X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46225
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Drzewa skarbem dla ludzi i zwierząt. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Temat: „Drzewa skarbem dla ludzi i zwierząt”

Grupa: 5 -latki

Cel główny: Rozwijanie myślenia
Cele szczegółowe:
1. Rozwijanie myślenia twórczego poprzez stosowanie różnych metod i technik twórczych, np.: burzy mózgów.
2. Rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego
3. Układanie historyjek obrazkowych, opowiadanie ich z podaniem przyczyny i skutku danych zdarzeń
4. Słuchanie zdań prawdziwych i fałszywych, ocenianie ich wartości logicznej (np. poprzez wykonywanie określonych ruchów).
Metody: metody i techniki twórczego myślenia: ,,burza mózgów”, rozmowa kierowana, pokaz, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania

Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa

Środki dydaktyczne: Magnetofon, płyta CD, sylweta drzewa z kartonu, wiersz pt.: "Drzewo", sylwety zwierząt leśnych (wiewiórka, mysz, jeż, ptak w gnieździe, dzięcioł), przedmioty wykonane z drewna lub drewnianych półproduktów: (drewniana łyżka, drewniane klocki, deska do krojenia, wykałaczki, pudełko tekturowe, gazety), fragmenty drzewa: przepiłowane gałęzie, „plastry” odcięte z pnia, kawałki kory. Historyjka obrazkowa pt: „Od drzewa do stołu”(6 części), sylwety zwierząt leśnych (wiewiórka, zając, niedźwiedź, dzięcioł), sylweta drzewa wykonana z brązowego brystolu, obrazki przedstawiające rolę drzew w przyrodzie ( produkują tlen, dają nam owoce, są domem dla zwierząt oraz źródłem ich pokarmu, dają drewno, z którego robi się np. papier, meble, zabawki, są miejscem odpoczynku w upalny dzień, dają cień), liście: czerwone i zielone, odznaki przyjaciela drzew dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:
1.Rozpoczęcie zajęć – nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę zajęć odtwarzając płytę z nagraniem odgłosów pochodzących z lasu. Po wysłuchaniu nagrania zadaje dz. pytanie: skąd pochodzą odgłosy, które słyszeliście?

N. zaprasza dz. przed makietę drzewa. N. posługując się makietą drzewa recytuje wiersz przy pomocy sylwet zwierząt leśnych. N. zadaje dz. pytania:
- „Jakie zwierzęta były mieszkańcami drzewa?”
- Gdzie swoje mieszkania miały: mysz, ptas zek a gdzie wiewiórka?
- Dlaczego przyjemnie jest siedzieć pod drzewem?

Wiersz "Drzewo" W. Leliwy

Rośnie w lesie stare drzewo,
Szumem liści wszystkich woła.
Miękka trawa, mchy, paprocie
W jego cieniu dookoła.

W norkach między korzeniami,
Mysz i jeżyk to sąsiedzi.
Na gałązce, pośród liści
Mały ptaszek w gniazdku siedzi.

Dzięcioł dobrym jest lekarzem,
W korę mocno dziobem stuka,
Aby drzewo było zdrowe
W nim robaczków ciągle szuka.

W dziupli ruda wiewióreczka
Wciąż gromadzi swe zapasy:
Szyszki, ziarnka i orzeszki
Znosi na zimowe czasy.

Wokół drzewa dużo tlenu,
Zdrowe, rześkie jest powietrze.
Drzewo chroni nas przed słońcem,
Więc posiedźmy pod nim jeszcze.

2. Zabawa ruchowa „Jestem drzewem”. Dzieci maszerują po obwodzie koła. Na jedno klaśnięcie dzieci wyciągają ramiona do góry i maszerują na palcach (drzewa pną się do słońca), zaś na dwa klaśnięcia poruszają w górze rękami (gałęzie poruszają się na wietrze).

3. „Od drzewa do stołu”– układanie historyjki obrazkowej. N. umieszcza na dywanie kilka przedmiotów wykonanych z drewna lub drewnianych półproduktów. Prosi, żeby dzieci przyjrzały się zaprezentowanym obiektom.
N. zadaje pytania:
- Co wspólnego mają ze sobą zaprezentowane przedmioty?
N. pokazuje dz. fragmenty pochodzące z drzewa: gałęzie, „plastry” odcięte z pnia, kawałki kory.

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zwierzęta w lesie”. Wybrane dz. z sylwetami zwierząt zawieszonymi na szyi poruszają się po sali (lesie) naśladując sposób poruszania się określonego zwierzęcia.(niedźwiedź – porusza się na czworakach, zając – skacze, wiewiórka- skacze i je orzeszka, dzięcioł – lata i uderza ręką o podłogę). Na pauzę muzyczną zwierzęta szukają schronienia - przykucają pod najbliższym drzewem (pozostałe wybrane dzieci).

5. „Po co potrzebne są drzewa?” – burza mózgów. N. zadaje dz. pytanie: „po co potrzebne są drzewa?”
Następnie N. zaprasza dz. przed tablicę, odkrywa sylwetę drzewa, na której wspólnie z dz. umieszczają obrazki przedstawiające korzyści jakie dają drzewa ludziom i zwierzętom.

6. Zabawa „Prawda, czy fałsz?”
N. przedstawia reguły zabawy. N. rozdaje każdemu dz. 2 liście – czerwony (z napisem nie) i zielony (z napisem tak) i wypowiada zdania:
- Drzewo lubi, kiedy łamiemy mu gałęzie i zrywamy z niego liście?
- W miejsce ściętych drzew leśnicy sadzą nowe drzewa?
- Po zapisaniu kartki z jednej strony możemy ją wyrzucić do kosza?
- Drzewa w lesie mogą wycinać tylko drwale?
- Dzięcioła nazywamy „lekarzem drzew” bo w korze szuka szkodników?
Dz. po wysłuchaniu zdania podnoszą odpowiedni liść – czerwony lub zielony.

7. Zakończenie zajęć – „Kodeks przyjaciela drzew”. N. wspólnie z dz. wypowiada tekst przysięgi: My przedszkolaki obiecujemy być przyjaciółmi drzew. Będziemy o nie dbać i nie pozwolimy nikomu ich niszczyć.
N. dziękuje dz. za wspólną zabawę i rozdaje każdemu dz. odznaki symbolizujące – przyjaciela drzew.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.