X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45749
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości pożegnania lata i powitania jesieni w grupie dzieci 5-letnich

Scenariusz uroczystości pożegnania lata i powitania jesieni w grupie dzieci 5-letnich Biedronek pt: „Znawcy Jesiennych Kolorów”

Grupa: Dzieci 5 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: M. Ściślak
Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.
- Stwarzanie okazji do poznawania różnych ekosystemów w kolejnych porach roku.
- Stwarzanie okazji do przygotowania i czynnego udziału w uroczystościach..
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej.
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
Środki dydaktyczne: regulamin, karta zdobywania sprawności „Znawca Jesiennych
Kolorów”, medale, emblematy samoprzylepne (różne kolory i kształty), bibuła marszczona w różnych kolorach – szerokie paski, kolorowe trójkąty i białe kartki/podkładki, kasztany, pieczątki do zaliczania zadań, niespodzianki dla dzieci: dziewczynki wianki z kwiatami, chłopcy latarki, wszyscy kolorowanki, lizaki.
Literatura: teksty zabaw integracyjnych, materiały warsztatowe i płyty CD: B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe dla przedszkolaków. Wiosenka tańcem malowana”, B. Kominek: „Zabawy kinezjologiczne przygotowujące dzieci do podjęcia nauki w szkole”, B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe/4”, B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z elementami patriotyzmu”

Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich dzieci zabawą integracyjną, naśladowczą: „Przywitamy się wesoło” (USB)
2. Zapoznanie z regulaminem zdobywania sprawności „Znawca Jesiennych Kolorów” – zadania do wykonania.
3. „Letnie zabawy zwierząt” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki: „Zwierzątka na łące” (CD 12 „Zabawy muz. – ruch. dla... Wiosenka tańcem...”/USB) Naśladowanie czynności wykonywanych przez zwierzęta na łące, pkt. 1. sprawności
4. „Dźwięki lata” – zabawa artykulacyjna z wykorzystaniem tekstu: „Dźwiękowa opowieść” („Zab. kinezjologiczne...”), pkt. 2. sprawności
5. „Letnie podróże” – zabawa muzyczno – ruchowa do utworu: „Jedzie pociąg na wycieczkę” na melodię: „Najłatwiejsze ciasto w świecie” (CD 9 „Zab. muz. – ruch./4”/USB). Dzieci ustawiają się w pociąg. Poruszają się po torach przygotowanych z włóczki lub taśmy malarskiej.
6. „Wirujące kolory jesieni” – taniec do muzyki. Dzieci współpracując w zespole 2 – osobowym muszą wybrać pasek bibuły w jesiennym kolorze. Następnie uczestniczą w zabawie tanecznej z szerokimi paskami bibuły do muzyki w tych zespołach. Falują, poruszają szarfami z bibuły do muzyki, dostosowując właściwy ruch do tempa „Walc cis – moll” F. Chopina (CD 4 „Zab.... z elementami patriotyzmu”/USB), pkt. 3. sprawności
7. „Kolorowa jesień” – zabawa z wykorzystaniem trójkątów. Dzieci wybierają trójkąt w jesiennym kolorze, następnie bawią się z nim do muzyki (CD 15„Polonez op.40 F. Chopin” – „Zab. z el. patriot...”/USB). Kładą trójkąt na dłoń, łokieć, głowę, kark, stopę, nos, itp. Dobierają się w zespoły wg kolorów i kształtów emblematów samoprzylepnych i z małych trójkątów układają jesienne liście w jesiennych kolorach na wyznaczonej przestrzeni, pkt. 4. sprawności
8. Taniec integracyjny: „Wieje wietrzyk” (CD na mel. „Promoroaga” ASM cz. II/USB). Dzieci naśladują wiejący wiatr, spadające liście, pękające kasztany, odgarniają liście, zbierają kasztany.
9. „Trzaskające kasztany” – taniec zbiorowy wg pomysłu własnego N. z wykorzystaniem naturalnych okazów przyrodniczych – kasztanów (CD 6 „Zab. muz – ruch. dla przedszkolaka”) Dzieci maszerują z kasztanami, rytmicznie wystukując rytm na kasztanach, pkt. 5. sprawności
10. Pożegnanie zabawą: „Pożegnamy się wesoło” (USB)
11. Podsumowanie imprezy, przyznanie dzieciom medali oraz niespodzianek. Dziewczynki wianki z kwiatami, chłopcy latarki, wszyscy kolorowanki, lizaki.
Teksty do wykorzystania:
„Przywitamy się wesoło”
/Przywitamy się wesoło, zaklaszczemy 1,2,3, przywitamy się wesoło, zaklaszczemy ja i Ty. Przywitamy się wesoło, już tupiemy 1,2,3, przywitamy się wesoło, już tupiemy ja i Ty.
/Hop, hop, dzień dobry, witam wszystkich Was, cwałujemy, jak koniki, już muzyka woła nas (cwał boczny po obwodzie koła) całość/x2
Piosenka: „Zwierzątka na łące” (CD 12 B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe dla przedszkolaków. Wiosenka tańcem malowana”)
1. Dzisiaj rano złote słonko (migotanie rękami na górze). Obudziło się nad łąką (przeciąganie się). Rozejrzało się wokoło (rozglądanie). A na łące tak wesoło (taniec lub dowolny ruch np. młynek)
Ref: /Skacze sobie żabka na zielonych łapkach (żabie skoki). Małe biedroneczki się stroją w kropeczki (rysowanie palcem kropek na twarzy). Pracowite pszczółki wycierają czułki (wycieranie czułek). A za nimi w tyle fruwają motyle (fruwanie)/x2.
2. Łąka błyszczy kolorami (obroty z rozłożonymi rękami). Słońce świeci promyczkami (migotanie w górze). Wszystkie dzieci się radują (taniec) i wesoło wyśpiewują (dyrygowanie)
Ref: /Skacze sobie żabka.../x2

