X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45810
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dywan sensoryczny - zajęcia prowadzone metodą Sensoplastyka®

Zajęcia otwarte - Dywan Sensoryczny

Czas trwania: 60 minut
Wiek uczestników: 3-7 lat
Liczba uczesników: zajęcia grupowe (Do 45 osób)
Miejsce: Hol przedszkolny

Pomoce dydaktyczne: Barwniki naturalne, produkty spożywcze ( mąka pszenna/ kukurydziana, ryżowa, woda, olej, przyprawy, olejki zapachowe, fasola, groch, kasza, kasztany) płyty CD z muzyką klasyczną i relaksacyjną, odtwarzacz CD, miski, folie malarskie, kolorowe światła.

Cele zajęć:

- stymulowanie zmysłów uczestników zajęć (zmysł dotyku, węchu, wzroku, słuchu),
- rozwijanie motoryki małej i dużej,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- rozwijanie równowagi i czucia pozycji własnego ciała,
- kształtowanie wrażliwości zmysłowej oraz muzycznej,
- kształtowanie samodzielności,
- pobudzanie wyobraźni i myślenia twórczego,
- kształtowanie rozwoju poznawczego,
- stymulacja rozwoju mowy,
- rozwijanie umiejętności społecznych,
- budowanie świadomości ciała i przestrzeni.

Przebieg zajęć :
Odkrywamy świat zmysłami: dotykiem, smakiem, wzrokiem, węchem i słuchem.
1. Wprowadzenie do tematu Sensoplastyka©.
Omówienie Sensoplastyka© jako metody którą będziemy pracować podczas zajęć, zachęcenie dzieci do poznawania rzeczywistości ich otaczającej wszystkimi zmysłami.

2. Zasady i założenia obowiązujące podczas zajęć.
Przedstawienie przez trenera Sensoplastyka© zasad obowiązujących podczas trwania zajęć:
- używanie tylko i wyłącznie bezpiecznych produktów spożywczych do tworzenia masy sensorycznej;
- przygotowanie wolnej przestrzeni, po której poruszają się uczestnicy;
- nie używamy fartuchów i odzieży ochronnej, praca w ubraniu który jest przeznaczony do ubrudzenia;
- dajemy sobie czas- nie pośpieszamy, umożliwiamy dzieciom wykorzystanie potencjału zabawowego;
- zadajemy pytania, zamiast wydawać polecenia.

3. Tworzenie dowolnej masy przez dzieci i wychowawców w przygotowanych miskach z produktów powierzonych przez prowadzących.

4. Barwienie masy - samodzielny wybór kolorów przez dzieci.

5. Wybór zapachu. Połączenie dowolnego zapachu z wyrobioną masą.

6. Stymulowanie sensoryczne podczas zajęć - stymulacja dotyku, węchu, wzroku i słuchu podczas zajęć.
Dzieci mają czas na zabawy niedyrektywne z wykorzystaniem rozłożonych pomocy przy włączonej w tle muzyce. Stymulują swoje zmysły przez dotykanie masy, wąchanie, rozpoznawanie kolorów i słuchanie muzyki.

7. Łączenie masy z ryżem, grochem, kaszą, kaszą manną itp.

8. Podsumowanie zajęć. Ekspozycja stworzonych mas i utworzenie wspólnego dywanu sensorycznego, zabawy na nim w bosych stopach.
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną przygodę, zachęcanie do zabaw sensorycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.