X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45937
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpiecznie bawimy się na śniegu - scenariusz zajęć dla dzieci 5,6 -letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5,6-LETNICH

Krąg tematyczny: Zabawy na śniegu.
Temat dnia: Bezpiecznie bawimy się na śniegu.
Cele zajęć:
Ogólne:
Uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw podczas zabaw zimowych.
Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Kształtowanie umiejętności budowania kilkuzdaniowej wypowiedzi na określony temat.
Rozwijanie poczuci rytmu.

Operacyjne uczeń:
- wymienia zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu,
- układa historyjkę obrazkową,
- podejmuje próby samodzielnego opowiadania przygód chłopców,
- gestem i ruchem ilustruje muzykę,
- wykonuje pracę plastyczną na określony temat.
Metody:
słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia, instrukcja;
oglądowe: pokaz,
czynne: zabawy ruchowe, ćwiczenia, zadania praktyczne,
Formy pracy uczniów, organizacja, aktywność: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik „Wielka Księga Tropicieli”, kartoniki zielone i czerwone, opowiadanie J. Kusego „Trzy czerwone serca”, historyjka obrazkowa do opowiadania, muzyka do tańca „Lepienie bałwanka”, arkusz szarego papieru, czarny mazak, ilustracje przedstawiające dzieci podczas zabaw zimowych.
Literatura: przewodnik metodyczny – „Tropiciele cz. 2, T. Jóźwicki – „Opowiadanie jako forma wypowiedzi w klasach początkowych” WSiP, Warszawa 1988.

I. Zabawy konstrukcyjne „Pałac Królowej Zimy” – konstruowanie budowli z różnego rodzajów klocków.
II. PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz”.
N-l wypowiada zdania, a dzieci podnoszą do góry kartonik zielony - kiedy zdanie jest prawdziwe lub kartonik czerwony jeśli jest fałsze. Przykładowe zdania:
- Zima to pora roku, która następuje po jesieni.
- W zimie opalamy się na plaży.
- Zimą z nieba pada śnieg.
- Śnieg jest koloru zielonego.
- Zimą zbieramy kolorowe liście.
- Ślizgamy się na zamarzniętym stawie.
- Zimą obchodzimy święta Bożego Narodzenia.
- Grudzień to pierwszy miesiąc roku, itp.
2. Słuchanie opowiadania J. Kusego pt. „Trzy czerwone serca”.
Nocą mróz ściął kałuże. Kazik, Tomek i Zdzich trzej przyjaciele z jednego podwórka
i przedszkola wracali do domu. Postanowili pójść dłuższą drogą i przy okazji sprawdzić,
czy pobliski staw już pokrył się lodem. Zamarzał każdej zimy. Ale sprawdzić trzeba.
Szli wąską drogą, wzdłuż szkolnego parkanu. Tuż za boiskiem skręcili wzdłuż niewielkiego wzniesienia, który zasłaniał lasek i staw położony obok niego.
– Na pomoc! Ratunkuuuuu!!!! – stanęli i nasłuchują.
– Ratunku! Naaaaa pooomoooo....- wołanie powtórzyło się.
Spojrzeli po sobie, bez zbędnych słów ruszyli tam, skąd nadal słychać było dramatyczne wołanie. Po krótkim biegu znaleźli się na wzgórzu, z którego widać już było zamarznięty staw, na lodzie czarną plamę wody, a w niej dwie kolorowe czapeczki...Tomek bez wahania rzucił komendę:
- Dawać szaliki!
Związane razem trzy szaliki utworzyły sznur, którym próbowali rzucić znajdującym się
w wodzie malcom. Niestety ten zrobiony na poczekaniu sprzęt ratunkowy okazał się za krótki. Opuścili bezradnie ręce. To na nic, sami nie damy rady...
Wtedy nieoczekiwanie na pobliskiej szosie ukazał się czerwony strażacki samochód. Wracał z akcji? Spieszył do ognia? Czy takim chłopcom jak oni wolno go zatrzymać? Wdesperackim odruchu krzyknęli niemal równocześnie:
- Na pomoc!...- zaczęli wymachiwać rękami.
Samochód przejechał jeszcze kilkanaście metrów drogą i gwałtownie skręcił w lewo. Widocznie kierowca usłyszał, a być może i dojrzał, co się dzieje na lodzie, bo przeorawszy zaśnieżone pole, zjechał nad sam staw. Poszły w ruch strażackie drabiny. Chłopcy
w granatowych mundurach ułożyli je jak pomost łączący brzeg z lodowatą pułapką. Po nim wyciągnięto zdrętwiałych malców z topieli. Teraz szybko do domów! Samochód zawrócił
ku szosie i na sygnale popędził do wioski.
Nazajutrz do przedszkola przyszedł komendant miejscowej straży pożarnej i opowiedział
o wczorajszym zdarzeniu wszystkim dzieciom. Wszystkie dzieci podziwiały Tomka, Kazika
i Zdzicha. Na znak tego, że można na nich liczyć w każdej chwili i sytuacji, komendant straży wręczył im czerwone serca z napisami: „ Na mnie zawsze możesz liczyć”. Pani przypomniała dzieciom, że bawić się wolno tylko na specjalnie do tego przygotowanym lodowisku.

