X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46719
Przesłano:
Dział: Języki obce

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Mobilnego Modelu Rekreacji Muzycznej do pracy metodą "Angielski w Ruchu" w nauczaniu języka angielskiego

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Mobilnego Modelu Rekreacji Muzycznej.
Lekcja do materiału w podręczniku.

Charakterystyka grupy:
Klasa 2 szkoły podstawowej, 3 siedmiolatków, 7 ośmiolatków, dziewięciu chłopców, jedna dziewczynka. Dzieci spokojne, skoncentrowane, jeden chłopiec (z opinią o dyspraksji, niedojrzałości szkolnej i ryzyku dysleksji) z lekkim deficytem uwagi, pragnący i skupiający na sobie uwagę uczniów i nauczyciela, dominujący, inteligentny choć reagujący werbalnie i niewerbalnie nieadekwatnie do sytuacji i miejsca. Chłopcy i dziewczynka są serdeczni i chętni do współpracy z nauczycielem, jednak nabywanie języka obcego jest dla dzieci trudniejsze niż nauka innych umiejętności w języku ojczystym, zwłaszcza z powodu kilkumiesięcznej kwarantanny i konieczności nauki języka w sposób zdalny.
Potrzeby grupy:
Dzieci przejawiają irytację, gdyż nie udało im się dobrze opanować lub w ogóle wyćwiczyć słownictwo i wyrażenia z poprzedniej klasy. Frustracja narasta, gdy nie rozumieją krótki tekstów historyjek i piosenek, słownictwo czynne kojarzą, gdy czytają słowa raczej niż je słyszą. Chęć do zabawy i swobody po wyjściu z ławek przewyższa kontrolowaną naukę poprzez zabawę. Chłopiec o słabej koncentracji rozprasza uczniów i nieustannie pragnie zmieniać zasady gier i zadań.
Cel zajęć muzykoterapii na lekcjach języka obcego:
- Odreagowanie napięcia związanego ze świadomością nauki języka obcego przez najbliższe 45 minut lekcji,
- Zmniejszenie napięcia psychofizycznego,
- Umożliwienie relaksacji poprzez muzykę w czasie powtórki materiału,
- Nauka nowego słownictwa przy akompaniamencie, powtórzenia do rytmu,
- Poznanie celowości używania poznanego wcześniej słownictwa w komunikacji,
- Koordynacja stosunków interpersonalnych,
- Kształtowanie wrażliwości na potrzeby uczestników zajęć,
- Uwrażliwienie na potrzebę zachowania ciszy, tolerancję zasad podczas procesu nauczania,
- Zintegrowanie grupy z nauczycielem.

Czas trwania:
1 lekcja 45 minutowa.
Przebieg zajęć:
1. Przed wejściem do Sali nauczyciel wita każdego ucznia z osobna. Dziecko wybiera czy chce być przywitane uściskiem dłoni, „piąteczką” czy przytulakiem (dzieci są w dobrej relacji z nauczycielem, wszyscy się dobrze znają pochodzą z wąskiej społeczności, potrzeba przytulenia się w tym wieku jest rozumiana i akceptowana przez rodziców tych dzieci).
2. Wejście do Sali ze śpiewem na ustach, poznaną piosenką: „Hi, How are you? I’m fine, thank you.” (Podręcznik „Sparks 2”, OUP, piosenka na powitanie)
ODREAGOWANIE
1. Dzieci stają na dywanie w rozsypce, nauczyciel śpiewa (dzieci się włączają) piosenkę: „Hello, Hello, What’s your name? X2” (Piosenka z podręcznika „New English Adventure1”, Wydawnictwo Pearson), dziecko do którego podchodzi daje odpowiedź: „My name’s ...” w dowolny sposób: głośno, cicho, piszczącym głosem, grubym tonem, krzycząc, ze zdziwieniem, radośnie. Wspólnie wszyscy mu odśpiewują: „I like your name, WOW! X3, Let’s all be freinds” (Cocomelon Songs „I like your name”, źródło – youtube.) Nauczyciel w tym czasie przybija „piątkę” z tym uczniem, uczeń następnie biegnie w miejscu, robi pajacyki, kołowrotek i siada gdy się zmęczy na podłodze, a nauczyciel kontynuuje.
2. Po zakończeniu poprzedniego ćwiczenia wszyscy wstają i rozpoznają nazwy zwierząt na farmie, które wymenia nauczyciel „You are a ..cow... Show me a ..cow...” Dzieci naśladują chód tego zwierzęcia. Nauczyciel mówi: „..Moo... like a ...cow.. / ..Bark.. like a ...dog..!” uczniowie wydają odgłosy tych zwierząt, które wymienił nauczyciel oraz rozumieją z kontekstu czasowniki oznaczające mowę danego zwierzęcia.
3. ODDECH: Nauczyciel prosi dzieci aby położyły się na dywanie i zdmuchiwały ilość świeczek na tortach urodzinowych poszczególnych zwierząt. W tle gra muzyka „Happy Birthday to you” (znana angielska przyśpiewka). Uczniowie ćwiczą liczby od 5 do 10, więc takie ilości palców pokażą. Nauczyciel: „Hello, ..Cow.., How old are you?” Dzieci chórem: „I’m ...5..” i dmuchają na każdy palec. Po zakończeniu ćwiczenia zasiadają w ławkach.
ZRYTMIZOWANIE
Sprawdzanie zadania domowego przy piosence „Show me your homework” (piosenka z podręcznika „English Explorers 1” OUP). Dzieci otwierają ćwiczenia na właściwej stronie, nauczyciel sprawdza i odznacza pieczątką, każdy spokojnie czeka na swoją kolej i na resztę osób przy śpiewie tej rytmicznej rymowanki- piosenki.
Nauczyciel wprowadza nowe słowa: nazwy dzieci poznanych zwierząt z farmy. Czytanie globalne połączone z drillem językowym i ruchem. Każde zwierzątko ma przypisany rytm i gest, na tablicy dodatkowo znajduje się zapis słowa na czerwono w języku angielskim bez obrazka.
A kitten – głaskamy swoje policzka.
A puppy – ruszamy uszami przy pomocy rąk
A chick – klapiemy ramionami jak skrzydła kurczaka
A duckling – klaszczemy w dłonie
A lamb – tupiemy pod ławką
A calf – stukamy palcami obu rąk w blat ławki
A foal – uderzamy na przemian dłońmi o nogi.
Ćwiczenie powtarzamy dwa razy, następnie dzieci wykonują umówiony ruch i powtarzają słowo/czytają, ostatecznie wykonują ruch, mówią słowo bez czytania.

