X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45891
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dokarmiamy ptaki

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich

Data: 12.01.2021 r.
Prowadząca: Magdalena Glapka
Temat kompleksowy: Już potrafię
Temat dnia: Dokarmiamy ptaki

Cel ogólny: zapoznanie z tematem pomagania zwierzętom o okresie zimowym.

Cele szczegółowe:

- naśladuje ruchy podczas recytowania wierszyka;
- wysłucha wiersza;
- odpowie na pytania;
- rozpozna zdjęcie;
- wyszuka zwierzęta i ptaki;
- wskaże sposoby pomagania zwierzętom zimą;
- odczyta wyrazy globalnie;
- bierze udział w zabawie ruchowej;
- bierze udział w zabawie sensorycznej;
- wykona pracę plastyczną;
- dokona oceny zajęcia.

Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita.

Metody: integracja sensoryczna; metoda aktywnego słuchania wg. Batti Strauss; metody słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje; metody oglądowe: ilustracje.

Pomoce/ środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca zwierzęta zimą w lesie, zdjęcie lizawki, wyrazy do czytania globalnego: sarna, lizawka, pokarm dla ptaków, plastikowy pojemnik, smalec, ziarna zbóż, gotowy pokarm dla ptaków, kukurydza, kukurydza, słonina, chleb, bułka, cukierki, karmnik, siguma, kolorowe klamerki, pióra, magnetofon, pendrive, klej, nożyczki, brązowa kartka, dwa kolorowe kółka, gotowy do wycięcia szablon dzioba i oczu, czarna kredka.

Przebieg zajęcia:

1. „Masaż na dobry humor”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel recytuje wiersz, a dzieci wykonują gesty zgodne z jego treścią:
Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.

2. „Pamiętajmy o małych przyjaciołach” – rozmowa z dziećmi o dokarmianiu zwierząt.
Do dyskusji nauczyciel wykorzystuje ilustrację oraz wiersz Iwony Salach.

„Kto pamięta o zwierzętach”
Leśnik sarnom wyniósł siano
i sól do solniczki,
a wiewiórka chowa w dziupli
swoje smakołyczki.
Lis futerko kupił nowe,
wróble zaś zmieniły piórka.
W sen zapadły jeże, żaby,
śpi już nawet mała pszczółka.
Cisza w lesie coraz głębsza,
pochowały się zwierzęta.
Co też zimą będą jadły?
Czy też o nich ktoś pamięta?
Pan leśniczy dba o sarny
w swej leśnej zagrodzie.
My o ptaki dbać musimy,
lecz w naszym ogrodzie.

Nauczyciel wiesza na tablicy ilustrację przedstawiającą zwierzęta zimą w lesie. Dzieci słuchają wiersza, a następnie wyszukują na obrazku zwierzęta, opowiadają, co one lubią jeść, w jaki sposób można im pomóc. Nauczyciel pokazuje zdjęcie lizawki dla zwierząt. Dzieci próbują rozpoznać, co to jest i do czego służy. Nauczyciel wyjaśnia przydatność lizawki dla zwierząt. Dzieci zapamiętują wyrazy do czytania globalnego: sarna, lizawka. Dzieci rozpoznają również na obrazku ptaki: wróble, sikorki, gile, wrony. Nauczyciel wyjaśnia: Ptaki są mądre i szybko się uczą. Jeżeli zaczniemy karmić je jesienią, wsypywać pokarm do karmników, to szybko nauczą się, że jest to bufet przygotowany właśnie dla nich. Dzięki temu, gdy spadnie śnieg i wszystko wokół przykryje, ptaki będą wiedziały, że w karmniku czeka jedzenie.

3. „Co lubią ptaki?” - zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel kładzie na stoliku różne produkty spożywcze: smalec, ziarna zbóż, gotowy pokarm dla ptaków, kukurydzę, słoninę, chleb, bułki, cukierki. Dzieci wybierają te produkty, które są przeznaczone dla ptaków. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, dlaczego ptaki nie powinny jeść pieczywa. Następnie pokazuje karmnik i przygotowane do zawieszenia ptasie stołówki – wyjaśnia z czego zrobione. Podczas późniejszego wyjścia z dziećmi do ogrodu przedszkolnego umieszczone zostaną na drzewach i krzakach.

4. „Wróble” – zabawa ruchowa.

Dzieci zamieniają się we wróble, które przy karnikach i ptasich stołówkach zawsze robią dużo zamieszania próbując się dostać do pokarmu. Dzieci siadają w kole i dostają sigume do utworu „Galop komediantów” wykonują czynności:
Na siedząco:
Część A - gdy melodia „galopuje” z góry na dół : Naśladujemy koński galop uderzając na przemian w prawe i lewe kolano, Na akcent: dwa uderzenia o podłogę młynek w górę, w dół i powtórka X2.
Część B - w szybkim tempie podajemy sobie gumę ćwicząc rączkę i doświadczając zawrotne tempo utworu.
Części powtarzają się.

5. „Aż pióra lecą” – zabawa ruchowo – sensoryczna

Dzieci nadal siedzą w kole jednak otrzymują od nauczyciela klamerki, które przypinają do sigumy. Będą to ich pióra. Nauczyciel wyjaśnia, że pióra to nie tylko ozdoba ptaka, ale również chronią go przed zimnem, ciepłem, wodą, przywabiają partnera, maskują, a najważniejsze - są narzędziem do latania. Często podczas takich ptasich kłótni piórka odpadają i unoszą się w powietrzu.
Dzieci bawią się do utworu Bizet – Carmen Habanera
Na siedząco:
Część A - taneczna melodia uderzamy o kolana, podczas uderzeń w talerze, uderzamy o podłogę, dla wzmocnienia wrażenia klamerki, które uderzą głośniej o podłogę. Podajemy gumę w z rąk do rąk, przed rozpoczęciem tematu tanecznego młynek w górę i dół ...

6. „Karmnik” – praca plastyczna.

Dzieci otrzymują brązową kartkę A4 z narysowanymi liniami pomocnymi do odpowiedniego cięcia na elementy. Najpierw zginają kartkę z węższej strony do środka tak aby utworzyć trójkąt - sklejają. Następnie na przeciwległej stronie odcinają pasek papieru. Na środku wycinają kwadrat tworząc w kartce okienko. Na końcach na dole strony przyklejają wcześniej odcięty pasek. Powstał karmnik. Następnie wycinają dwa kolorowe kółka. Nacinają do środka (promień). Zaginają do środka tworząc skrzydełko. Wycinają dziób i oko. Doklejają i powstają dwa ptaszki, które doklejają do karmnika. Na środku naklejają wizytówkę z napisanym po śladzie swoim imieniem. Prace zostają wywieszone na gazetce.
Indywidualizacja: Dzieci zdolne otrzymują za zadanie wykonać jednego ptaszka więcej i umieścić go na karmniku.

7. Ewaluacja

Dzieci oceniały ilością pestek dyni. Najlepszą i najwyższą oceną mogło być 6 pestek. Dzieci dobierają odpowiednią dla swojej oceny ilość pestek i wrzucają do kubeczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.