X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46668
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy dziećmi. Scenariusz zajęć dla grupy zerowej

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przedszkolnej przeprowadzonych w grupie zerowej

Krąg tematyczny: Nasze życie
Temat dnia: Jesteśmy dziećmi

Cele:
- doskonalenie techniki czytania
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
- wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich
- uwrażliwianie dzieci na dynamikę i nastrój utworów muzycznych
- doskonalenie sprawności manualnych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi przeczytać i zaznaczyć właściwe wyrazy
- wypowiada się chętnie na podany temat opierając się na własnych
doświadczeniach i wysłuchanym utworze literackim
- potrafi określić dynamikę i nastrój utworu
- potrafi odzwierciedlać muzykę w działalności plastycznej

Formy pracy
- zbiorowa
- indywidualna

Metody pracy
- słowna: pogadanka
- czynna: zabawa ruchowa, działalność muzyczno-plastyczna

Środki dydaktyczne
- wiersz T. Kubiaka „ My jesteśmy dzieci”
- kartki z wyrazami dla każdego dziecka
- suche pastele
- kartki z motylem na odwrocie dla każdego dziecka
- piłka

Przebieg zajęć

 Powitanie
Dzieci siedzą w kręgu i klaszcząc śpiewają piosenkę „ Wszyscy są, witam was...”

 „Lubię, nie lubię...”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel stoi z piłką w środku. Rzuca po kolei piłkę do każdego dziecka z zapytaniem ,, Co lubisz najbardziej?”. Następna kolejka rzutów to pytanie „Czego nie lubisz najbardziej?”

 Uważne słuchanie wiersza T. Kubiaka „ My jesteśmy dzieci”

MY JESTESMY DZIECI

My jesteśmy dzieci,
my kochamy słońce,
ptaki śpiewające
i drzewa szumiące.

Cieszymy się, kiedy
mama się uśmiecha,
kiedy księżyc w okno
zagląda z daleka

By śpiewały ptaki,
by szumiały drzewa,
by się można cieszyć,
pokoju potrzeba

Formułowanie odpowiedzi na pytania w oparciu o wiersz i własne doświadczenia.

Co dzieci lubią najbardziej?

Kiedy dzieci czują się szczęśliwe?

Co jest potrzebne do szczęścia?

 Ćwiczenia w czytaniu.

Każde dziecko dostaje kartkę z wyrazami, czyta i otacza pętlą to, co najbardziej lubi.

lody zabawa banany karuzela motyle lizaki wakacje

skakanka piłka tort ananas kolorowanki komputer

kwiatki nauka samoloty balon lato ptaki latawce

 Motyle
(Przy tym zadaniu dzieci stoją przy jednym, długim stole. Wcześniej przygotowane są kartki z konturem motyla i suche pastele w jasnych kolorach.)
Każde dziecko ma przed sobą przyklejoną papierową taśmą kartkę, na odwrocie której narysowany jest kontur motyla. Dzieci przy użyciu suchych pasteli, zgodnie z tempem i nastrojem słuchanej muzyki kreślą wzory na kartce. Gdy muzyka ucichnie dzieci zmieniają miejsce przesuwając się w prawą stronę (trwa to do czasu powrotu na własne miejsca.) Następnie przy użyciu zgniecionej w kulkę kartki papieru rozcierają wzory zgodnie z tempem słuchanej muzyki. Na zakończenie zaś wydzierają paluszkami umieszczonego na odwrocie motyla.

Taniec z wykonanymi motylami do muzyki. Podsumowanie zajęć i pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.