X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45827
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Tajemnicze gazety. Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Zajęcia przeznaczone dla dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – Zespół Aspergera
Czas trwania: 60 min
Miejsce zajęć: Wywietrzona i dobrze oświetlona sala.

Temat: Tajemnicze gazety.

Cele ogólne:
• Usprawnianie analizatorów
• Stymulowanie percepcji wzrokowej i słuchowej
• Doskonalenie małej motoryki
• Ćwiczenia ruchów naprzemiennych
• Uczenie współdziałania w relacjach z rówieśnikami
• Zwiększenie wrażliwości na bodźce dotykowe
Cele szczegółowe:
• Koncentracja uwagi dziecka na wykonywanym zadaniu
• Współdziałanie w relacjach z innymi w grupie
• Komunikowanie stanów emocjonalnych
Formy: indywidualna, zbiorowa
Metody:
- elem. metody Montessori,
- elem. metody Dobrego Startu
- pokaz, praktyczne działanie, rozmowa kierowana,
- elem. metody integracji sensorycznej,
Pomoce:
• Tablica, duży format
• Gra memory
• Gazety
• Odtwarzacz CD
• Ilustracje
• Materiały o różnorodnych fakturach

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć
• Przedstawienie się z wykorzystaniem ułożonej prze siebie melodii. Odtwarzanie rytmu poprzez klaskanie. Wyklaskiwanie w rytm wypowiadanych sylab.
• Przywitanie palców. Dzieci rytmicznie łączą palce jednocześnie recytując wierszyk:
Mamo, mamo! (łączą kciuki)
Co, co, co? (łączą palce wskazujące)
Jadą goście! (łączą palce środkowe i serdeczne)
No to co? (łączą palce małe)
Dzień dobry, dzień dobry! (palce środkowe „witają się”)

2. Ćwiczenie. „Dotykowa układanka” angażująca zmysł dotyku. Wykorzystujemy sztywny brystol, podzielony na części. Na każdej naklejamy materiały o różnych fakturach np. papier ścierny, gąbkę, materiał lniany, gumowy, włóczkę, futerko. Zadaniem dziecka jest dobranie z zamkniętymi oczami, materiałów o podobnej fakturze spośród rozłożonych na stoliku.

3. Zabawa „Memory literowe”

4. Ruchy naprzemienne. Uczniowie podnoszą do góry prawe kolano i dotykają go lewą ręką, następnie podnoszą lewe kolano i dotykają prawą ręką, lekko skręcają ciało.

5. Rysowanie oburącz na dużej płaszczyźnie wzorów podawanych i pokazywanych przez nauczyciela (kształty, litery, szlaki).

6. Zabawa „Kto to taki?”. Dzieci losują ilustrację przedstawiającą ludzi w różnym wieku. Gestem, mimiką, ruchem mają je tak przedstawić, aby pozostałe osoby mogły je rozpoznać ( niemowlę, uczeń z tornistrem, dziecko z piłką, starszy pan z laską).

7. Taniec z gazetami. Dzieci dobierają się parami, tańczą w rytm muzyki, trzymając gazetę między wymienionymi częściami ciała, np. między dłońmi, czołami, łokciami itp. Stają na gazecie i tańczą bez opuszczania gazety.

8. Redaktor - zabawa. Uczniowie otrzymują gazetę. Zadaniem jest podkreślenie samogłosek w tytułach artykułów zamieszczonych na danej stronie gazety.

9. Gazetowe kule – naprzemienne gniecenie gazety w rytm muzyki. Tworzenie z gazet kul, rzuty do celu (obręcz, kosz).

10. Wspólna gazetowa piłka. Dzieci zbierają kule i łączą je taśmą klejącą w jedną „gazetową” piłkę współpracując.

Zajęcia końcowe.
• Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach pochwała za pracę podczas zajęć.
• Kończenie przez dzieci zdań, np. Na dzisiejszych zajęciach uczyłem się..., najbardziej podobało mi się... , itp.
• Pożegnanie „ Iskierką przyjaźni” – przekazywanie uścisku dłoni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.