X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46364
Przesłano:

Aktywność obywatelska - WOS

Temat: Dowiemy się jak być aktywnym obywatelem.
Kluczowe pytanie do uczniów:
1. Dlaczego warto być aktywnym obywatelem?

Wymagania z podstawy programowej:
- korzysta z prostych procedur oraz z możliwości, jakie stwarzają obywatelom instytucje życia publicznego – wskazuje, gdzie załatwić proste sprawy urzędowe,
- wyjaśnia znaczenie aktywności obywatelskiej,
- powiększa treść własnej tożsamości lokalnej, regionalnej, etnicznej i obywatelskiej,
- wykazuje konieczność współdziałania w życiu społecznym i wyjaśnia istotę samorządności,
- przedstawia formy wpływania obywateli na decyzje władz samorządowych, przykłady realizacji lokalnych inicjatyw mieszkańców finansowanych z budżetów obywatelskich oraz przedsięwzięć podejmowanych przez młodzieżowe rady gminy/ miasta,
- wykorzystuje swą wiedzę do interpretacji wydarzeń życia społecznego, w tym publicznego,
- współpracuje z innymi – dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą lub innym przedmiotem:
- uczeń zna omówione na poprzednich lekcjach formy aktywności obywatelskiej, takie jak: organizacje pozarządowe, wybory samorządowe, referendum lokalne, petycja, budżet obywatelski, młodzieżowa rada gminy,
- potrafi podać przykłady spraw urzędowych, które można załatwić na szczeblu gminy, powiatu i województwa.

Kompetencje kluczowe kształcone na lekcji:
- porozumiewanie się w języku ojczystym: wypowiedzi uczniów dotyczące tematu lekcji,
- umiejętność uczenia się, organizowanie własnego procesu uczenia się, indywidualnie oraz w grupach,
- kompetencje społeczne i obywatelskie,
- poczucie inicjatywy i przedsiębiorczość, wcielanie pomysłów w czyn, kreatywność, innowacyjność i podejmowanie ryzyka, a także zdolność do planowania przedsięwzięć i prowadzenia ich dla osiągnięcia zamierzonych celów;
- świadomość i ekspresja kulturowa, twórczego wyrażanie idei, doświadczeń i emocji.

Treści z doradztwa zawodowego kształcone na lekcji:
- rozwijanie umiejętności uczenia się,
- kształtowanie postawy szacunku wobec pracy własnej i cudzej,
- przestrzega zasad kultury i etyki,
- współpracuje w zespole klasowym,
- uczeń jest kreatywny i konsekwentny w realizacji zadań,
- zna swoje prawa i obowiązki.

Cele lekcji (nauczyciela):
1. Umiejętność dostrzegania przez ucznia przejawów społecznej aktywności obywatelskiej w swoim otoczeniu, regionie i kraju.
2. Uświadomienie ważności i potrzeby zaangażowania w kwestie społeczne.
Cele sformułowane w języku ucznia:
1. Wymienia różne formy aktywności obywatelskiej.
2. Rozumie znaczenie aktywności obywateli w życiu publicznym.
3. Planuje własne działania społeczne.

„Nacobezu” – „ na co będę zwracał uwagę”:
1. Potrafię omówić przykłady inicjatyw obywatelskich realizowanych w ramach struktur samorządowych.

Przebieg lekcji (Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Przedstawienie przez chętnych uczniów wiadomości ze świata, z kraju i z regionu.
3. W ramach powtórzenia gra dydaktyczna na platformie Kahoot. Na temat przykładów spraw urzędowych, które można załatwić na szczeblu gminy, powiatu i województwa.
4. Burza mózgów. Uczniowie podają pomysły form aktywności obywatelskiej.
5. Przedstawienie form aktywności obywatelskiej. Prezentacja multimedialna.
6. Praca w grupach. W dokumencie edytowalnym wpisywanie pomysłów na poprawę funkcjonowania naszej gminy.
7. Ćwiczenie interaktywne sprawdzające wiedzę z lekcji. https://learningapps.org/display?v=p888no8r320
8. Podsumowanie lekcji. Próba odpowiedzi na pytanie kluczowe lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.