X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46692
Przesłano:

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych. Konspekt lekcji matematyki

Konspekt lekcji otwartej z matematyki
Czas trwania: 45 minut
Data:
Klasa: V
Prowadzący: Beata Polak
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
Realizacja podstawy programowej:
IV. Ułamki zwykłe i dziesiętne.
Uczeń:
8) zapisuje ułamki dziesiętne skończone w postaci ułamków zwykłych;
9) zamienia ułamki zwykłe o mianownikach będących dzielnikami liczb 10, 100, 1 000 itd. na ułamki dziesiętne skończone dowolną metodą (przez rozszerzanie lub skracanie ułamków zwykłych, dzielenie licznika przez mianownik w pamięci, pisemnie lub za pomocą kalkulatora);
12) porównuje ułamki (zwykłe i dziesiętne);
V. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
Uczeń:
2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w przykładach trudnych).
 Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych,
kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym,
kształtowanie umiejętności współpracy.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:
dodawać i odejmować ułamki dziesiętne w pamięci,
dodawać i odejmować ułamki dziesiętne sposobem pisemnym,
czytać ze zrozumieniem tekst zawierający informacje liczbowe,
do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosować zdobytą wiedzę z zakresu arytmetyki oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody.

Metody pracy:
wykład,
ćwiczenia praktyczne,
metody aktywizujące oraz TIK.

Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa
praca w parach
Środki dydaktyczne:
podręcznik multimedialny,
tablica interaktywna,
komputery, telefony z dostępem do internetu
test stworzony w aplikacji Quizizz
prezentacja multimedialna wykonana poprzez aplikację Genial
numery do losowania

Przebieg zajęć
 I Faza wstępna
1. Powitanie, czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji- test Ułamki dziesiętne.
Nauczyciel prosi uczniów o zalogowanie się na stronie quizizz a następnie udostępnia im link joinmyquiz.com , numer dostępu testu 497514 . Uczniowie korzystają z własnych telefonów, jeśli któryś takim nie dysponuje może skorzystać z sprzętu komputerowego dostępnego w pracowni.
Uczeń, który wykonał wszystkie zadania poprawnie w najlepszym czasie otrzymuje ocenę bardzo dobrą z odpowiedzi.
3.Zapoznanie z celami i przebiegiem zajęć.
Nauczyciel informuje uczniów, iż na dzisiejszych zajęciach będą oni doskonalili swoje umiejętności dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Będą również pracować w parach rozwiązując zadania rachunkowe jak również tekstowe.
II Faza realizacji
1. Przypomnienie metod poznanych w klasie IV dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych w pamięci oraz pisemnie.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat przydatności w życiu codziennym umiejętności pamięciowego dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Uczniowie przytaczają sytuacje ze sklepu, gdzie muszą szybko policzyć czy kwota, którą posiadają pozwoli im na kupienie produktów. Następnie nauczyciel przypomina uczniom, w jaki sposób dodać i odjąć ułamki dziesiętne
w pamięci oraz pisemnie. Zwraca uwagę na podpisywanie przecinka pod przecinkiem, dopisywaniu zera. W kolejnym etapie uczniowie podchodzą do tablicy i wykonują poszczególne przykłady
z zadania interaktywnego z podręcznika.
2. Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych.
W kolejnym etapie uczniowie otrzymują do wykonania w zeszycie poszczególne przykłady
z zadania interaktywnego z podręcznika Matematyka z Kluczem wydawnictwa Nowa Era. Następnie podchodzą do tablicy i uzupełniają zadanie.

Następnie uczniowie losują karteczki z numerami, dobierają się w pary, w których będą pracować.
Zajmują miejsca przy komputerach i wspólnie wykonują zadania umieszczone w prezentacji wykonanej przy pomocy narzędzia Genially . Rozwiązania zapisują w zeszycie.
III Faza końcowa
1. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel udziela pochwały słownej za wysiłek i zaangażowanie w pracę na lekcji poszczególnych uczniów. Pyta czego uczniowie nauczyli się na dzisiejszej lekcji oraz co jest najważniejsze do zapamiętania podczas dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych.
Zadanie zadania domowego:
Załączniki:
Test- ułamki dziesiętne link https://quizizz.com/join?gc=214466, numer dostępu testu 214466
Zadanie interaktywne- multipodręcznik „Matematyka z kluczem” Nowa era
Zadania do pracy w parach, link:
https://view.genial.ly/5eb3283e6780410d5780f9b0/presentation-beata-p

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.