X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46588
Przesłano:

Z kalendarzem za pan brat - obliczenia kalendarzowe. Lekcja matematyki

Dział: Systemy zapisywania liczb.
Temat: Z kalendarzem za pan brat – obliczenia kalendarzowe.
CELE LEKCJI:
Ogólny – doskonalenie umiejętności posługiwania się kalendarzem, utrwalenie wiedzy dotyczącej jednostek czasu.
Szczegółowe – uczeń potrafi: przeliczać jednostki czasu, obliczać upływu czasu związany z kalendarzem, zapisywać daty po upływie określonego czasu; uczeń rozumie pojęcie roku zwykłego i przestępnego.
METODY PRACY: gra dydaktyczna, dyskusja, ćwiczenie praktyczne.
FORMY PRACY: praca z całą klasą, praca indywidualna.
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: multipodręcznik, gra w aplikacji wordwall (https://wordwall.net/play/6506/332/313)
ZAGADNIENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
XII. Obliczenia praktyczne. Uczeń:
4) wykonuje proste obliczenia kalendarzowe na dniach, tygodniach, miesiącach, latach;
XIII. Elementy statystyki opisowej. Uczeń:
2) odczytuje i interpretuje dane przedstawione w tekstach, tabelach...
OCENIE BĘDZIE PODLEGAŁO:
Aktywność na lekcji oraz prawidłowe wykonanie postawionych zadań.
CZAS: 45 min

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne;
1. Sprawdzenie listy osób zalogowanych, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć

Temat: Z kalendarzem za pan brat – obliczenia kalendarzowe.
Cele lekcji: Dziś na lekcji będziemy doskonalić naszą wiedzę dotyczącą liczby dni w poszczególnych miesiącach, lat zwykłych, przestępnych oraz zamiany jednostek czasu. Najpierw będziemy pracowali na podstawie zadań podanych w podręczniku, a następnie podsumujemy wiedzę korzystając z aplikacji wordwall.
Czas: 3 min

Lekcja właściwa:
Zaczynamy od multiporcznika na stronie 83 (Matematyka z plusem dla klasy 4, wyd. GWO), będziemy wykonywać zadania: 7, 9, 10, 11 i 12 – pojedyncze podpunkty.

Zaczniemy od zadania 7:
a) 6 tygodni i 6 dni = 6*7+6 = 48 dni
b) i c) - podobnie

Pora na zadanie 9:
Mamy zapisać datę setnego dnia 2012 roku. Jaki to był rok? Czym się wyróżniał? Ile dni miały wówczas poszczególne miesiące?
Styczeń (31)+luty(29)+marzec(31)+9(kwiecień) = 100, czyli setny dzień wypadał 9 kwietnia.

Kolejne zadanie to zadanie 10:
Mamy obliczyć czas, jaki upływa pomiędzy urodzinami a imieninami poszczególnych osób w zależności od tego, czy rok jest zwykły czy przestępny. Zajmiemy się tylko Zosią i Agnieszką dla przykładu.

Zosia: 1 maja a 15 maja: 15-1 = 14 dni – jak inaczej możemy odpowiedzieć? Czy zawsze jest to 14 dni?
Agnieszka: 20 luty a 20 kwietnia:
20 (kwiecień) +31 (marzec) + 8/9(luty) = 59/60 dni

Pora na zadanie 11 podpunkt b:
Co ile dni pojawia się niedziela?
Najbliższa niedziela to 22. 11. 2020 r.
Kolejne trzy: 29.11., 6.12., 13.12.
Wcześniejsze trzy: 15. 11., 8. 11., 1.11.

Na końcu zadanie 12 – ostatnie i również podpunkt b:
Zaczniemy od wskazówki dotyczącej liczby tygodni w roku zwykłym – 52 pełne tygodnie i jeden dzień!
Stąd jeśli ktoś się urodził we wtorek, to kolejne urodziny, w roku zwykłym, wypadną mu w .... środę.
Czas: 32 min

Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, naprowadzające uczniów na prawidłowy tok rozumowania, wywołuje uczniów chętnych do odpowiedzi, prosi o podyktowanie właściwych zapisów, odpowiedzi dotyczące miesięcy zapisanych liczbami rzymskimi.

Podsumowanie:
Dziś nikt z Was nie przesyła swojej pracy do oceny. W zamian za to wszyscy zagracie w grę – coś na zasadzie słynnych Milionerów – link dla Was znajduje się na kanale ogólnym, niech wygra lepszy!! Czas: 10 min.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.