X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46490
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróże małe i duże. Zajęcia z wychowaniem do wartości w grupie 4-latków

Scenariusz zajęć w grupie 4-latków
Temat: Podróże małe i duże.
Prowadząca: Katarzyna Żądło
Data: 18.02.2021r.

Cele ogólne:
۰Wychowanie do wartości – poznanie wartości „oszczędność”, przypomnienie o wartościach „odpowiedzialność” i „zdrowie”.
۰Poszerzanie wiedzy na temat różnych pojazdów.
۰Rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi, reakcji na omówiony i określony sygnał, umiejętności pracy w grupie i z grupą, budowanie pewności siebie, przełamywanie lęków i nieśmiałości (rozwijanie kompetencji społ.).
۰Doskonalenie umiejętności matematycznych (rozwijanie kompetencji matemat.).
۰Rozwijanie kompetencji językowych, ćwiczenia słownikowe i analizy wyrazów.

Cele operacyjne:
Dziecko:
۰Wie, co to jest oszczędność i na co można oszczędzać np. pieniądze, wie, jak może zadbać o środowisko wokół siebie (jak być za nie – i za naszą Planetę odpowiedzialnym), pamięta o tym, żeby dbać o swoje zdrowie, m.in. dzięki aktywności fizycznej.
۰Potrafi wymienić i nazwać różne środki lokomocji.
۰Odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela, wykonuje zadania, współpracuje z innymi dziećmi w grupie, zabiera głos na forum grupy.
۰Klasyfikuje przedmioty wg jednej podanej cechy, przelicza elementy, łączy elementy dwóch różnych zbiorów w pary i porównuje liczebność tych zbiorów.
۰Sylabizuje wyrazy znane i poznane na zajęciach, rytmicznie je wyklaskując.

Metody:
۰słowne, podające: pogadanka, objaśnianie, wiersz, rozmowa;
۰aktywizujące – burza mózgów, działań praktycznych: ruch, praca na konkretach – manipulowanie obrazkami, organizowanie tabeli na dużej tablicy – układanie zbiorów; praca indywidualna w kartach pracy.

Formy: grupowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne: wiersz J. Kulmowej „Samochód”, obrazki przedstawiające różne środki lokomocji (tyle obrazków, ile jest dzieci), trzy plansze „ziemia”, „woda”, „powietrze”, tamburyno, szarfy, kart pracy

Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci, rozmowa wprowadzająca – nawiązanie po poprzednich zajęć, wprowadzenie tematu podróży - o podróżach małych i dużych (bliskich i dalekich), kilka słów o wartościach z tym powiązanych...
„To, czym się przemieszczamy to „środek lokomocji”, to teraz mam do Was kilka pytań
(burza mózgów):
-Czym można podróżować, przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego?
-Jak wy najczęściej podróżujecie? Czym już udało Wam się podróżować?
-A czym chcielibyście podróżować? Na jakim lub w jakim środku lokomocji chcielibyście się znaleźć?
Posłuchajcie, o czym marzył pewien dziadek...”
Słuchanie wiersza pt. „Samochód” Joanny Kulmowej i rozmowa nt. jego treści.
Pytanie do dzieci: Czy wiecie zatem, jaki środek lokomocji jest nam dostępny w każdej chwili??? Nasze nogi!;)
Zapraszam teraz na mały rozruch i przygotowanie się do kolejnej części zajęć...
2.„Różne pojazdy” – zabawa matematyczna.
Na stolikach – przygotowujemy trzy plansze symbolizujące ląd (drogę i tory), wodę i powietrze.
Na dywanie zostają rozrzucone obrazki przedstawiające różne środki lokomocji – w trakcie krótkiej zabawy ruchowej (wspomniany w poprzednim punkcie krótki rozruch - przerywnik;) dzieci będą szukać obrazków wg wskazań nauczyciela.
Uzupełnianie plansz przygotowanych na stolikach – w zespołach, prezentacja plansz, ćw. językowe i klasyfikacyjne – każde dziecko wskazuje na swój obrazek jednego ze środków lokomocji – nazywa go, wszyscy powtarzają nazwę pojazdu, dzieląc ją na sylaby z rytmicznym wyklaskiwaniem i próbują wyróżnić nagłos (pierwszą sylabę lub głoskę).
Na koniec przeliczamy pojazdy na każdej planszy i porównujemy liczebność dwóch najpopularniejszych grup – lądu i powietrza, gdzie jest więcej?
(najpierw szacowanie „na oko”, później porównywanie liczby elementów w zbiorach poprzez tworzenie par).
3.„Samoloty” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem szarf. Uniesiemy się na chwilę pod chmury, pozwolimy odpocząć naszym szarym komórkom...
Czary-mary hokus-pokus, zamieniam wszystkie dzieci w samoloty. Odbędziemy podróż nad naszą miejscowością... (jak się nazywa nasza miejscowość i w jakim kraju leży?;). Zapinamy pasy, odpalamy silniki, rozciągamy skrzydła i startujemy. Odlatujemy daleko, wysoko – mijamy kościół, przelatujemy nad jego wysoką wieżą, remiza, szkoła, polecimy wzdłuż rzeki – o, tu dom Gosi, tam dom Antosi... uwaga! turbulencja (kiedy samolot wpada w turbulencje strasznie nim trzęęęsiiieee;) – pilot musi się dobrze starać, żeby utrzymać samolot na właściwej wysokości i we właściwej pozycji;), uff, samoloty wyprowadzone... o, spójrzcie, pod nami nasze przedszkole, plac zabaw, o, dzieci z innej grupy, inne panie, pomachajmy im. Lot dobiega końca, lądujemy, wyłączamy silniki, rozpinamy pasy, uziemiamy nasze samoloty – ustawiamy je w hangarze w kole, ale ich jeszcze nie opuszczamy... rozkładamy skrzydła tak, aby zrobić sobie małe siedzisko...
Czas zatankować nasze samochody (zabawa uspokajająca). Siadamy w siadzie skrzyżnym, plecki są proste, a rączki złożone (jak do pacierza). Wdech i wydech, wdech i wydech (z jednoczesnych unoszeniem i opuszczaniem złożonych dłoni). Samoloty zatankowane, zadanie wykonane znakomicie.
4.Wychowanie do wartości – rozmowa o oszczędzaniu, odpowiedzialności i zdrowiu;)
Po wylądowaniu samolotów – pytania do dzieci:
-„Jak sądzicie, czy podróżowanie samolotem jest tanie?
-Co musimy zrobić, żeby mieć pieniądze na podróżowanie samolotem?
-A które z zamieszczonych pojazdów nas nic lub niewiele kosztują?”
- rozmowa o oszczędzaniu:)
„Oprócz oszczędzania niektóre z tych pojazdów mają jeszcze jedną zaletę – pozwalają nam dbać o nasze zdrowie i o naszą Planetę – brzmi tajemniczo?;) – jak myślicie w jaki sposób i dlaczego?”
- rozmowa o odpowiedzialności i o zdrowiu.
5.„Pojazdy nogami napędzane” – zabawa ruchowa (naśladowcza - dzieci biegają po sali przy muzyce lub tamburynie, na odpowiednie hasło n-la, np. "na hulajnogi!" dzieci naśladują poruszanie się na... hulajnodze, wrotkach, rolkach, rowerze;)
6.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę – ewaluacja zajęć metodą kciuków i zaproszenie do ostatniego zadania – już indywidualnego – przy stolikach:
Praca z kartą pracy przygotowana przez n-la – zadanie podsumowujące ćwiczenie klasyfikowania, segregowania pojazdów na lądowe, powietrzne i wodne (na karcie jest kilka różnych pojazdów, zadaniem dzieci jest otoczenie zieloną pętlą pojazdów lądowych, niebieską - wodnych, żółtą - powietrznych)

Oprac. Katarzyna Żądło

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.