X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46152
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczny internet - konspekt zajęć z wykorzystaniem technologii multimedialnej

Temat zajęć: Bezpieczny Internet
Grupa: 4,5,6 – latki.

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie dzieci z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą dostęp do Internetu,
- zapoznanie dzieci z korzyściami, jakie płyną z dostępu do Internetu,
- rozwijanie zainteresowania zdobywania wiedzy w sposób multimedialny.

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- poznaje zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,
- poznaje zagrożenia płynące z nieodpowiedniego korzystania z zasobów internetowych,
- poznaje korzyści płynące z umiejętnego wykorzystywania Internetu,
- zdobywa wiedzę i umiejętności podczas edukacyjnych gier multimedialnych.

METODY:
- percepcyjne: obserwacja i pokaz,
- słowne: opis sytuacji,
- czynne: ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- tablica multimedialna,
- komputer,
- zasoby internetowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu bezpiecznego korzystania z Internetu: 5 zasad bezpieczeństwa – warto wiedzieć – źródło strona www.sieciaki.pl.
2. Prezentacja filmiku edukacyjnego z ww. strony pt. „Nie ufaj osobom poznanym w sieci” - jako przykład zagrożeń.
3. Przykład pozytywnego korzystania z zasobów internetowych – Kosmos – piosenka „W układzie słonecznym” - zdobywanie informacji ze źródeł internetowych.
4. Przykładowe gry edukacyjne – podróż z Misiem Bu w Kosmos – wspólne rozwiązywanie zadań, wyznaczonych przez Misia Bu (przeliczanie obiektów, położenie w przestrzeni, dopasowywanie elementów, zabawy kreatywne,).
5. Zabawy dramowe w parach – nawiązywanie dialogu, proponowanie spotkania, lub udostępnienia zdjęcia, asertywne zachowanie dziecka, kulturalna odmowa.
6. Podsumowanie zajęć „Test wiedzy prawda/fałsz” – na pytania zadawane przez nauczyciela dzieci odpowiadają unosząc kciuk do góry – jeśli się zgadzają, lub w dół – jeśli nie.
Przykładowe pytania:
- Czy w Internecie można znaleźć ciekawe informacje?
- Czy można korzystać z Internetu bez wiedzy i nadzoru dorosłych?
- Czy można podawać swoje dane – imię i nazwisko, adres?
- Czy nawiązujemy kontakt z osobami nieznajomymi w sieci?
- Czy można bez żadnych ograniczeń czasowych spędzać czas w sieci?
- Czy można umieszczać czyjeś zdjęcia lub filmy w sieci bez jego zgody?
Swobodne wypowiedzi na temat udzielonych odpowiedzi, próby argumentacji.
7. Zakończenie zajęć, pożegnanie z Misiem Bu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.