3. Rozmowa na treści opowiadania – przestroga przed ślizganiem się
w niedozwolonych miejscach.
- Jak się nazywali bohaterowie opowiadania?
- Gdzie wybrali się przyjaciele?
- Co usłyszeli chłopcy podczas spaceru?
- W jaki sposób dzieci chciały pomóc tonącym chłopcom?
- Do kogo chłopcy zwrócili się o pomoc?
- Kto uratował chłopców? Czy zrobili to tylko strażacy?
- Jak skończyła się cała historia?
- Jak oceniasz postępowanie chłopców?
4. Układanie historyjki obrazkowej do opowiadania.
N-l dzieli dzieci na 5 grup, każda z nich otrzymuje historyjkę obrazkową. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji w porządku chronologicznym. Ułożone ilustracje wybrana grupa zawiesza na tablicy a pozostałe grupy dzieci sprawdzają czy poprawnie ułożyły.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Lepimy bałwana”.
Zabawa jest tańcem fabularyzowany do muzyki, której tematem jest lepienie bałwana.
N-l demonstruje kolejne czynności a dzieci je naśladują.
Kolejność wykonywanych czynności:
- pada śnieżek,
- strzepywanie śniegu z ubranek dzieci,
- lepienie trzech kul,
- układanie kul jedna na drugiej,
- układanie noska, oczek i guziczków na bałwanie.
Zabawę n-l powtarza 3x.
6. Opowiadanie przygód chłopców na podstawie ułożone historyjki obrazkowej.
Chętne dzieci podejmują próbę samodzielnego opowiadania przygód chłopców. (Dzieci starają się opowiadać wg. kolejności zdarzeń, n-l czuwa nad poprawnością gramatyczną i stylistyczną wypowiedzi).
7. Demonstracja ilustracji „Bezpieczne zabawy i sporty”.
• Omówienie zabaw zimowych przedstawionych na ilustracji;
Co to znaczy, bawić się bezpiecznie?
W co najchętniej bawicie się zimą?
Dlaczego lubimy zimę?
• Ocena przez dzieci zachowania bohaterów na obrazkach (dzieci uzasadniają swój wybór),
8. Wspólne układanie „Kodeksu bezpiecznej zabawy” – burza mózgów.
Wyciąganie wniosków przyczynowo – skutkowych na podstawie zaprezentowanych ilustracji; nauczyciel zwraca się do dzieci:
- Jak myślicie, co należy robić, jak i gdzie się bawić, by nasze zabawy były bezpieczne?
- Co robić by nam i innym dzieciom bawiącym się na śniegu nie przytrafiły się wypadki?
Dzieci odpowiadają na pytania n-la, podając swoje propozycje, podają sytuacje właściwego zachowania się podczas zabaw, miejsca gdzie bezpiecznie mogą się bawić i rodzaj bezpiecznych zabaw na śniegu.
9. Praca plastyczna „Bezpieczne zabawy na śniegu”- praca zespołowa.
Nauczyciel przygotowuje 3 duże arkusze zimowego krajobrazu 1m x 0,70 cm (lodowisko, górka do zjeżdżania na sankach, stok narciarski, plac do zimowych zabaw). Dzieci pastelami na kartkach malują bawiące się postacie na śniegu. Gotowe obrazki wycinają i przyklejają na arkuszu papieru ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa bawiących się dzieci.
Po zakończonej pracy grupy omawiają swoje plakaty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.