X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46280
Przesłano:

Scenariusz zajęć terapeutycznych przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego dla uczniów klasy IV - zajęcia integrujące grupę

Scenariusz zajęć terapeutycznych przeprowadzonych
metodą Ruchu Rozwijającego dla uczniów klasy IV ( zajęcia integrujące grupę)

Cele ogólne :
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka
- doskonalenie umiejętności nawiązywania i pogłębiania kontaktów społecznych
- poznanie, kontrolowanie własnego ciała oraz rozwijanie sprawności ruchowej
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji samego siebie
- kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem
-
Cele operacyjne ( dziecko ) :
- kontroluje własne zachowania
- współdziała w grupie
- akceptuje siebie i innych
- swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
- współpracuje z partnerem
- bezpiecznie zachowuje się podczas ćwiczeń
- odczuwa radość ze wspólnej zabawy

Forma – zajęcia z całą grupą
Metoda – metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Środki dydaktyczne – koce

Przebieg zajęć:
1. Powitanie : dzieci siadają w kole (siad płaski) i witają się palcami u rąk, palcami u nóg
2. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała (wyczucia własnego ciała) :
- leżenie na plecach i ślizganie się po podłodze, kręcenie się w kółko
- leżenie na brzuchu i ślizganie się po podłodze, kręcenie się w kółko
- siedząc na podłodze – kręcenie się w kółko na pośladkach
- leżenie na brzuchu, ręce wyciągnięte przed siebie i turlanie się po podłodze
- leżenie na plecach napinanie i rozluźnianie mięśni całego ciała

3. Ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa:
- Ćwiczenia indywidualne
• leżenie na plecach lub brzuchu (mięśnie rozluźnione) odprężenie, odpoczynek

- Ćwiczenia w parach
• „Mostek” – jedno dziecko w pozycji na czworakach jest nieruchome a drugie przechodzi pod nim, przechodzi obok niego, nad nim, dookoła niego,
- Ćwiczenia w grupach
• dzieci wspólnie tworzą tunel i kolejno każde dziecko czołga się na brzuchu lub na plecach pod tunelem i dołącza na koniec tunelu.

4. Ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracę z partnerem i grupą
- Ćwiczenia „z” w parach:
• jedno dziecko leży na podłodze a drugie łapie je za kostki i ciągnie po podłodze, a następnie zamiana ról
• jedno dziecko leży na podłodze a drugie łapie je za nadgarstki i ciągnie po podłodze, zamiana ról
• prowadzenie „niewidomego” – jedno dziecko zamyka oczy a drugie jest jego przewodnikiem i prowadzi je po sali, zamiana ról
• „Fotelik” siadamy w rozkroku na podłodze a drugie dziecko siada przed nami, delikatnie je obejmujemy i kołyszemy, zamiana ról
- ćwiczenia „przeciwko” w parach
• dwie osoby siedzą na podłodze plecami do siebie i przepychają się plecami, z pomocą nóg
• „Żabki” – dwie osoby skacząc z rękami wyciągniętymi próbują wytrącić partnera z równowagi
• ćwiczenie odprężające – jedno dziecko leży na brzuchu a drugie masuje mu całe plecy a później zamiana
- ćwiczenia „razem” w parach:
• siadamy na podłodze plecami do siebie i opieramy się na plecach partnera a partner wykonuje skłon i zmiana
• „Łódka” – dwie osoby siadają w rozkroku na podłodze przodem do siebie, dotykając się stopami i trzymając się za ręce, i pochylają się raz w przód raz w tył
• „Sobowtór” – idąc za partnerem naśladujemy jego ruchy
• ćwiczenie odprężające – siadamy na podłodze i masujemy partnerowi kark i barki
- ćwiczenia „razem” w grupie
• „Dywanik” – dziecko kładzie się na podłodze a kilkoro dzieci turla leżące dziecko i zmiana
• „Fala” kilkoro dzieci (ok. 5, 6) przyjmuje pozycje na czworakach klęcząc obok siebie a jedno dziecko kładzie się na plecach dzieci klęczących i jest delikatnie przez nie kołysane, zmiana dziecka
• „Domek” 2- 3 dzieci przyjmują pozycję na czworakach tworząc domek, a jedno dziecko biega po sali i na klaśnięcie chowa się do swojego domku
• „La..ba..da” – maszerujemy w kole, jedna osoba wyznacza miejsce za które trzeba złapać osobę przed nami
• „Huśtawka” jedno dziecko kładzie się na kocu a pozostałe dzieci chwytają za brzegi koca i huśtamy dziecko w kocu, zmiana dziecka i tak wszystkie po kolei

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.