SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat : Zimowe czary - zajęcia realizowane w ramach autorskiego programu z zakresu logorytmiki „ Ruch – słuch- słowo – zabawy z logo rytmiką” dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki)
Cele ogólne:
-Usprawnianie koordynacji słuchowo – ruchowej
- Rozwijanie pamięci słuchowej
- Usprawnianie aparatu artykulacyjnego w trakcie wypowiadania różnych głosek
- Rozwijanie słuchu fonematycznego
Cele szczegółowe:
- Ćwiczy słuch fonematyczny
- Reaguje na bodziec czuciowy z obszaru palców rąk, usprawnia motorykę małą
- Utrwala poznane słowa piosenek
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego
I.5 – uczestniczy w zabawach ruchowych w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu,bieżne, skoczne z czworakowaniem, rzutne
IV.2 - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego , posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróznia głoski na końcu i początku wyrazu w wybranych prostych fonetycznych słowach.
IV.7- eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
Metody:
- Logorytmiczne (ćwiczenia z zakresu techniki ruchu, ćwiczenia percepcyjno-ruchowe, ćwiczenia w muzykowaniu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ortofoniczne, fonacyjne, artykulacyjne),
- Rudolfa von Labana – wiązanie ruchu ze słowem rytmem i muzyką,
- Metoda Carla Orffa – oparte na schemacie metoda- słowo- ruch
- Dobrego Startu wg. M. Bogdanowicz” – integracji zmysłów, orientacji w schemacie ciała, zabawy usprawniające analizator słuchowy,
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta Cd, lina z supełkami, chusta animacyjna, śnieżynki, ilustracje (nos,kos,kosz,sos,hotel,fotel,pas,las,kosa,koza)
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z piosenką
Dzień dobry, dzień dobry witam Was!(kłaniamy się)
Chcę skakać, chcę tupać bo już czas.(podskakujemy i tupiemy)
2. „ Walc cmokuś” – rozgrzewka do muzyki J. Strauss – „ Nad pięknym modrym Dunajem”
3. „Co robię” – różnicowanie słuchowe
Nauczyciel prezentuje grupie wybrane pary słów połączonych z ruchem. Uczestnicy utrwalają gesty, po przećwiczeniu z prowadzącym, grupa reaguje już bez podpowiedzi ruchowej, tylko na sam bodziec słowny
Nos – sos, kosz – kos, hotel – fotel, pas -las, kosa –koza
4. Lina z supełkami – na linie zawiąujemy w nierównych odstępach supełki. Dzieci ustawiają się w kręgu i przesuwają między palcami linkę. Kiedy natrafią na supełek reagują w ustalony sposób:
Zabawa Na gładkim odcinku Na supełku
Pociąg Ciuch, ciuch U – u sygnał dźwiękowy
Ulica Warczenie samochodu Udajemy klakson
s-sz Głoska s Głoska sz
burza Kap, kap Zaczepił o ucho - ała
5. Zabawa z chustą animacyjną „ Wirujące płatki z głoskami”
Chusta leży na dywanie dzieci bardzo powolutku podnoszą do góry, im wyżej tym głośniej wypowiadają głoski „ o”, „a” , sz” ,r”, „s”.
6. Piosenka „ Jestem muzykantem konszabelantem”
7. Zabawa z piosenką „ Pingwinek”
8. Ćwiczenia oddechowe – „ Płatki śniegu”
Dzieci dostają płatki śniegu ich zadaniem jest jak najdłużej wprawić w ruch płatki.
9. Piosenka na zakończenie
Do widzenia, do widzenia
Żegnam Was, żegnam Was!
Fajnie się skakało, fajnie się tupało,
Lecz już czas! lecz już czas!
Podziękowanie dzieciom za zajęcia.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 