X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4640
Przesłano:

Polska - moja ojczyzna. Scenariusz całodziennych zajęć świetlicowych dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

KRĄG TEMATYCZNY: DUŻA I MAŁA OJCZYZNA.
Cel ogólny: Stwarzanie okazji sprzyjających zdobywaniu wiedzy o świecie, Europie, Polsce i najbliższej okolicy
Konspekt zajęć świetlicowych dn. 29.04.2009
Opracowała Anna Kryczka

Temat: Polska – moja ojczyzna.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- Zna symbole narodowe Polski
- Zna podstawowe informacje o Polsce
- Wie, że należy z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych i hymnu
- Rozróżnia kierunki wschód, zachód, północ, południe
- Potrafi czytać ze zrozumieniem
- Potrafi rozwiązać krzyżówkę
- Potrafi odnaleźć na mapie stolicę Polski, największe miasta, rzeki, góry, państwa graniczące z Polską
- Potrafi pracować w grupie
- Potrafi wykonać zadania z karty pracy
Metody pracy : słowna, praktycznego działania, zabawowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z hymnem Polski, mapa świata , mapa Polski, krzyżówka, zdjęcie godła i flagi Polski, karta pracy

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna.
1. Zabawy po zajęciach dydaktycznych.
2. Nawiązanie do tematu zajęć - samodzielne rozwiązywanie krzyżówki przez uczniów, której hasłem jest: nasz kraj.
Pytania do krzyżówki.

1. Gdy na tym jeździsz, odpychasz się jedną nogą.
2. Nieduży arkusz papieru, a zmieści rzeki, miasta i góry.
3. Pojemnik na śmieci.
4. Niebieska „wstążeczka” na mapie.
5. Twarda czapka na głowę.
6. Ulubiony pojazd dzieci.
7. Chodzi do tyłu.
8. Duża woda, ale nie morze i nie rzeka.

3. Swobodne wypowiedzi uczniów związane z tematem zajęć. Co wiemy o naszym kraju?

II. Część zasadnicza.

1. Rozmowa na temat naszej Ojczyzny oraz symboli narodowych Polski.
- Jak brzmi pełna nazwa naszego kraju?
- Kochamy Polskę, naszą Ojczyznę, czy jesteśmy z niej dumni?
- A kim jesteśmy?
- Czy wiecie jakie są symbole narodowe Polski?
- Jak wygląda flaga naszej Ojczyzny, jakie ma kolory?
- Jak wygląda godło Polski?
- A jak nazywa się hymn Polski? Jakie są jego pierwsze słowa?
- Kiedy go śpiewamy?
- Jak się wówczas zachowujemy?
Symbole narodowe oznaczają, że nie musimy wypowiadać słowa Polska, lecz gdy je zobaczymy, usłyszymy, wiemy, że to Polska nasza Ojczyzna. Symbole narodowe w każdym momencie (zawsze), w każdym miejscu należy uszanować.
2. Wysłuchanie hymnu polskiego w godnej postawie.
3. Praca z mapą. Wskazywanie na mapie stolicy Polski, największych miast, rzek, gór. Wskazywanie na mapie sąsiadów Polski.
4. Rozmowa z dziećmi na temat ciekawych miejsc w naszym kraju. Dzieci wypowiadają się na podstawie własnych doświadczeń.
5. Pochodzenie nazwy kraju – wyjaśnienie genezy nazwy naszego kraju.
Nie wiadomo na pewno jakie jest pochodzenie nazwy Polska. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie wywodzi od słowa pole, gdyż przypuszcza się, że głównym zajęciem plemienia Polan była uprawa roli lub dlatego, że po prostu żyli na niezalesionych terenach, w odróżnieniu od innych plemion.
6. Wykonanie zadań z karty pracy.
7. Odgadywanie zagadek dotyczących naszego kraju.
*Srebrna woda z gór wytryska,
to największa rzeka.............
(Wisła)
*Pytanie nietrudne, to każdy z was
przyzna . Jak się nazywa nasza
Ojczyzna?
(Polska)
*Co to za miasto, w którym chmury
zawadzają o Pałac Kultury ?
(Warszawa)
*W państwowym godle umieszczony - jego
głowa stworzona do korony.
(Orzeł)
*Biel na niej jest i czerwień,
powiewa, gdy wiatr się zerwie.
Wciągnięta na masztu szczyt
wisi od świtu po świt.
(Flaga)
*Ogoniasta panienka miecz i tarczę ma w rękach.
Chociaż nie jest rycerzem,
to stolicy nam strzeże.
(Syrenka)

III. Część podsumowująca.

1. Podsumowanie zajęć i ocena pracy dzieci na zajęciach.
2. Skierowanie do dzieci pytań odnośnie tematyki realizowanych zajęć.
- Jak brzmi pełna nazwa naszego kaju?
- Jak nazywa się stolica Polski?
- Jakie znasz największe miasta i rzeki polskie?
- Z kim graniczy Polska od strony zachodniej, wschodniej , północnej i południowej?
- Jakie są symbole narodowe naszego kraju?
- Kto jest autorem hymnu polskiego?
- Od nazwy jakiego plemienia pochodzi nazwa Polski?

3. Indywidualna pomoc dzieciom w odrabianiu zadań domowych.
4. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
5. Zabawy dowolne dzieci.
6. Prace porządkowe w świetlicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.