X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46544
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o powietrze. Scenariusz zajęć dla dzieci 4 i 5 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘC - DZIECI 4 I 5 LETNIE
Temat kompleksowy – „Coraz zimniej”
Temat zajęć – „Dbamy o powietrze”
Data zajęć – 11.12.2020r.
Cele:
1. Wyjaśnienie procesu zanieczyszczenia powietrza
2. Poznanie przyczyn i skutków globalnego ocieplenia klimatu
3. Poznanie nowej techniki malarskiej
4. Rozwijanie zdolności manualnych
Metody: podająca ,aktywizująca
Formy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: zagadki dotyczące powietrza i jego zanieczyszczeń, obrazki przedstawiające rozwiązania zagadek, duży arkusz papieru, flamastry, tamburyno, dezodorant, koc/chusta, czarne kartki papieru, pędzle, pasta do zębów.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – nauczyciel wraz z dziećmi ustawionymi w kole śpiewa i odtwarza ruchem tekst powitanki – „Jestem ja”
2. Rozwiązywanie zagadek związanych z powietrzem i zanieczyszczeniami powietrza:

Nikt go nie zauważa
Nikt nie mówi o nim na głos
Jedno wiemy na pewno
Że wdychamy to i wszyscy naprawdę tego potrzebujemy (powietrze)

Czujemy na go na twarzy
Włosy nam rozwiewa
Jest niezbędny dla żeglarzy
Głośno szumi w drzewach (wiatr)

Z domu on wystaje
Z niego czarny dym płynie
Wszyscy dobrze wiedzą
Że mowa o.......(kominie)

Chmurką szaroburą płynie
A mieszkanie ma w kominie (dym)
Kiedy samochody z miejsca ruszą
Z rury wydechowej
Wydostać się muszą (spaliny)

O czym myślę – co to jest?
Pięknie pachnie i ty też
Lecz nie użyjesz tego
Najpierw umyj się kolego (dezodorant)

Po odgadnięciu zagadki nauczyciel prezentuje obrazek będący prawidłową odpowiedzią. „Jak możemy dbać o powietrze? – burza mózgów, zapisywanie pomysłów dzieci. Wyjaśnienie znaczenia słowa – „smog”
3. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa – „Uwaga, smok – smog!” – dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na sygnał i hasło nauczyciela – „Uwaga, smok!” – wszyscy zatrzymują się i stoją nieruchomo, bez słowa; „Uwaga, smog!” – wszyscy zatrzymują się, zakrywają dłońmi usta i nos, naśladują kaszel.
4. „Globalne ocieplenie” – zabawa badawcza – wyjaśnienie przyczyn i skutków globalnego ocieplenia – nauczyciel prezentuje dezodorant i pyta: „Co ten dezodorant ma wspólnego z lodówką?” nauczyciel wyjaśnia, że zarówno w dezodorancie , jak i lodówce są gazy, które pomagają ludziom, ale też im szkodzą – powodują ocieplenie klimatu. Przeprowadzenie eksperymentu – dzieci stają blisko siebie wszystkie pod kocem/ chustą. Pozostają tak przez kilka minut. Po wyjściu spod koca nauczyciel pyta dzieci: „Czy było wam ciepło? Kiedy było cieplej – kiedy stałyście razem pod kocem czy kiedy siedziałyście razem bez przykrycia?”. Wytłumaczenie na podstawie eksperymentu procesu powstanie globalnego ocieplenia.
5. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania - „Ciepło – zimno” – dzieci swobodnie poruszają się po Sali. Na sygnał i hasło nauczyciela: „Ciepło!” – naśladują lwy, chodzą na czworakach; „Zimno!” – naśladują pingwiny, chodzą na wyprostowanych, złączonych ze sobą nogach, ręce przy boku.
6. Praca plastyczna – „Zimowy krajobraz” –dzieci wyobrażają sobie, że na skutek ekologicznych zachowań ludzi zostało powstrzymane globalne ocieplenie i w Polsce wystąpiła śnieżna zima. Zadaniem dzieci jest namalowanie pastą do zębów na czarnych kartkach zimowego krajobrazu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.