X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4666
Przesłano:

Jakiego koloru jest szczęście? - Władysław Broniewski "Szczęście".

Cele lekcji:
uczeń:
poznaje biografię W. Broniewskiego,
ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia,
dostrzega w tekście środki stylistyczne,
rozumie istotę szczęścia,
swobodnie wypowiada się na temat szczęścia,
potrafi powiedzieć czym jest szczęście o oczach podmiotu lirycznego,
poznaje pojęcie puenta,
wzbogaca wyobraźnię,
wyraża swoje zdanie na temat szczęścia.

Metody:
heureza,
słów kluczy,
burza mózgów,
referat.

Formy pracy:
indywidualna,
z tekstem.

Pomoce dydaktyczne: tekst utworu Szczęście zamieszczony w podręczniku

Przebieg lekcji:

1.Czynności wstępne.

2.Wprowadzenie do tematu (jaki kolor uczniowie lubią, dlaczego?).

3.Nauczyciel prosi ucznia, który wcześniej przygotował referat dotyczący biografii Broniewskiego o odczytanie najważniejszych informacji.

4.Wybrany uczeń odczytuje wiersz głośno, następnie uczniowie czytają indywidualnie w ciszy.

5.Nauczyciel prosi o zamknięcie książek i podanie słów, które utkwiły uczniom w pamięci. Budujemy skojarzenia. Co składa się na zapamiętane słowa? Jaki obraz powstaje?

6.Przechodzimy do analizy wiersza: kto mówi w utworze?, jaki nastrój ma wiersz? Uczniowie odpowiadając popierają swoje słowa argumentami z tekstu.

7.Uczniowie zostają poproszeni o wypisanie czasowników i przymiotników, które określają zieleń (drapieżna, zachłanna, miłosna, jak twoje oczy).

8.Nauczyciel zadaje pytanie: czym mogą być „morskie straszydła”?

9.Jak podmiot liryczny pojmuje szczęście? (chce aby otoczyło z każdej strony; szczęście to miłość, życie pełnią życia, nawet trudne chwile są w życiu potrzebne).

10.Puenta – pojęcie (zaskakujące zakończenie). Co znaczą słowa: „Szczęście to dostać jeden uśmiech i zwrócić jeden wiersz”? (poezja oraz uśmiech drugiego człowieka jest szczęściem).

11.Praca domowa: Przeczytaj motto wiersza i napisz w kilku zdaniach: czym dla ciebie jest szczęście? Czy zgadzasz się z podmiotem lirycznym oraz Philem Bosmansem?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.