X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45804
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Usprawnienie percepcji słuchowej. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć
Usprawnienie percepcji słuchowej

Charakterystyka grupy: oddział przedszkolny, grupa 4-latków
Cele:
-doskonalenie umiejętności kojarzenia dźwięku z jego źródłem,
-rozwijanie percepcji słuchowej,
- doskonalenie procesów uwagi i koncentracji
Metoda pracy:
-elementy integracji sensorycznej,
-ćwiczeniowa, czynna
Czas trwania zajęć: 20 minut
Pomoce dydaktyczne:
-płyty z nagraniami,
-instrumenty muzyczne,
-klocki

Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci wraz z nauczycielem witają się piosenką:
„Dzień dobry, witam Was! Zaczynamy, bo już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa i trzy!”
-Teraz spotykają się kolana lewej nogi itp.

2. Rozpoznawanie dźwięków
Nauczyciel włącza płytę z dźwiękami pochodzącymi z otoczenia, np. szum morza, śpiew ptaków, dźwięk przejeżdżającego samochodu, gaworzenie dziecka, dźwięk klaksonu, odgłos padającego deszczu. Dzieci odgadują, co to za dźwięk. Po dwukrotnym odsłuchaniu próbują odtworzyć kolejność następujących po sobie dźwięków.
3. Zabawa ruchowa
Dzieci maszerują swobodnie po dywanie. Na dźwięk bębenka unoszą ręce do góry i próbują naśladować wiatr, który mocno wieje. Przez cały czas mówią: szszszszszszsz... Kiedy nauczyciel zadzwoni dzwonkami – dzieci naśladują deszcz, podskakując wołają: kap, kap, kap... Na dźwięk cymbałek – dzieci kulą się na dywanie – chronią się przed deszczem.
4. Jakie to instrumenty?
Nauczyciel za parawanem gra na czterech instrumentach: tamburynie, kołatce, harmonijce i cymbałkach. Następnie dzieci podbiegają do pudełka, w którym znajdują się instrumenty i wspólnie wybierają te, które słyszały. Próbują odtworzyć dźwięki w takiej kolejności, w jakiej je usłyszały.
5. Wystukiwanie rytmu według podanego układu przestrzennego
Nauczyciel ustawia klocki na dywanie w szeregu od lewej do prawej strony. Prosi, aby każde dziecko wystukało rytm, który został przedstawiony za pomocą klocków.
6. Podsumowanie zajęć i pożegnanie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia i żegna się z nimi.

Literatura: E. M. Skorek, Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć, Kraków 2016.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.