X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46455
Przesłano:

Aktywność fizyczna - bezpieczne zabawy. Konspekt

KONSPEKT

Imię i nazwisko prowadzącego: Emilia Kwiatkowska
Przedmiot: Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia
Forma zajęć: Zbiorowa, grupowa, indywidualna
Grupa/liczba osób: klasa: VI, 16 uczniów
Czas: 90 minut (2 razy po 45 min.)
Temat: Aktywność fizyczna – bezpieczne zabawy.
Cele ogólne:
• Uświadomienie uczniom wpływu aktywności fizycznej na nasz organizm.
• Uświadomienie uczniom zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i letnich.
• Kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego.
• Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
• Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej.

Cele szczegółowe:
• Uczeń wie, jaką rolę odgrywa dla naszego zdrowia aktywność fizyczna.
• Wie jakie zagrożenia dla organizmu niesie za sobą siedzący tryb życia.
• Uczeń rozróżnia miejsca zabaw bezpiecznych od niebezpiecznych.
• Umie ocenić postępowanie rówieśników.
• Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa.
• Umie wymienić rodzaje aktywności fizycznej.
• Potrafi przedstawić podział zabaw.
• Potrafi wymienić różnice między zabawa, a grą.
• Uczeń ma świadomość, że zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów
zimowych, letnich jest najważniejsze.
• Przewiduje zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania podczas
zabaw.
• Wykazuje gotowość do polepszenia swojego trybu życia

Metody i formy pracy:
• Słowna
• Oglądowa
• Pogadanka
• Burza mózgów
• Skojarzenia
• Mapa myśli
• Pokaz filmu edukacyjnego

Środki dydaktyczne:
• Anagram
• Karty pracy
• Plansza dydaktyczna
• Brystol o wymiarach A1
• Kartki A4 – 6 szt.
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca: czas – 2 razy po 10 minut

1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Wprowadzenie do tematu. Podanie tematu.

Faza realizacyjna: czas - 2 razy po 30 minut

1. Uczniowie wykonują prace w grupach polegające na wypisywaniu jak największej ilości skojarzeń dotyczące aktywności fizycznej.
2. Uczniowie oglądają krótki film pt.: „Co się dzieje, kiedy w ogóle nie ćwiczysz?”
3. Uczniowie na podstawie obejrzanego filmu decydują, czy dobrze wykonali wcześniejsze ćwiczenie.
4. Uczniowie udzielają odpowiedzi dotyczących wykonanego zadania domowego.
5. Rozszyfrowanie anagramu.
6. Tworzenie przez uczniów mapy myśli.
7. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas zabaw.
8. Tworzenie Kodeksu postępowania w okresie letnim i zimowym.

Faza podsumowująca: czas - 2 razy po 5 minut

1. Uczniowie w ramach podsumowania tematu rozwiązują kartę pracy.
2. Jak oceniasz dzisiejszą lekcję. Które ćwiczenie sprawiło Ci najwięcej trudności, a które było najłatwiejsze?

Scenariusz
1. Przywitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności przez nauczyciela.
2. Nauczyciel wyświetla anagram. Rozszyfrowanie przez podopiecznych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej pierwszej części tematu lekcji. Uczniowie mają czas na zastanowienie się i ułożenie wyrazów. Ta osoba, która rozwiąże zadanie najszybciej ustawia w odpowiednim miejscu litery w celu zakończenia tego ćwiczenia.
Temat lekcji – Aktywność fizyczna
https://wordwall.net/play/8756/423/539
3. Nauczyciel tłumaczy uczniom co to jest aktywność fizyczna (ruchowa) oraz wydolność fizyczna. Czym one się różnią?
4. Nauczyciel wprowadza metodę aktywizującą – burzę mózgów. Dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z nich otrzymuje jedno pytanie. Uczniowie muszą wypisać jak najwięcej skojarzeń zgodnych z wylosowanym pytaniem. – 10 min
• Jakie znacie rodzaje aktywności fizycznej?
• Jak rozumiesz powiedzenie „ruch to zdrowie”?
• Ile czasu dziennie na aktywność fizyczną powinny poświęcać dzieci?
• Jaki wpływ ma ruch na funkcjonowanie naszego organizmu?
Przedstawienie zapisanych pomysłów przez dane grupy i ustosunkowanie się do nich pozostałych uczniów.
5. Nauczyciel wyświetla filmu pt.: „Co się dzieje, kiedy w ogóle nie ćwiczysz?”
Co się dzieje, kiedy w ogóle nie ćwiczysz? - YouTube
Zadaje uczniom pytania dotyczące obejrzanego filmu oraz ustosunkowuje się do zapisanych we wcześniejszym ćwiczeniu skojarzeń grupowych.
• Czy pogarsza się stan skóry z powodu braku aktywności fizycznej?
• Jakie objawy występują podczas dużego wysiłku, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni?
• Czy brak aktywności fizycznej może być powodem utraty energii? Jak nasz organizm z tym sobie radzi?
• Bezsenność i praca umysłu. Dlaczego nie potrafię się skoncentrować?
• Czy nasz organizm nabywa odporności przy braku aktywności fizycznej?
• Brak siły, słabe mięśnie i podatność na urazy są wynikiem braku ruchu?
• Przyczyny złej postawy ciała, kruchości kości.
• Czy brak ćwiczeń może powodować złe trawienie i złą kondycję psychiczną?
• Nadwaga i niska samoocena są efektem braku aktywności fizycznej?
• Na czym polega metoda małych kroków?
6. Nauczyciel omawia przygotowane kart pracy z zadania domowego. Rozmawia o aktywności fizycznej: Zadaje pytania uczniom:
• Jaką aktywność fizyczną najczęściej wykonujecie?
• Jak często?
• Jak uważasz, czy jest jej za mało, czy za dużo?
• Jaki ma wpływ na wasz organizm?
• Rozważ w jaki sposób możesz poprawić swoje zdrowie.

7. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem drugiej części zajęć. Wykorzystuje rozsypankę wyrazową – tablica interaktywna.

Temat: Bezpieczne zabawy.
https://wordwall.net/play/8756/580/944

8. Nauczyciel słownie wprowadza temat. Definiuje pojęcie zabawy. Omawia jej główne założenia. Przedstawia podział zabaw na: manipulacyjne, konstrukcyjne, twórcze, dydaktyczne, ruchowe. Określa cechy, które różnią grę od zabawy na podstawie planszy dydaktycznej.

9. Nauczyciel angażuje uczniów w tworzenie „mapy myśli” na brystolu o wymiarach A1 pt.: ZABAWY.
• Dzieli uczniów na 2 grupy. Każda z nich opracowuje swoje zadanie na 3 kartach z bloku, a następnie wkleja do mapy myśli.
• Przygotowanie przez uczniów miejsc pracy.
• Pierwsza grupa rysuje i wpisuje rodzaje zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych oraz takich, które uwzględniają aktywność fizyczną zimą.
• Druga drużyna opracowuje rodzaje zabaw twórczych i dydaktycznych oraz takich, które uwzględniają aktywność fizyczną latem.

10. Wprowadzenie przez nauczyciela „Burzy mózgów” – bezpieczeństwo podczas zabaw. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na zadane pytania.
• Wymień zabawy niebezpieczne.
• Dlaczego niektóre zabawy są niebezpieczne i do czego mogą doprowadzić?
• Wymień zabawy bezpieczne.
• Jak należy się zachowywać, by nasze zabawy nie były zagrożeniem dla innych uczestników?
• Teren, miejsce ważnym elementem bezpieczeństwa.
Podsumowanie przez nauczyciela omówionych zasad bezpieczeństwa podczas zabaw letnich i zimowych.

11. Grupowe tworzenie kodeksu postępowania dołączonego do „mapy myśli”.
• Pierwsza grupa opracowuje Kodeks postępowania w czasie zimy.
• Druga – Kodeks postępowania w okresie letnim.
• Uporządkowanie miejsc pracy przez uczniów.

12. Podsumowanie zajęć. Wypełnienie przez uczniów karty pracy.
• Podsumowanie przez nauczyciela pracy uczniów podczas zajęć.
• Przypomnienie najistotniejszych zagadnień.
• Wypełnienie podsumowującej karty pracy.

Piśmiennictwo dla nauczyciela
1.Nowak P., „Gry a zabawy ruchowe – Jakie są różnice oraz współczesny podział” WF wychowanie fizyczne.net, 16 luty 2013. Dostępny w Internecie: wychowaniefizyczne.net | Gry a zabawy ruchowe-Jakie są różnice oraz współczesny podział?Gry a zabawy ruchowe-Jakie są różnice oraz współczesny podział? - wychowaniefizyczne.net
2.Perec-Staśkiewicz W., „Ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna i jej znaczenie w życiu człowieka” Caritas Archidiecezji Gdańskiej, 22 maj 2020. Dostępny w Internecie: Ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna i jej znaczenie w życiu człowieka – Caritas Archidiecezji Gdańskiej
3. Film JASNA STRONA „ Co się dzieje, kiedy w ogóle nie ćwiczysz?” Dostępny w Internecie: Co się dzieje, kiedy w ogóle nie ćwiczysz? - YouTube

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.