X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46565
Przesłano:
Dział: Internat

Zajęcia integracyjne

Cele:
Integracja wychowanków grupy.
Uczenie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole
Wzajemne poznanie się wychowanków
Uczenie wzajemnej akceptacji

Metody pracy:
-pogadanka
- gry dydaktyczne
- burza mózgów
- praca w grupach

Środki dydaktyczne:
Tablica, markery, kartki a4, brystol, długopisy, koc, brystol, taśma klejąca

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczestników zajęć i zapoznanie z celami spotkania.
2. Przedstawienie się wychowanków.
Każdy z uczestników wymienia wszystkie znane mu zdrobnienia swojego imienia i zaznacza, które z nich najbardziej lubi ( w taki sposób będą się do niego zwracać pozostali podczas zajęć).
Następnie wychowanek odpowiada na pytania prowadzącego:
Powiedz nam: - coś o przyjaźni, co lubisz robić, co robisz dobrze

3. Praca w grupach – Kwiatek.
Prowadzący dzieli uczestników na grupy cztero- i pięcioosobowe. Zadaniem uczestników jest namalowanie kwiatka, który będzie miał tyle płatków, ile osób spotkało się w danej grupie. Każdy płatek jest przypisany jednej osobie i podpisany jej imieniem. Członkowie grupy mają za zadanie we wspólnej rozmowie znaleźć elementy, które są szczególne i wyjątkowe dla danej osoby i odróżniają ją od innych w tej grupie. W środku kwiatka uczestnicy wpisują to, co ich łączy (doświadczenie, zainteresowania itp.). Na zakończenie każda grupa przedstawia swój kwiatek innym uczestnikom.

4. Węzeł gordyjski.
Wszyscy uczestnicy stają w kole, zamykają oczy, podnoszą ręce do góry i ruszają (nie szybko) w stronę środka koła. Tam każdy łapie w górze dwie ręce innych osób i wszyscy otwierają oczy. I teraz już najprostsze: należy z powrotem ustawić się w kole, nie puszczając oczywiście rąk.

5. Kołysanie.
Grupa staje w dwóch rzędach naprzeciwko siebie, łapiąc się za ręce, tak, żeby stworzyć coś na rodzaj kołyski. Następnie każda osoba z grupy po kolei kładzie się na kołysce i jest kołysana przez resztę. Można też kołysać na kocu. Osoba kołysana koniecznie musi zamknąć oczy.

6. Zawsze chciałem powiedzieć Ci ze....
Każdy z wychowanków otrzymuje kartkę papieru którą należy przykleić do swoich pleców. Zadaniem wychowanków jest napisanie na kartce kolegi/ koleżanki kilka miłych słów o danej osobie kończąc tym samym zdanie „Zawsze chciałem powiedzieć Ci, że...”
Najpierw indywidualnie uczestnicy czytają swoje karteczki, następnie chętni odczytują swoje kartki przed całą grupą.

7. „My”
Prowadzący dzieli uczestników na grupy. Zadaniem wychowanków jest dokończyć zdanie „My...” mając na myśli swoją grupę wychowawczą. Po skończonej pracy łączymy grupy i wspólnie próbujemy uzgodnić wersję tego zdania, które będzie mottem naszej grupy i zostanie umieszczone na gazetce ściennej.

8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.