X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4669
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznanie zapisu graficznego liczby 10

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5,6-letnich

Cel ogólny: Zapoznanie z liczbą 10 i jej obrazem graficznym.

Cele szczegółowe: dziecko
- rozpoznaje liczbę 10 wśród innych,
- potrafi przeliczać do 10,
- potrafi określić rękę prawą i lewą,
- potrafi tworzyć zbiory zgodnie z podaną liczbą elementów,
- potrafi porządkować liczby w kolejności wzrastającej,
-potrafi używać liczebników porządkowych.

Formy pracy:
- praca z całą grupą,
- praca w zespołach.

Metody pracy:
-czynna: zadań stawianych do wykonania,
-słowna: objaśnienia, polecenia, wierszyki,
-oglądowa: obrazki do przeliczania, sylwety rąk, obręcze

Środki dydaktyczne: ilustracje z odpowiednią liczbą elementów, kartoniki z cyframi na tablicę i do zabawy, zestaw cyfr i znaków dla każdego 6-latka, tacki, liczmany po 10szt dla każdego 5-latka, obręcze, tamburyn, wiersze i tekst piosenki z książki M. Bogdanowicz i M. Rożyńskiej ,,Lewa ręka rysuje i pisze”, Wydawnictwo ,,Fokus”, Gdańsk 2002

Przebieg:

1. Dzieci siedzą w półkolu. Przed każdym dzieckiem 6-letnim leży tacka oraz zestaw cyfr i znaków. Dzieci 5-letnie mają przed sobą tacki i liczmany (zakrętki od butelek KUBUSIÓW).
2. Nauczycielka sprawdza znajomość cyfr i liczb 1-9, przypina na tablicy określoną w zdaniu liczbę warzyw, zwierząt lub przedmiotów (6-latki pokazują odpowiednie cyfry, 5-latki układają odpowiednią liczbę liczmanów).

- W lesie było 6 wiewiórek.
- Mama kupiła 7 sałatek.
- Tata kupił 8 marchewek.
- Na parkingu było 9 samochodów.

3. N. ,,A teraz ja pokazuję liczbę (5), a wy klaszczecie tyle razy.
Teraz ja pokazuję liczbę (4), a wy tyle razy podskakujecie.
Teraz ja pokazuję liczbę (3), a wy robicie tyle przysiadów.

4. N. ,,Zaśpiewamy teraz piosenkę ,,Bawiły się dzieci paluszkami” i będziemy jednocześnie bawić się paluszkami.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami.
Jak jeden nie może, to drugi mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami.
Jak drugi nie może, to trzeci mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami.
Jak trzeci nie może, to czwarty mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami.
Jak czwarty nie może, to piąty mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami.
Jak piąty nie może, to rączka mu pomoże.

5. Pokazanie całej ręki prawej i lewej. Dzieci pokazują na prośbę nauczycielki.

6. N. przypina na tablicy rysunek dłoni prawej i lewej, przedstawia zabawę paluszkową i zachęca dzieci do zabawy:

Mam pięć paluszków
Mam pięć paluszków u ręki lewej
i pięć paluszków u ręki prawej.
Pięć to niedużo, ale wystarczy
do każdej pracy i zabawy.

Kciuk wskazujący, potem środkowy,
po nim serdeczny, na końcu mały.
Pierwszy i drugi, trzeci i czwarty,
na końcu piąty – trochę nieśmiały.

Ręce lubią zabawy
Pewnego razu dziecięce ręce
w teatr bawiły się przy piosence.
Na początek razem się rozgrzały –
czyli dziesięć razy zaklaskały
i dziesięć razy się zaciskały,
a zaraz potem się prostowały.
W powietrzu jak motyle fruwały,
kręciły się, do siebie machały.

7. N. ,,Pokażcie, która ręka jest prawa, która lewa”. ,,Ile palców mają razem obie ręce ?
- ,,Policzymy” Dzieci liczą 1,2,...................10.

8. Przypięcie zapisu cyfrowego liczby 10 na tablicy. N. ,,Zobaczcie jak wygląda, czym różni się od innych cyfr?” (odpowiedzi dzieci)
- ,,Zwróćcie uwagę, że jest to pierwsza poznana liczba dwucyfrowa”.
- ,,Jak ją piszemy?” (odpowiedzi dzieci) (1 i 0)
- ,,Poszukajcie cyfry 10 wśród swoich cyfr”. (6-latki)
- ,,Ułóżcie cyfry 1-10 na swoich tackach” (6-latki), (5-latki układają 10 liczmanów).

9. Zabawa dydaktyczna, muzyczno-ruchowa ,,Liczba mówi ile dzieci w kółeczku”

N. najpierw objaśnia zabawę. Dzieci poruszają się w rytm muzyki z magnetofonu. Na sygnał tamburyna zatrzymują się i wybierają jedną z trzech rozłożonych na dywanie obręczy. W każdej z nich znajduje się liczba, która mówi ile dzieci ma być wokół obręczy.

10 8 5

10. Porządkowanie cyfr od 1-10. N. rozdaje dzieciom w kółeczkach cyfry na zawieszkach od 1-10, 1-8, 1-5. Każda grupa dzieci ustawia się po kolei. Następnie każde dziecko mówi, które jest po kolei.

11. Dzieci siadają do stolików.

6-latki otrzymują do pracy KARTĘ PRACY NR 1
5-latki otrzymują do pracy KARTĘ PRACY NR 2


12. Krótkie przypomnienie nowej poznanej liczby i cyfry 10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.


KARTA PRACY NR 1

Policz przedmioty w zbiorach. Połącz zbiory przedmiotów z odpowiednią liczbą.


KARTA PRACY NR 2

Rysuj coraz większy kwiatek.


........................................

Narysuj tyle owoców, ile kresek na kartce.
/ / / / / / / / / /

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.