UWRAŻLIWIENIE
Dzieci wychodzą z ławek. Kładą się na dywanie. Nauczyciel włącza muzykę („Wiosna” z „Czterech pór roku” Vivaldiego). Dzieci wyobrażają sobie, że są na farmie u dziadków podczas wakacji. Każdy dostrzega tam jakieś zwierzęta, wita się z tym stworzeniem i jego młodymi, cieszy się, pokazuje, że głaszcze je i przytula. Muzyka cichnie, uczeń wykonuje poznany wcześniej gest, może kilka zwierząt przywitać gestami.
RELAKSACJA
Ćwiczenie izometryczne – dzieci wstają i sięgają nieba, stają na palcach i wyciągają ręce jak najwyżej, potem otrząsają się jak mokry psiak. Ćwiczenie mogą powtórzyć trzy razy.
Dzieci siadają wygodnie w ławkach słuchają krótkiego tekstu w języku angielskim i patrzą na obrazki zwierząt matek i ich małych. W tle gra muzyka ().
„Here’s Stefan’s farm. Look, there’s a cow and a small brown calf. The cow loves the calf. „I love you” – says the cow. Now look over there. What is it? Is it a horse? Yes, it is. The horse is big and the small horse is a foal. The baby foal is black – it is lovely. The foal is going to get food and the cal fis going to get food. „Hello, Calf!” – says the foal. „Hello, Foal” – says the calf. „Where are you going?” (calf), „I’m going to get some food” (foal), „Can I come with you?” (calf), „Yes, of course, Calf” (foal)”. Here comes the lamb. „Hello, Lamb” (calf and foal), „Hello, Calf, Hello, Foal”, „How are you today, Lamb?” (calf, foal), „I’m fine, thanks” (lamb). „Listen! A puppy is barking!” – the lamb says – „Look! A chick and a duckling are coming!” „What’s the matter, Duckling and Chick?” – the lamb, the foal and the calf ask. „We’re going to get you to see the baby kittens. Come with me.” – says the chick. And all the animals go to see the new lovely kittens in the basket.” The end. (wyrażenia znane uczniom z poprzednich lekcji, rozdział 3, podręcznik „Bugs Team 2”, Macmillan)
Dzieci odpowiadają na pytania w języku polskim:
Jakie zwierzęta były wymienione?
Kto poszedł coś zjeść?
Kogo było słychać?
Kto przyszedł opowiedzieć o wspaniałej nowinie?
Kogo zobaczyły zwierzątka?

AKTYWIZACJA ŁAGODNA
Dzieci wychodzą na dywan, utożsamiają się z małym kociątkiem (kitten). Pocierają łapkami swoją twarz, głowę, Próbują zbliżyć ucho do ramienia, do nogi prawej i lewej. Biegają wokół własnej osi próbując złapać swój ogon, udają drapanie pazurkami po dywanie. Zwijają się w kłębek i udają, że zasypiają, miarowo i spokojnie oddychają, uśmiechają się, gdyż są ślicznymi maleństwami o miłym w dotyku futerku. Oddychają i prostują się. Przeciągają i są gotowi do inscenizacji historyjki.
AKTYWIZACJA DYNAMICZNA
Nauczyciel czyta historyjkę o zwierzątkach ponownie a dzieci, gdy słyszą nazwę małego zwierzaka wykonują wcześniej poznane gesty (z ćwiczenia ZRYTMIZOWANIE). Po zakończeniu historyjki uczniowie maszerują do ławek w rytm piosenki „Old MacDonalld had a farm” (źródło: Super Simple Songs, Youtube)
ZAKOŃCZENIE
Dzieci notują zadanie domowe w zeszycie ćwiczeń. Śpiewają piosenkę podczas pakowania się „See you soon, ...(imiona 2 dzieci na zmianę)” (piosenka z podręcznika Hocus Pocus 1, PWN).

Opracowała: mgr Janina Gryźniak
(nauczyciel języka angielskiego, oligofrenopedagog, terapeuta pedagogiczny, terapeuta Integracji Bilateralnej, terapeuta Gimnastyki Mózgu stopnia I i II), trener-szkoleniowiec.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.