiałów – scenariusze zajęć, pomoce dydaktyczne, karty pracy, sprawdziany, testy itp.
2. Współpraca wewnątrzszkolna.
- Współpraca z nauczycielami w zespole edukacji wczesnoszkolnej, w zespole wychowawczym, w komisjach szkolnych.
- Współpraca z nauczycielami klas 4-8.
- Współpraca ze specjalistami: z pedagogiem, psychologiem, logopedą.
3. Prowadzenie zajęć otwartych dla nauczycieli.
- Prowadzenie zajęć otwartych dla zainteresowanych nauczycieli.
4.Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z członkami Rady Pedagogicznej.
- Przeprowadzenie warsztatu profilaktycznego dla zainteresowanych nauczycieli z zakresu emisji głosu.

§ 8 ust.3 pkt. 3

Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących
zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

1.Organizowanie i przygotowywanie konkursów szkolnych.
- Przeprowadzanie konkursów szkolnych.
- Zorganizowanie nowych konkursów na terenie szkoły
(np. konkursu ortograficznego).
- Opracowanie dokumentacji konkursowej (regulaminu konkursu, plakatu, dyplomów itd.).
- Przeprowadzanie eliminacji do konkursów szkolnych i gminnych. Według harmonogramu konkursów.
2. Promowanie szkoły w środowisku lokalnym.
- Organizowanie i koordynowanie imprez szkolnych.
- Reprezentowanie szkoły w uroczystościach patriotycznych w ramach prowadzonego Klubu Patriotycznego „Mały Rycerz”.
- Zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły.
3. Współpraca z organizacjami, instytucjami oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz dziecka i edukacji w środowisku lokalnym.
- Współpraca z Policją, Strażą Pożarną, kuratorem sądowym.
- Współpraca z pielęgniarką szkolną.
- Współpraca z PP-P, z Miejską Biblioteką Publiczną.
4. Stosowanie metod, sposobów organizacji pracy, zbierania informacji o postępach uczniów.
- Wprowadzenie oceniania kształtującego.
- Badanie atmosfery w klasie.
5. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci.
- Przygotowywanie uczniów do konkursów.
- Prowadzenie zajęć dodatkowych.
6. Efektywna praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Opracowywanie dostosowań wymagań i zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Indywidualizacja form i metod pracy z uczniem.
- Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych.
7.Uczestnictwo w programach i projektach ogólnopolskich.
- Udział w ogólnopolskich programach i kampaniach edukacyjnych, promujących zdrowe żywienie (np. „Owoce i warzywa w szkole”, „Szklanka mleka”, „Śniadanie daje moc”).
- Udział w projektach edukacyjnych o różnej tematyce.
- Uczestnictwo w projekcie unijnym pt. ”Wiedza i umiejętności kapitałem naszej przyszłości” poprzez prowadzenie zajęć ”Ciekawi świata - edukacja przyrodnicza, kl. I -III".
8. Udział w różnych formach doskonalenia nauczycieli i wdrażanie zdobytych wiadomości i umiejętności do praktyki szkolnej. - Udział w szkoleniach w celu nabycia nowych kompetencji.
- Wykorzystywanie zdobytej wiedzy i umiejętności w bezpośredniej pracy z uczniami.
9. Działania na rzecz języka i czytelnictwa.
- Organizacja akcji czytelniczych.
- Przeprowadzenie klasowego konkursu głośnego czytania.
- Współpraca z biblioteką szkolną- udział w konkursach bibliotecznych i systematyczne monitorowanie ilości przeczytanych książek przez uczniów.
10. Współpraca z rodzicami.
- Wspólne rozwiązywanie problemów edukacyjnych i wychowawczych.
- Wdrażanie rodziców w organizację wyjazdów, wycieczek, uroczystości szkolnych.
- Włączanie rodziców w zbiórki i akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły.
- Przeprowadzenie spotkania informacyjnego dla rodziców w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego dzieci.
11.Opieka nad organizacjami szkolnymi.
-Pełnienie funkcji opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas 1-3.
- Realizacja zadań SU zgodnie z opracowanym planem pracy.
12. Działania na rzecz ekologii.
Udział w akcjach charytatywnych.
- Udział w akcji „Sprzątanie świata”, Dzień Ziemi.
- Zbiórki surowców wtórnych.
- Organizowanie akcji charytatywnych.
- Współpraca ze schroniskiem dla zwierząt w Oławie.
13. Organizowanie imprez i uroczystości.
- Przygotowywanie imprez i uroczystości klasowych i szkolnych (np. Dzień Chłopaka i Dzień Kobiet, andrzejki, mikołajki, walentynki, zabawa karnawałowa).

§ 8 ust. 4 pkt. 4 lit. A

Opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

1. Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych.
Ewaluacja programów.
- Realizacja programów opracowanych dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ( np. programy zajęć rewalidacyjnych, program pracy Samorządu Uczniowskiego, program zajęć unijnych).

§ 8 ust. 3 pkt 4 lit. B
Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela – doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych także nauczyciela konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

1.Pełnienie obowiązków opiekuna stażu.
- Poznanie zadań opiekuna stażu.
- Pomoc przy sporządzeniu planu rozwoju.
- Obserwowanie zajęć stażysty, umożliwienie obserwacji własnych zajęć oraz omawianie obserwowanych zajęć.
- Wspomaganie w realizacji planu rozwoju.
- Sporządzenie projektu oceny dorobku zawodowego i udział w posiedzeniu komisji (dot. awansu na kontraktowego) .
2. Pełnienie obowiązków opiekuna praktyk pedagogicznych.
- Analiza regulaminu praktyk studenckich i ustalenie planu pracy oraz obowiązków praktykanta.
- Zapoznanie praktykantki z dokumentacją dotyczącą pracy nauczyciela i dokumentami regulującymi prace szkoły.
- Angażowanie praktykantki do czynnego uczestniczenia w zajęciach.
- Obserwacja, opiniowanie i dokonanie oceny zakończonej praktyki.
3. Pełnienie funkcji szkolnego koordynatora projektu.
- Wykonywanie zadań wynikających z realizacji projektu o danej tematyce.
- Koordynacja i nadzór nad nauczycielami zaangażowanymi w realizację projektu. Zgodnie z terminarzem organizatora projektu.
* Plan rozwoju ma charakter otwarty i może ulec modyfikacji zgodnie z potrzebami szkoły i własnymi, które mogą zaistnieć w czasie trwania stażu.

Opracowała mgr Renata Piątek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.