Zabawa artykulacyjna: „Dźwiękowa opowieść” (B. Kominek: „Zabawy kinezjologiczne przygotowujące dzieci do podjęcia nauki w szkole”)
Nauczyciel czyta tekst, dzieci naśladują odpowiednie odgłosy w odpowiednich momentach.
Gdy wiosenne słonko świeci na podwórko wyszły dzieci... tup, tup, tup.
Gdzieś, za płotem szumią drzewa... szu, szu, szu.
W studni cicho pluszcze woda... plum, plum, plum.
Miło biegać po podwórku... hopla, hopla, hopla. Kiedy ładna jest pogoda.
Na stodole w swoim gnieździe bocian głośno zaklekotał... kle, kle, kle.
Gdy usłyszał rechot żabek... kum, kum, kum, co w łąkowych siedzą błotkach.

Zabawa muzyczna: „Jedzie pociąg na wycieczkę” na melodię: „Najłatwiejsze ciasto w świecie” (CD 9 B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe/4”)
Jedzie pociąg na wycieczkę ciuch, ciuch, ciuch.
Każdy trzyma torebeczkę ciuch, ciuch, ciuch.
Trzeba grzecznie siedzieć sobie ciuch, ciuch, ciuch.
Bo inaczej być nie może ciuch, ciuch, ciuch.
Pola, lasy, łąki, domy, ram, pam, pam.
Widok z okna jest znajomy, ram, pam, pam.
Zaraz stacja – wysiadamy, ram, pam, pam.
I przygodę zaczynamy, ram, pam, pam.

Zabawa integracyjna: „Wieje wietrzyk” do utworu: „Promoroaga” (Biśto, Kaszyca „ASM cz. II”)
/Wieje wietrzyk wieje wiatr/x4
/Już spadają liście złote, pękają kasztany/x2
/Odgarniamy liście złote, szukamy kasztanów/x2

„Pożegnamy się wesoło”
/Pożegnamy się wesoło, zaklaszczemy 1,2,3, Pożegnamy się wesoło, zaklaszczemy ja i Ty. Pożegnamy się wesoło, już tupiemy 1,2,3, Pożegnamy się wesoło, już tupiemy ja i Ty.
/Hej, do widzenia, żegnam wszystkich Was, zobaczymy się, gdy znowu na muzykę przyjdzie czas (cwał boczny po obwodzie koła) całość/x2

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.