X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46496
Przesłano:

Kiedy złość bierze górę!

Imię i nazwisko nauczyciela: Anita Orzechowska
Przedmiot: Edukacja społeczna
Klasa:2
Temat zajęć: KIEDY ZŁOŚĆ BIERZE GÓRĘ
Data: 18.05.2021 r.
Cel ogólny:
▪ Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami
w sposób społecznie akceptowany.
Założone cele operacyjne:
Uczeń:
▪ rozumie postawione pytania problemowe i szuka odpowiedzi;
▪ wymienia znane mu emocje;
▪ definiuje słowo złość;
▪ wymienia objawy somatyczne towarzyszące ciału podczas
odczuwania złości;
▪ pokazuje mimiką twarzy złość;
▪ przedstawia własne sposoby na poradzenie sobie ze złością;
▪ swobodnie wyraża ekspresję werbalną.
Zaplanowane metody:
▪ oparta na słowie;
▪ oparta na obserwacji;
▪ oparta na praktycznym działaniu;
▪ elementy TUS;
▪ elementy terapii ręki.
Wykorzystane narzędzia:
▪ ilustracje złości;
▪ rekwizyty (krzesło, misie);
▪ gniotek antystresowy;
▪ kostka piankowa;
▪ lusterka;
▪ pudełka po zapałkach;
▪ karteczki;
▪ tasiemki;
▪ patyczki do szaszłyków;
▪ kubeczki plastikowe;
▪ kostki do gry;
▪ pudełko złości (niszczarka złości);
▪ piłka tenisowa (piłka rozcięta na długość ¼ aby móc ją ścisnąć);
▪ karty emocji;
▪ przybory plastyczne.
Tok zajęć:
1. Przywitanie uczniów oraz zaproszonych gości.
2. Podanie tematu i celu zajęć.
3. Rozpoczęcie zajęć od rozruchu ciała oraz motoryki małej
(ćwiczenie przedramion i nadgarstków, obręczy barkowej
z wykorzystaniem chorągiewek-kreślenie kółek nad głową
ręka P-L, L-P, wkręcanie ,,żarówek’’, przerzucanie kostki z
jednego kubka do drugiego).
4. Wprowadzenie w tematykę lekcji:
a) zabawa ,,KOSTKA’’
Uczeń rzuca kostką do gry. Odpowiada na pytanie, które ,,wyrzucił’’. Pytań jest sześć, tyle ile jest oczek na kostce,
b) krótka dyskusja na temat jak uczniowie rozumieją pojęcie
,,emocje’’ oraz jakie znają przykłady.
5. Ćwiczenie ,,Co wiesz o złości’’?
- Co to jest złość?
- Kiedy się najczęściej się złościmy?
- O czym informuje nas złość?
- Jak złość reaguje na nasze ciało?
- Co możemy zrobić ze swoją złością?
6. Ćwiczenie ,,Znajdź złość’’
Na planszach uczniowie widzą różne emocje. Zadaniem uczniów jest wskazanie i uzasadnienie, która z fotografii przedstawia złość.
7. Ćwiczenie ,,Lusterko prawdę ci powie’’.
Spójrz w lusterko i zobacz jak wygląda Twoja twarz, kiedy się złościsz. Co mówi Twoja twarz, kiedy jesteś zły/zła? Spróbuj narysować swoją złość. Szczególną uwagę uczniowie zwracają na usta, oczy, zęby i brwi (karta pracy złość ,,Narysuj emocje. Ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych’’ wyd. Harmonia str.8).
8. Ćwiczenie ,,Jestem ekspertem od przeganiania złości’’
Inscenizacja: przed uczniami dwa misie w roli rodzica i dziecka, który jest bardzo zły. Zadaniem uczniów jest wcielenie się
w rolę ekspertów od przeganiania złości i zaproponowanie realnego sposobu na pozbycie się złości. Do zadania potrzebne będą pudełka po zapałkach (oklejamy wierzchnią część dla bezpieczeństwa) oraz karteczki. Na karteczkach uczniowie rysują ilustrację, która przedstawia sposób na pozbycie się złości. Po narysowaniu ilustracji, wklejają do środka pudełka i zamykają.
9. Podsumowanie zajęć
Zabawa ,,KOSTKA’’. Uczeń rzuca kostką do gry. Odpowiada na pytanie, które ,,wyrzucił’’. Pytania dotyczą ewaluacji zajęć.
10. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
11. Podziękowanie gościom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.