X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46795
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na biegunach - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
TEMAT: Na biegunach
Grupa: „Słoneczka” – 4/5 latki
Prowadzący: Dorota Sanecznik
Data: 27.02.2019r.

Cele główne:
- poszerzenie wiedzy na temat obszarów polarnych , (IV/18)
rozwijanie kompetencji językowych
- współdziałanie z rówieśnikami w zabawie, wykorzystywanie komunikatów werbalnych i pozawerbalnych do wyrażania swoich oczekiwań (III/5, 9)
rozwijanie kompetencji społecznych
- rozwijanie percepcji słuchowej – rozróżnianie głosek na początku w wybranych wyrazach -(IV/2) rozwijanie kompetencji językowych
- rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez układanie według wzoru (IV/12, 15) –
rozwijanie kompetencji matematycznych
- wyrażanie emocji za pomocą muzyki i tańca (IV/7)
rozwijanie kompetencji „świadomość i ekspresja kulturalna”
- rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni (IV/8)
rozwijanie kompetencji „świadomość i ekspresja kulturalna”

Cele operacyjne:
Dziecko:
- okazuje pozytywne uczucia,
- śpiewa piosenkę w grup
- układa kompozycję według wzoru
- używa określeń wyżej, niżej, obok
- układa elementy od największego do najmniejszego i odwrotnie
- używa form grzecznościowych
- jest sprawne fizycznie
- uczestniczy w zabawie ruchowej
- uważnie słucha
- wykonuje pracę techniczną z efektem 3D

Metody pracy:

- słowne (opis, instrukcje)
- czynne (m. samodzielnych doświadczeń, m. kierowania własną działalnością dzieci, m. zadań stawianych dziecku, m. ćwiczeń utrwalających)
- oglądowe (pokaz)
- aktywizujące

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- w parach

Środki dydaktyczne: płyta CD, globus, mapa świata, prezentacja multimedialna, obrazki zwierząt, litery, gazety, gotowe plansze wycinanek z sylwetami zwierząt, klej, obrazki do ewaluacji zajęć.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. Zaśpiewanie piosenki wraz z ruchem „Pingwinek”. Dzieci dobierają się w trójki, ustawiają się jeden za drugim, trzymając ręce na biodrach kolegi.

O jak przyjemnie i jak wesoło (dzieci spacerują po sali gęsiego)
w pingwinka bawić się, się, się (wszyscy podskakują trzy razy w miejscu)
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa (wystawiają na bok lewą, potem prawą nogę)
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy. (przeskakują raz do przodu, raz do tyłu i trzy podskoki w miejscu)

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Prezentacja globusa i mapy świata, zwrócenie uwagi na tereny zaznaczone białym kolorem (Arktyka i Antarktyda). Dzieci starają odpowiedzieć na pytanie

3. Inscenizacja ruchowa „Podróż”. Dzieci wspólnie z nauczycielem inscenizują mówiony tekst (pakowanie plecaka, wkładanie poszczególnych warstw ubrań, wychodzenie z domu, wsiadanie do samolotu, lądowanie, wyprawa). Nauczyciel wita dzieci na Biegunie Północnym. Odkrywanie obrazków zwierząt , które można tutaj spotkać w kolejności od największego do najmniejszego. Podawanie pierwszych głosek z nazw zwierząt. Oglądanie prezentacji multimedialnej, zawierającej ciekawostki na temat poznanych zwierząt.

4. Kontynuowanie podróży, zmiana miejsca – wyprawa na Biegun Południowy. Odkrywanie obrazków zwierząt w kolejności od najmniejszego do największego. Podawanie pierwszych głosek z nazw zwierząt.
Zadanie dla dzieci umiejących czytać – ułożenie wybranych nazw zwierząt z liter.
5. „Czy znamy te zwierzęta?” – zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające różne zwierzęta, domowe, egzotyczne, polarne. Zadaniem dzieci jest wyszukać te, które mieszkają na biegunach (utrwalenie nazw zwierząt).

6. Taniec z pingwinem na bryłkach lodu – dzieci dobierają się w pary, tańczą na gazetach w rytmie dowolnej muzyki, na hasło: „Lód się topi” - składają gazety na pół.

5.Wykonanie pracy technicznej – rozdanie dzieciom gotowych obrazków ze zwierzętami (wycinanki W.40, 41). Przyklejanie sylwet zwierząt na tle według wzoru zaprezentowanego przez nauczyciela. Używanie określeń: na środku, wyżej, niżej, obok. Prezentacja swoich prac na wystawie.

9. Podsumowanie zajęć – Dzieci zadowolone z zajęć rysują kreskę przy uśmiechniętym pingwinie, a dzieci niezadowolone rysują kreskę przy smutnym niedźwiedziu polarnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.