X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46665
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gąsiennica - tajemnica. Zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem D. Gellner

Magdalena Gagoś Lublin, 19.05.2021
Przedszkole nr 43 w Lublinie

Temat: „Gąsienica- tajemnica”- zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem D. Gellner

Cele:
Rozwijanie poczucia przynależności do grupy;
Doskonalenie orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała; utrwalenie stron prawa/lewa;
Utrwalanie znajomości dni tygodnia.
Wspieranie rozwoju dziecka poprzez organizację zabaw parateatralnych.
Zachęcanie do aktywnego słuchania podczas przedstawienia.
Poznanie cyklu rozwojowego motyla.
Rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego .
Doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby, wyróżnienie głosek w nagłosie i wygłosie
Stwarzanie sytuacji dydaktycznych pozwalających na dostrzeganie i zachowanie osi symetrii; utrwalenie wyglądu i nazw figur geometrycznych.
Usprawnianie narządów mowy.
Zachęcanie do podejmowania twórczych działań plastycznych inspirowanych obejrzanymi obrazami, fotografiami. Kształtowanie poprawnego chwytu narzędzia pisarskiego. Rozwijanie umiejętności współpracy z rówieśnikami.
Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
Rozwijanie motoryki małej. Kształtowanie umiejętności dokonywania pomiarów długości różnymi sposobami. Zachęcanie do eksperymentowania, wyciągania wniosków z prowadzonych działań
Rozwijanie umiejętności planowania pracy. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody. Uświadomienie dzieciom jakie warunki są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

Metody:
Pedagogika F. Froebla
Metoda zadaniowa
Dziecięca matematyka E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Pedagogika zabawy

Formy:
Indywidualna, w parach, zespołowa

Pomoce:
Płyta cd z muzyką, rekwizyty wykorzystane w teatrzyku, piłeczka z Daru 1, obrazki historyjki, czarny karton ograniczający obszar układania historyjki, sylwety motyli na dłonie, sylwety motyli z odrysowanymi figurami geometrycznymi na jednym skrzydle, klocki Daru 7,8,9,10, lusterka, zdjęcia zwierząt, łąki; szablony zwierząt, ramy z naciągniętą folią, farby, pędzle, Szablony motyla do samodzielnego wycięcia/ wydarcia, metrówki, metry krawieckie, patyczki, słomki, narzędzia ogrodnicze, sadzonki kwiatów

Przebieg zajęć
1. „Podaj rękę partnerowi”- zabawa integracyjna w kole przy muzyce; Powitanka tygodniowa.
2. „Gąsienica- tajemnica”- teatrzyk stolikowy inspirowany wierszem D. Gellner. Rozmowa nt obejrzanego teatrzyku.
3. Jak powstaje motyl- układanie cyklu rozwojowego motyla. Dzieci w parach układają historyjkę, opowiadają ją sobie nawzajem. Dzieci zdolne układają podpisy pod obrazkami. Wybrana para opowiada historyjkę.
4. Kolorowe motyle- zabawa ruchowo- naśladowcza przy muzyce. Dzieci naśladują ruch nauczycielki. Zabawa z wykorzystaniem sylwet motyli nałożonych na palce dłoni.
5. Skrzydła motyla- zabawa matematyczna. Dzieci otrzymują narysowane motyle (jedno skrzydło jest uzupełnione figurami geometrycznymi, a drugie puste), oglądają przy użyciu lusterek jak powinno wyglądać drugie skrzydło – efekt lustrzany. Dzieci uzupełniają puste skrzydło mozaiką geometryczną Daru 7. *4 stopnie trudności zadania.
6. Motyle na kwiatach- zabawa matematyczno- logopedyczna. Dzieci otrzymują sylwety kwiatów i motyli. Przy użyciu słomek do napojów układają sylwetę motyla we wskazanym przez nauczyciela miejscu. (praca na krzesełkach)

Praca w zespołach zabawowo- zadaniowych
Kącik darów- Motyle, biedronki, żaby- układanie sylwet zwierząt z Darów 7,8,9,10
*uzupełnianie gotowego konturu- schematu wybranymi klockami, ** układanie sylwety wg wzoru, *** układanie kompozycji inspirowanej zdjęciami rzeczywistych zwierząt
Kącik twórczy- Majowa łąka- malowanie w parach na folii rozciągniętej na ramach obrazowych, wieszaku na ubrania. Praca inspirowana zdjęciami i obrazkami łąki.
Kącik badawczy- Jak daleko poleci motyl?- dokonywanie pomiaru długości lotu różnymi sposobami. Dzieci samodzielnie wykonują szablon motyla, dokonują modyfikacji ustawienia skrzydeł tak, aby poleciał jak najdalej.
*- wydzieranie szablonu wg instrukcji obrazkowej, **- wycinanie szablonu motyla wg instrukcji obrazkowej
Kącik gospodarczy- pikowanie sadzonek na ogrodzie/ tworzenie kompozycji kwiatowej w donicy (w zależności od pogody)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.