X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46562
Przesłano:
Dział: Logopedia

"Szumi morze" - Wywołanie głoski [sz] w izolacji

Temat zajęć: „Szumi morze”
Cel główny: Wywołanie głoski [sz] w izolacji
Cele szczegółowe:
1. dziecko jest zaciekawione sposobem wymawiania głosek
2. dziecko pracuje nad usprawnianiem motoryki narządów artykulacyjnych
3. dziecko doskonali percepcję wzrokową, słuchową i ruchową
4. dziecko wzbogaca słownictwo bierne i czynne
5. dziecko pokonuje trudności
Pomoce dydaktyczne: lusterko, słomki, piórka, kulki styropianowe, wata, drewniane klocki, komputer
Metody pracy: wyjaśniania, wzrokowa, usprawniania narządów artykulacyjnych
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia oddechowe – nabycie nawyku prawidłowego oddychania:
• nauczyciel dmucha przez słomkę – kierując powietrze na dłoń dziecka, następnie wykonuje wdech przez słomkę z zassaniem skóry dłoni dziecka. Dziecko powtarza ćwiczenie dmuchając na własną dłoń.
• dziecko wydycha strumień powietrza przez słomkę, dmuchając na piórko, kulkę styropianową, watę, następnie wykonuje wdech, zasysając słomką drobne elementy i je unosząc
• dziecko wydychając powietrze przez słomkę np. na kulkę styropianową, próbuje pokonać slalom ułożony z klocków
2. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
• dziecko dotyka palcem lub patyczkiem tuż za górnymi zębami, nazywając je „magicznym miejscem” w którym język powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię oraz gdy będziemy się uczyć prawidłowej wymowy głoski [sz].
• dziecko wysuwa i chowa szeroki język nie dotykając zębów
• dziecko żuje brzegi języka zębami trzonowymi
• dziecko masuje język wysuwając i cofając go przez lekko zwarte zęby
• „stopnie” dziecko dotyka czubkiem języka do wałka dziąsłowego, następnie do górnych jedynek, górnej wargi i nosa – liczy ile stopni pokonało
• dziecko oblizuje wargi
• dziecko wykonuje „ryjek świnki” – wysuwa zaokrąglone wargi do przodu
• dziecko wykonuje „całuski” – cmoka głośno ustami
• dziecko wykonuje „balonik” – nadyma policzki, następnie palcem „przebija balonik”

3. Wywołanie głoski [sz] w izolacji
Prezentujemy dziecku przed lustrem układ narządów mownych przygotowanych do wybrzmienia głoski. Unosimy język na wałek dziąsłowy (miejsce tuż za górnymi jedynkami). Zbliżamy, ale nie zaciskamy zębów oraz układamy usta w „ryjek”. Następnie podczas wydechu wymawiamy przedłużoną głoskę [sz].
Nauczyciel czyta tekst własnego autorstwa, a dziecko wymawia wyłącznie głoskę „sz” w izolacji:
Szumi morze - szszszszszsz
Szumią drzewa – szszszszsz
Szumi muszla – szszszszsz
Szumi mewa – szszszszsz
Szumi słońce – szszszszsz
Szumi las - szszszszszsz
Szkoda, że tam nie ma nas.

4. Ćwiczenia słuchu fonemowego – nauczyciel włącza dziecku quiz własnego autorstwa i prosi o rozwiązanie:
https://learningapps.org/watch?v=pqww9fv6j21
5. Zakończenie zajęć – dziecko wkleja fiszkę z układem narządów mownych do zeszytu. Nauczyciel podsumowuje zajęcie, chwali dziecko za pracę i sukcesy, wręcza nagrodę, np. pieczątkę motywacyjną lub naklejkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.